Jak dbać o fotele medyczne?

Jak dbać o fotele medyczne?

kw. 17, 2023

Meble medyczne stanowią podstawowe i kluczowe wyposażenie placówek, zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz  gabinetów medycznych, lekarskich i zabiegowych. Bez nich trudno sobie wyobrazić wykonywanie wszelkich badań i zabiegów. Wyposażenie gabinetów powinno być dostosowane do potrzeb pacjentów oraz ułatwiać pracę personelowi służby zdrowia. Aby meble medyczne spełniały swoje zadanie jak najdłużej, powinny być odpowiednio pielęgnowane, czyszczone i konserwowane. Po przeczytaniu niniejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób powinna odbywać się pielęgnacja i higiena mebli medycznych.

Zachowanie odpowiedniej higieny mebli medycznych-dlaczego jest tak ważne?

Zachowanie odpowiedniej higieny i czystości w placówkach medycznych jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej ochrony przez bakteriami i zarazkami, które mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo podczas przeprowadzanych badań i zabiegów. W ciągu dnia w gabinecie przyjmowanych jest wielu pacjentów, którzy są bezpośrednimi roznosicielami rozmaitych zarazków. Już samo dotknięcie mebla ręką pozostawia na nim mnóstwo niewidocznych gołym okiem drobnoustrojów. Obowiązkowi należytej dezynfekcji podlegają  zarówno sprzęt medyczny, narzędzia wielokrotnego użytku, podłoga jak i meble medyczne, na których najczęściej odbywają się badania, operacje i zabiegi. Zachowanie odpowiedniej higieny w gabinetach medycznych zmniejsza ryzyko zarażenia się różnymi groźnymi, chorobotwórczymi drobnoustrojami i zarazkami. Szczególnie dużą wagę powinno przykładać się do dbałości o higienę pomieszczeń, w których odbywają się zabiegi i operacje ingerujące w tkanki miękkie i błony śluzowe pacjenta, stwarzając tym samym największe ryzyko zarażenia zarazkami pochodzącymi z zewnątrz, w tym również tymi, które mogą znajdować się na różnego rodzaju powierzchniach, meblach i narzędziach. 

Jak dbać o fotele medyczne?

Fotele medyczne służą do przeprowadzania badań i zabiegów medycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o fotele medyczne przy użyciu specjalnie dedykowanych dla nich preparatów dezynfekcyjnych przeznaczonych do użytku w placówkach medycznych. Środki te powinny odznaczać się skutecznym działaniem w eliminowaniu wszelkiego rodzaju bakterii, grzybów, wirusów i drożdży. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, aby dobrać preparat do odpowiedniej nawierzchni. Inny skład będzie zawierał środek do dezynfekcji ekoskóry, a inny z kolei do czyszczenia niklu, czy aluminium. Przed zakupem warto zapoznać się z opisem producenta na odwrocie opakowania.

Fotele medyczne z ekoskóry

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji foteli medycznych jest ekoskóra. Tkanina ta jest niezwykle łatwa w utrzymaniu w czystości i użytkowaniu. Trzeba jednak uważać, gdyż tego rodzaju tapicerka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dobierając środek do czyszczenia i dezynfekcji, powinno się zwrócić uwagę, czy jest przeznaczony do mebli z ekoskóry. Nie należy stosować środków zawierających alkohol, chlor, amoniak i inne silne utleniacze, które mogą powodować odbarwienie tapicerki, a po jakimś czasie-pękanie materiału.

fotel

Jakie powinny być preparaty do dezynfekcji wykorzystywane w służbie zdrowia?

Preparaty do dezynfekcji powierzchni w placówkach i gabinetach medycznych powinny spełniać określone normy i wymagania zezwalające na ich stosowanie w tego rodzaju miejscach. Najważniejszym wymogiem jest dopuszczenie danego środka do legalnego obrotu w Polsce oraz posiadanie deklaracji zgodności, zgodnie z którą dany preparat zaliczony zostaje do grupy wyrobów medycznych lub do preparatów biobójczych. Posiadanie odpowiedniej dokumentacji zezwalającej na używanie środka w placówkach medycznych to nie wszystko. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego preparatu, powinniśmy szczegółowo przeanalizować, jakiego rodzaju środek byłby odpowiedni do stosowania w danej placówce lub gabinecie oraz z jakiego rodzaju zagrożeniami możemy mieć do czynienia. Odpowiednio dobrany środek powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni, jej wielkości oraz tego, czy ma być przeznaczony do powierzchni trudno dostępnych, czy też nie. 

Cechy preparatów do dezynfekcji mebli medycznych

Preparaty do czyszczenia i dezynfekcji mebli medycznych powinny odznaczać się następującymi cechami:

  • skuteczność,
  • szybkie działanie biobójcze,
  • jak najmniejsza szkodliwość dla skóry,
  • dostosowane do rodzaju dezynfekowanej powierzchni,
  • wydajne,
  • szybkoschnące,
  • niewymagające mycia podłogi po ich użyciu, 
  • niemające szkodliwego oddziaływania na inne sprzęty medyczne.

Obecnie na rynku do wyboru jest wiele rodzajów preparatów biobójczych. Wśród nich znajdują się środki w sprayu, chusteczki dezynfekujące, roztwory myjąco-dezynfekujące (przeznaczone w szczególności do mycia dużych powierzchni, w tym również mebli medycznych).