Jak kompletować strój kitesurfingowy?

Jak kompletować strój kitesurfingowy?

wrz 17, 2018

Kitesurfing to bardzo ekscytujący i coraz bardziej popularny sport. Fani wody z chęcią właśnie w ten sposób spędzają czas. Jednak należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim niezbędny jest odpowiedni strój, który ochroni nas przed działaniem wody lub wiatru.

Przed czym powinien chronić strój kitesurfingowy?

Uprawiając kitesurfing jesteśmy narażeni na oddziaływanie wody i wiatru. Oznacza to, że nawet gdy temperatura jest wysoka możemy się wychłodzić. Dodatkowo, nawet będąc na zaawansowanym poziomie, możemy nabawić się wielu urazów od deski czy liny latawca. Na wodzie jest nam chłodniej, więc w słoneczne dni łatwo nabawić się poparzeń. W niektórych miejscach na świecie musimy też uważać poparzenia meduz.

Strój na kitesurfing powinien nas chronić przed wszystkimi tymi czynnikami. Przede wszystkim ma on zapewnić nam odpowiednią termoregulację. Powinien więc nawet w ciepłe dni ochraniać nas przed wiatrem i chłodem wody, a jednocześnie zabezpieczać naszą skórę przed poparzeniem promieniami UV. Dodatkowo taki strój przynajmniej częściowo powinien zapobiegać urazom od deski lub linki latawca. Nawet jeżeli planujemy serfować w miejscu, gdzie raczej nie ma meduz, warto wybrać ubranie, które będzie nas przed tym chronić. W końcu nie wiadomo dokąd doprowadzi nas nasza pasja.

Ubranie może nam zagwarantować bezpieczeństwo jeszcze w jednym aspekcie. Kolorowe wzory i jaskrawe kolory ułatwią zauważenie nas, jeżeli będziemy mieli wypadek. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy pływać w odległych rejonach. Na zakupach kierujmy się więc naszym gustem, ale zadbajmy też o to, żeby stój wybijał się na tle błękitnej wody.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas zakupów?

ubranie surfingowePrócz tego, czy strój będzie nas odpowiednio chronił, powinniśmy zwrócić uwagę na naszą wygodę. Ubrania na kitesurfing powinny zapewniać nam komfort. Zadbajmy o to, aby nigdzie on nas nie obcierały i dobrze się trzymały. Uprawiając sport nie powinniśmy cały czas poprawiać czy podciągać elementów naszego stroju.

Najlepiej nie wybierać modeli, które mają zbyt luźne nogawki czy rękawy. Mogą zaczepiać się i zsuwać. Takie kroje również spowalniają prędkość ruchów i utrudniają błyskawiczne reakcje.

Struj powinien oczywiście być również elastyczny. Czasem musimy się wyciągnąć i nasze ubranie powinno być drugą skórą. Nie może nigdzie nam się wbijać czy puszczać w szwach. To przyśpieszy zużycie materiału i odbierze nam radość z serfowania.

Wybór strojów kitesurfingowych

W zależności od temperatury wody i powietrza, w których będziemy serfować, możemy wybierać spośród różnych możliwości. Jeżeli wiemy, że temperatura będzie naprawdę niska powinniśmy zdecydować się na piankę, a nawet suchy skafander, buty rękawiczki i kaptur.

W wysokich temperaturach najlepiej sprawdzi się solidny strój kąpielowy przykryty szortami. Pamiętajmy o wychłodzeniu na wodzie – zawsze miejmy przy sobie okrycie z długim rękawem na wszelki wypadek. Dla mężczyzn w ciepłym klimacie polecane są szorty kiteserfingowe. Najlepiej, by modele były wiązane z przodu. Unikajmy zapinania na rzepy, które może nas obcierać.

W polskich warunkach najlepiej sprawdzają się stroje wykonane z lajkry. Możemy wybrać modele z długim rękawem, które ochronią nas przed wychłodzeniem i promieniami UV. Materiał ten nie wchłania wody i odprowadza wilgoć od ciała, a jednocześnie szybko schnie. Dzięki temu czujemy się w nim komfortowo. Dodatkowo spełnia wszystkie powyższe warunki, jest lekki i zajmuje mało miejsca.