Jak czyścić grill gazowy?

Jak czyścić grill gazowy?

lip 14, 2022

Korzystanie z grilla gazowego nie kończy się niestety na umiejętności gotowania pysznych potraw. Ważne jest również staranne wyczyszczenie urządzenia, przy czym najlepiej zrobić to po każdym użytkowaniu. W poniższym tekście podpowiadamy, jak krok po kroku wyczyścić grilla gazowego, a także wyjaśniamy, jakie akcesoria mogą być w tym celu przydatne.

Czyszczenie grilla gazowego – krok po kroku

Wypalanie

Jest to pierwszy krok, jaki należy zrobić w ramach czyszczenia grilla. W tym celu włącz wszystkie palniki w grillu i ustaw je na temperaturę między 250oC a 300oC. Pozwól, aby ten proces potrwał ok. 15 do 20 minut – po tym czasie spod pokrywy powinien przestać wydobywać się dym. Następnie wyłącz palnik i pozostaw grill do ostygnięcia.

Mycie

Gdy grill już ostygnie, możesz zabrać się do mycia. Przydatna tutaj będzie szczotka do czyszczenia grilla – jej włosie może być wykonane ze stali nierdzewnej, a do tego może ona być wyposażona w skrobaczkę – z użyciem tego sprzętu możesz z powodzeniem usunąć najcięższe zabrudzenia. Pamiętaj o wyczyszczeniu rusztu, aromatyzerów, dolnej części piekarnika i o palnikach.

Detergenty

Ogólnie, jeśli chodzi o detergenty, wystarczająca może być ciepła woda z płynem, lecz czasem zdarzają się mocniejsze zabrudzenia, które trzeba potraktować mocniejszymi specyfikami. Na rynku istnieją specjalne środki do czyszczenia grilla, dzięki którym czyszczenie może przebiec znacznie szybciej. Przydatne mogą być również dedykowane ściereczki dwustronne – z jednej strony są one szorstkie, a z drugiej gładkie, co można wykorzystać do końcowej fazy czyszczenia.

Jak przebiega konserwacja grilla?

Oprócz dokładnego wyczyszczenia grilla musisz każdorazowo pamiętać o tym, by go zakonserwować przed kolejnym użyciem. W tym celu zabezpiecz ruszt poprzez pokrycie go olejem roślinnym – możesz w tym celu użyć np. pędzelka lub rozpylacza. Warstwa ta zabezpieczy ruszt przed rdzewieniem, a także zapobiegnie przywieraniu jedzenia podczas kolejnego grillowania, dzięki czemu ułatwisz sobie w ten sposób kolejne czyszczenie. Jednak oprócz regularnej konserwacji, warto pamiętać również o konserwacji rozszerzonej, jaką warto przeprowadzić raz do roku.

Co warto zrobić w ramach corocznej konserwacji?

  • Sprawdź stan palników.
  • Skontroluj stan zapalarki i listew przy palnikach.
  • Po zimie sprawdź stan aromatyzerów i jeśli mają na sobie ślady rdzy, koniecznie je wymień.
  • Pamiętaj by nie myć w zmywarce palników, aromatyzerów i rusztów.
  • Sprawdzaj również szczelność przewodu gazowego i pamiętaj o jego wymianie co 5 lat lub zawsze, gdy zauważysz taką konieczność.

Grill ogrodowy gazowy – jak wyczyścić go z rdzy?

Rdza na grillu jest problemem nie tylko estetycznym. Przygotowywanie posiłków na ruszcie pokrytym rdzą i korzystanie z innych elementów grilla pomimo ich korodowania przekłada się m.in. na smak potraw. Dlatego też, gdy zauważysz ślady rdzy, postaraj się ich możliwie szybko pozbyć. W tym celu wyczyść ruszt specjalną szczotką, następnie przeprowadź wypalanie (tak samo, jak przy zwykłym czyszczeniu). Na koniec ostudź ruszt i umyj go ciepłą wodą z płynem do naczyń i tak samo, jak po zwykłym czyszczeniu, zakonserwuj go olejem roślinnym.

Jak ważne jest czyszczenie grilla gazowego?

Regularne czyszczenie grilla ogrodowego gazowego pozwala na zachowanie go w dobrym stanie przez dużo dłuższy czas, wydłużając jego żywotność. Ponadto regularnie czyszczona i impregnowana powierzchnia uchroni powierzchnię rusztu przed pojawieniem się rdzy, a regularnie czyszczone aromatyzery wciąż będą w stanie w należyty sposób podnosić atrakcyjność smakową Twoich dań. Prawidłowo wyczyszczony i zakonserwowany grill da Ci pełną satysfakcję z korzystania podczas kolejnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.