Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?

paź 29, 2018

Jak wybrać najlepszą deskę snowboardową dla siebie? Przede wszystkim musimy określić poziom swoich umiejętności, styl jazdy i ulubiony teren. Biorąc to pod uwagę możemy określić parametry, które musi spełniać nasz sprzęt. Powinniśmy jednak pamiętać, że nauka na snowboardzie postępuje bardzo szybko, zwłaszcza jeżeli się zaangażujemy. Warto więc kupować sprzęt do którego aspirujemy, a nie taki, który będzie dla nas za słaby – zwłaszcza na początku.

Wybór deski jest kluczowy dla późniejszego komfortu jazdy wybierając sprawdzony sklep ze sprzętem snowboardowym mamy pewność, że otrzymamy sprzęt wysokiej jakości, zgodny ze specyfikacją podaną w ofercie. Pamiętajmy zatem o skorzystaniu wyłącznie z oferty renomowanych sklepów ze sprzętem sportowym.

Rodzaje desek snowboardowych

Wyróżniamy trzy zasadnicze typy desek: all-mountain, freestyle oraz splitboard. All-mountain sprawdza się w każdym terenie i warunkach. Możemy je spotkać na stokach, w parku, a nawet na poręczach. Mogą mieć kierunkowe lub bliźniacze końce. Większość osób jeździ właśnie na takich modelach właśnie ze względu na ich wszechstronność. Są świetne dla początkujących, którzy nie są pewni na jakim terenie najlepiej się bawią.

Deski freestyle najlepiej sprawdzają się podczas zabaw w parku. Są lekkie, krótkie i elastyczne, z podwójnymi końcami. Są dobre dla tych, którzy lubią ożywioną jazdę w dowolnych miejscach na stoku lub osób, które lubią przekraczać swoje granice w parkach terenowych. Należy pamiętać że nie są one zbyt stabilne i nie sprawdzają się podczas szybkiej jazdy po twardym śniegu. Splitboard najlepiej sprawdza się na odludziach. Są bardzo specyficzne, ponieważ rozdzielają się na pół tworząc dwie narty. Można ponownie połączyć połówki i zjechać na nich z górki. To świetne rozwiązanie dla osób żądnych przygód, którzy mają duże doświadczenie i wiedzę.

Odpowiednio dobrany sprzęt to pierwszy krok do satysfakcjonującej jazdy.

Możemy również znaleźć deski przeznaczone dla kobiet lub dzieci. Te dopasowane dla pań są węższe ze względu na mniejsze stopu i miększy flex, by dziewczyny same nadały energię desce. Wysokie kobiety z dużym rozmiarem buta powinny sprawdzić, czy takie modele nie są zbyt małe. Podobnie dopasowane są deski dla dzieci. Często rodziców kusi zakup normalnej deski do której podopieczni dorosną. Nie jest to jednak dobry pomysł, bo zbyt duża deska może być trudna do kontrolowania.

Kształt deski snowboardowej

Deski snowboardowe są zaprojektowane w ten sposób, by jechać odpowiednią stroną w dół. Modele z bliźniaczymi końcami są z obydwu stron symetryczne i nie wykazują różnicy w działaniu niezależnie od tego, którą stroną zjeżdżamy po stoku. Czyni je to popularnym wyborem do jazdy po parkach i na poręczach. Możemy też zdecydować się na deskę kierunkową, która ma wyraźnie dedykowany koniec do zjazdów.

Rozmiar deski snowboardowej

Długość deski snowboardowej musi być dopasowana do naszego wzrostu. Deska postawiona na ogonie powinna się kończyć pomiędzy nosem a podbródkiem snowboardzisty. Szybcy i agresywni zawodnicy często wybierają jednak dłuższe deski – należy to zrobić jednak świadomie, początkujący powinni tego unikać. Osoby, które uwielbiają bawić się w parku, skakać i wykonywać zwroty, często kupują krótsze deski.

Szerokość deski musi być dopasowana do rozmiaru naszych stóp. Jeżeli nosimy naprawdę duży rozmiar buta to będziemy musieli zdecydować się na szeroki model. Palce lub pięty, które nadmiernie wystają poza krawędzie snowboardu mogą powodować opór i zmniejszać wydajność naszej jazdy. Jednak niewielki zwis może być w porządku i dawać większe wsparcie podczas skrętów.

Flex deski snowboardowej

Wyróżniamy dwa główne rodzaje flexu. Mamy flex wzdłużny, czyli wygięcie wzdłuż długości deski, które jest najważniejsze dla większości osób. Jest też flex skrętny na całej szerokości deski. Na deskach o miękkim flexie łatwiej się skręca. Takie modele wybaczą nam więcej błędów i z tego powodu są zazwyczaj preferowane przez początkujących i osoby o mniejszej masie ciała. Deski o sztywnym flexie zapewniają lepszą przyczepność podczas skręcania. Dodatkowo łatwiej na nich utrzymać prędkość niż na miękkich modelach. Lepiej też trzymają się krawędzi podczas szybkich zejść. W zależności od tego jakie mamy umiejętności i gdzie chcemy jeździć powinniśmy wybrać inny model deski. Jej długość, szerokość, flex czy kształt będzie miał decydujące znaczenie. Od tego czy dobrze dobierzemy model zależy, czy będzie nam on ułatwiał jazdę czy utrudniał.