Jak funkcjonują przychodnie lekarskie w dobie pandemii?

Jak funkcjonują przychodnie lekarskie w dobie pandemii?

lip 1, 2021

Pandemia COVID-19 spowodowała wiele zmian w codziennym życiu wszystkich ludzi. W obliczu zagrożenia wirusem konieczne stało się stosowanie różnego rodzaju środków ostrożności. Przychodnie lekarskie znalazły się na liście miejsc, które wprowadziły wiele zmian w celu zapewnienia pacjentom i personelowi maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w trakcie pandemii. 

Środki bezpieczeństwa stosowane w przychodniach lekarskich w trakcie pandemii

W celu dbania o bezpieczeństwo pacjentów i personelu placówki medyczne wprowadziły szereg procedur sanitarnych. Podstawowym wyposażeniem przychodni lekarskiej stały się preparaty dezynfekcyjne oraz instrukcje mycia i odkażania rąk, z których mają obowiązek korzystać zarówno pacjenci, jak i pracownicy. Do innych środków ostrożności należą:

  • zamontowanie osłon ochronnych na recepcji przychodni lekarskiej
  • wyznaczenie bezpiecznej odległości między pracownikami i pacjentami przebywającymi na recepcji i w poczekalni 
  • odpowiednie planowanie terminów wizyt w celu ograniczenia liczby pacjentów przebywających w tym samym czasie w przychodni lekarskiej 
  • usunięcie kącika zabaw dla dzieci oraz stoisk z ulotkami i magazynami 
  • wprowadzenie pomiarów temperatury dla pracowników placówki medycznej przed przystąpieniem do pracy 
  • dezynfekowanie znajdujących się w gabinetach krzeseł i łóżek po wizycie każdego pacjenta 

Poza zasadami dotyczącymi zachowania reżimu sanitarnego w przychodniach lekarskich wprowadzono również szereg udogodnień dla pacjentów w celu ograniczenia konieczności osobistego stawiania się w placówce medycznej. Do tych udogodnień zaliczają się przede wszystkim:

  • teleporada
  • e-wizyta
  • e-recepta

Teleporada, czyli telefoniczna konsultacja lekarska

Teleporada polega na kontakcie pacjenta z przychodnią drogą telefoniczną. Umożliwia to zasięgnięcie opinii lekarskiej bez konieczności wychodzenia z domu, co odciąża system opieki zdrowotnej i sprzyja zachowaniu bezpieczeństwa poprzez ograniczanie rozprzestrzeniania wirusów. Teleporada stanowi świadczenie zalecane przez NFZ na czas pandemii i daje możliwość uzyskania porady od lekarza pierwszego kontaktu. Telefoniczna konsultacja służy przede wszystkim udzielaniu pomocy w wypadku dolegliwości i chorób niestanowiących poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Ta metoda kontaktu z lekarzem jest również skuteczna w wypadku osób cierpiących z powodu wcześniej zdiagnozowanych chorób przewlekłych, umożliwiając kontrolę bieżącego stanu zdrowia. 

przychodnia sosnowiec
Przychodnia Sosnowiec oferuje konsultacje zarówno w gabinecie, jak i zdalnie bez konieczności wyjścia z domu.

E-wizyta

E-wizyta stanowi alternatywę dla teleporady i polega na kontakcie z lekarzem online przy pomocy czatu lub rozmowy z wykorzystaniem kamerki komputerowej. By skorzystać z tego rodzaju porady medycznej w ramach NFZ, konieczne jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Konto to dostępne jest na rządowym portalu internetowym pacjent.gov.pl, a do jego założenia potrzebny jest profil zaufany lub elektroniczny dowód osobisty. Przebieg i zakres e-wizyty jest taki sam, jak porady telefonicznej. 

E-recepta

Kolejnym ułatwieniem, które umożliwia zachowanie zasad bezpieczeństwa w trakcie pandemii koronawirusa, jest e-recepta. Umożliwia ona automatyzację procesu wypisywania, wydawania i odbierania leków, ograniczając przy tym zachodzenie ewentualnych pomyłek – informacje na temat wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków oraz właściwego dawkowania zamieszczane są na Internetowym Koncie Pacjenta. E-recepta wysyłana jest wiadomością SMS lub mailem, w których treści znajduje się czterocyfrowy kod odbioru leku, który można wykorzystać raz przy równoczesnym podaniu numeru PESEL. Recepta elektroniczna nie wymaga osobistego odbierania w gabinecie lekarskim, co sprzyja ograniczaniu kontaktów międzyludzkich w trakcie pandemii. 

Wprowadzone na czas walki z koronawirusem ułatwienia i środki bezpieczeństwa, choć w większej mierze skuteczne, nie zawsze mogą być stosowane. Zakres teleporady i e-wizyty jest ograniczony ze względu na ich formę – lekarz w dużej mierze musi polegać tylko na informacjach uzyskanych w trakcie wywiadu z pacjentem. W sytuacji wystąpienia wątpliwości, lub gdy stan zdrowia pacjenta tego wymaga, specjalista może podjąć decyzję o konieczności osobistej konsultacji.