Jak dobrze zaprezentować wybór tkanin w sklepie internetowym?

Jak dobrze zaprezentować wybór tkanin w sklepie internetowym?

maj 30, 2021

Wybór odpowiedniej tkaniny nie jest łatwy, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele jej cech, tym bardziej jeśli ma ona spełniać rolę materiału obiciowego, który musi sprostać wielu wyzwaniom. Tego rodzaju produkt musi posiadać szczególne właściwości. 

W jakich sklepach znajdziemy duży wybór tkanin obiciowych i na zasłony?

Jest wiele miejsc, w których można zaopatrzyć się w tkaniny obiciowe i zasłonowe. Duży ich wybór znajdziemy na stronach producentów mebli z możliwością wyboru przez klienta konkretnej tkaniny obiciowej, a także w internetowych hurtowniach tapicerskich oraz sklepach z materiałami. Dobry tego rodzaju produkt powinien wyróżniać się:

 • wytrzymałością,
 • trwałością, dzięki czemu przetrwa długie lata intensywnego użytkowania,
 • funkcjonalnością,
 • ciekawym wzornictwem. 

Wyżej wymienione sklepy z materiałami tapicerskimi i zasłonowymi oferują wysokiej jakości tego rodzaju produkty w szerokim asortymencie. 

Rodzaje tkanin obiciowych

Tkaniny obiciowe mogą być wykorzystane nie tylko do tapicerowania mebli, ale doskonale sprawdzą się jako materiał na zasłony i do dekoracji wnętrz. W zależności od ich struktury oraz gramatury, grubości i wytrzymałości można wyróżnić wiele rodzajów materiałów obiciowych. Do nich należą między innymi:

 • Tkanina altara, odznaczająca się miękkością, przyjemnością w dotyku i z tego powodu często wykorzystywana przez producentów mebli. Jej zaletą jest duża odporność na ścieranie, przyczepność i łatwość utrzymania w czystości. Można ją wyczyścić za pomocą ściereczki zamoczonej w samej wodzie lub  z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład mydła.
 • Floki należą do tkanin tapicerskich, które podlegają procesowi flokowania, czyli nanoszenia na tkaninę ozdobnej warstwy ze strzyży tekstylnej, która jest włóknem z tworzywa sztucznego pociętym na niezwykle drobne kawałki o długości od 0,3 do 5 milimetrów. Dzięki temu procesowi tkanina jest niezwykle miękka i przyjemna w dotyku, a także odporna na ścieranie, co pozwala jej przez długi czas zachować idealny wygląd. 
 • Plecionki są rodzajem materiałów obiciowych, na których wyraźnie widać sploty włókien. Powstają one poprzez przeplatanie nitek osnowy i wątku. Cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, a także w łatwy sposób można usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Plecionki należą do niezwykle często wybieranych tkanin obiciowych przez producentów mebli, gdyż doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. 
 • Mikrofazy należą do materiałów elastycznych, miękkich i przyjemnych w dotyku. Są tkaninami syntetycznymi z charakterystycznym połyskiem i meszkiem. Doskonale sprawdzają się także jako zasłony i innego rodzaju dekoracje. 
 • Welury, welwety i plusze są niezwykle miękkie i puszyste, przyjemne w dotyku, uchodzące do niedawna za synonim luksusu. Należą do materiałów wytrzymałych i łatwych w utrzymaniu czystości. Świetnie nadają się na obicia mebli w eleganckich salonach, a także jako zasłony i materiał dekoracyjny. 
 • Szenile jako grube tkaniny są niezwykle często wykorzystywane jako materiał obiciowy ze względu na swą wytrzymałość i miękkość. Składają się z akrylu i poliestru. Doskonale sprawdzą się jako materiał na zasłony. 
 • Żakardy są tkaninami o skomplikowanych wzorach, odpornymi i wytrzymałymi na działanie czynników zewnętrznych, co pozwala im zachować pierwotny wygląd przez długie lata. Żakardy doskonale prezentują się jako materiały obiciowe sof, krzeseł, foteli, a także na stylowe zasłony i firany. 
 • Skaj czyli sztuczna skóra to doskonale sprawdzający się materiał tapicerski i wyjątkowo prezentujący się w przypadku ekskluzywnych, stylowych mebli. Może posiadać fakturę tłoczoną, perforowaną, a pikowany odznacza się widocznymi marszczeniami.

Dlaczego ważne jest dokładne odwzorowanie wyglądu tkaniny?

Niezwykle istotne dla budowania dobrej marki firmy produkującej meble czy tworzącej zasłon jest dbałość o dokładne odwzorowanie wyglądu tkaniny w internecie na stronie producenta. Klienci coraz częściej decydują się na zakup tego typu produktów w sieci i nie mają możliwości na żywo obejrzeć próbek tkanin obiciowych. W celu ich zadowolenia, a także maksymalizacji zysków firmy powinny zadbać o hiperrealistyczne przedstawienie produktów, w tym również tkanin użytych do tapicerowania mebli. 

Fotografia produktowa nie zawsze spełni jego oczekiwania, gdyż realistyczne przedstawienie faktury, koloru materiału nie do końca jest możliwe na zdjęciu, a powinno ono odzwierciedlać stan faktyczny. Z tego powodu coraz częściej do prezentowania mebli oraz innych produktów stosuje się techniki wykorzystywane do wizualizacji wnętrz. 

Wizualizacja wnętrz jako technika wykorzystywana do hiperrealistycznego przedstawienia faktury tkaniny 

Hiperrealistyczne wizualizacje 3D to najlepszy sposób na zaprezentowanie produktu i wyeksponowanie jego poszczególnych elementów, w tym także faktury i koloru tkaniny, co skłoni potencjalnego nabywcę do zakupu mebla. W przeciwieństwie do fotografii  wizualizacje 3D pozwalają na dowolną prezentację produktu, a charakterystyczny dla nich hiperrealizm umożliwia ukazanie najdrobniejszych detali, takich jak na przykład faktura materiału.