Jak dobrać wózek inwalidzki?

Jak dobrać wózek inwalidzki?

sty 14, 2021

Korzystanie z wózka inwalidzkiego to często jeden z najtrudniejszych etapów, przez jakie musi przejść zarówno sama osoba niepełnosprawna, jak i jej opiekun. Z perspektywy wyboru odpowiedniego modelu i rodzaju wózka inwalidzkiego, na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań pozwalających na odpowiednie dopasowanie właściwego modelu do potrzeb chorego. Optymalne dopasowanie konstrukcji powinno zapewnić choremu komfort poruszania się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę i jak dobrać wózek inwalidzki?

Rodzaje wózków inwalidzkich

Pośród wszystkich wariantów wózków inwalidzkich dostępnych w sprzedaży i przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz chorych można zastosować trzy sposoby podziału pod względem:

  • napędu (wózki tradycyjne i elektryczne),
  • konstrukcji i przeznaczenia (wózki standardowe, aktywne, stabilizujące, dziecięce spacerowe) ,
  • ceny i stanu (nowe i używane).

Wózki standardowe, ręczne mogą pojawiać się w wersji klasycznej, z dużymi kołami umożliwiającymi samodzielne poruszanie się na wózku inwalidzkim oraz z kołami mniejszymi stosowanymi w modelach dla osób wymagających stałej pomocy opiekuna. Alternatywą dla nich będą wózki elektryczne, ze sterowaniem na pilota lub joystick, pozwalające na swobodne poruszanie się w terenie oraz po mieszkaniu bez potrzeby korzystania z siły rąk lub pomocy drugiej osoby.

Przy wyborze wózka inwalidzkiego znaczenie będzie mieć nie tylko napęd, ale i konstrukcja wózka. Tutaj znacznie większą różnorodność spotyka się wśród wózków tradycyjnych, napędzanych ręcznie, wśród których wyróżnimy:

  • wózki standardowe, wykonane ze stali lub aluminium, przystosowane do samodzielnego poruszania się bądź z pomocą opiekuna,
  • wózki aktywne, lżejsze od standardowych, wykonane najczęściej z aluminium, ze specjalnie zaprojektowanym i lekko obniżonym oparciem, wygodnym siedziskiem oraz pochylonymi kołami dla łatwiejszej, bardziej dynamicznej jazdy (także sportowej),
  • wózki stabilizujące, z powiększoną konstrukcją oparcia i dodatkowym zagłówkiem pozwalającym na stabilne wspieranie kręgosłupa i głowy, przeznaczone dla osób z silnymi niedowładami oraz wymagającym możliwości jazdy w pozycji leżącej.
  • Wózki dziecięce spacerowe przypominające tradycyjne, dziecięce spacerówki połączone z funkcjonalnością i bezpieczeństwem wózków inwalidzkich m.in. poprzez zastosowanie pasów zabezpieczających, wygodniejszego siedziska oraz możliwości zmiany pozycji siedzącej i leżącej w zależności od potrzeb dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając tradycyjny wózek inwalidzki?

Planując zakup wózka inwalidzkiego warto znać dostępne na rynku warianty i rozumieć swoje potrzeby i wymagania w zakresie konkretnych konstrukcji.

Jednocześnie jednak należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry i charakterystykę konkretnych modeli wózków inwalidzkich, dopasowując je do potrzeb chorego.

Znaczenie będą miały tu m.in. odpowiednie dopasowanie siedziska, możliwość zmiany kąta nachylenia kół (w wózkach aktywnych), sprawność hamulców (szczególnie w wózkach, które chory może sterować samodzielnie), wysokość oparcia gwarantująca komfort siedzenia i poruszania się na wózku, a także funkcje dodatkowe, w tym zagłówki, podnóżki czy pasy bezpieczeństwa niezbędne w wózkach stabilizujących i dziecięcych wózkach inwalidzkich spacerowych.

Wózek inwalidzki elektryczny – kryteria wyboru

W przypadku wózka elektrycznego, przy wyborze będą miały zastosowanie wszystkie kryteria właściwe dla wyboru wózka klasycznego. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że dla komfortu użytkowania wózka z napędem elektrycznym konieczne będzie upewnienie się, czy wybrany model posiada odpowiednią moc silnika, jaka jest wymagana częstotliwość ładowania i pojemność baterii, sprawność hamulców pojazdu, oraz sposób sterowania. Na rynku dostępne są wersje na pilot oraz joystick, który w zależności od sprawności dłoni osoby chorej może okazać się wygodniejszym lub mniej praktycznym rozwiązaniem. Jeśli istnieje taka możliwość, przy wyborze wózka elektrycznego warto udać się z osobą niepełnosprawną do punktu sprzedaży wózków i przetestować różne modele, dopasowując je pod względem wszystkich najważniejszych parametrów przed dokonaniem zakupu.

Wózki inwalidzkie elektryczne
Dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony budżet, jest zwrócenie uwagi na używane wózki inwalidzkie. Oferowane przez sprawdzonych dystrybutorów posiadają nieliczne oznaki użytkowania, które zupełnie nie przeszkadzają w korzystaniu z profesjonalnego sprzętu.

Jak dobrać wózek inwalidzki: podsumowanie

Komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo to podstawowe cechy, które powinny być zapewnione przez każdy wózek inwalidzki, niezależnie od stanu zdrowia chorego czy specyficznych wymagań, jakie będzie mieć wobec swojego wózka. Zawsze należy więc zwracać uwagę na optymalne dopasowanie siedziska, oparcia i konstrukcji wózka do stopnia i rodzaju niepełnosprawności oraz trybu życia osoby, która ma z wózka korzystać. Jeśli najlepszym wyborem okazuje się być wózek elektryczny, którym osoba niepełnosprawna będzie mogła poruszać się samodzielnie, wybór należy przemyśleć także pod kątem możliwości poruszania się wózkiem po domu oraz sytuacji, w których akumulator mógłby rozładować się podczas samotnego pobytu na zewnątrz.