Jak korzystać z woreczków sensorycznych?

Jak korzystać z woreczków sensorycznych?

maj 14, 2018

Wybór odpowiednich zabawek dla dzieci, zarówno do środowiska domowego jak i przedszkolnego, stawia przed opiekunami nie lada wyzwanie. Z jednej strony zabawki powinny przynosić radość i zachęcać dzieci do zabawy, z drugiej jednak wnosić coś do ich rozwoju i mieć generalnie pozytywny wpływ na ich okres dorastania. Rosnącą popularnością zarówno wśród rodziców, jak i profesjonalnych opiekunów i specjalistów od rozwoju dziecka cieszą się dziś wszelkiego rodzaju zabawki sensoryczne, a więc te, które do zabawy angażują poszczególne zmysły dzieci. Jednym z doskonałych przykładów tego typu zabawek są znane chyba każdemu woreczki sensoryczne. Niegdyś bawiono się nimi z braku dostępu do zabawek ze sklepu – dziś woreczki sensoryczne to doskonałe uzupełnienie terapii, ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz zajęć ruchowych w przedszkolach. Kiedy warto z nich skorzystać i w jaki sposób wkomponować je w program zajęć?

Czym są woreczki sensoryczne?

Woreczki sensoryczne to doskonałe narzędzie do pracy i zabawy z dziećmi niezależnie od wieku i stopnia rozwoju malucha. Wykonane z miękkich, przyjemnych materiałów o geometrycznych kształtach, wypełnione tradycyjnie ryżem, soczewicą, kaszą jaglaną lub kulkami styropianowymi woreczki mogą służyć zarówno jako sposób na doświadczanie różnych bodźców stymulujących poszczególne zmysły, jak i zwyczajny przedmiot do kreatywnej zabawy. Zdecydowaną zaletą woreczków sensorycznych jest to, że tu właściwie tylko wyobraźnia nauczyciela, rodzica, czy samego dziecka określa możliwe zastosowania zabawki.

woreczki sensoryczne z soczewicą

Woreczki sensoryczne dostępne są w ofercie sklepów specjalistycznych, np. Liger. Na zdjęciu woreczki sensoryczne wypełnione soczewicą.

Praca z woreczkami sensorycznymi to wsparcie dla rozwoju integracji sensorycznej, która polega w ogólnym rozumieniu na organizacji wrażeń zmysłowych napływających do dziecka przez poszczególne receptory. Podczas zabawy z woreczkiem dziecko otrzymuje bodźce odbierane przez wzrok, dotyk, czy słuch, a następnie (oczywiście podświadomie) kategoryzuje je i tworzy reakcję odpowiednią do sytuacji. Integracja wrażeń sensorycznych pomaga dziecku w zrozumieniu otaczającego je świata oraz prawidłowe funkcjonowanie w nim.

Pobudzanie zmysłów z woreczkami sensorycznymi

Woreczki sensoryczne to wielofunkcyjne zabawki, których użycie zależy wyłącznie od kreatywności osoby prowadzącej zajęcia. Dzięki różnorodności faktur materiału, z którego woreczek został wykonany, jego kolorystyki czy konkretnego wypełnienia, dziecko ma szansę na odczuwanie zupełnie innych wrażeń przy kontakcie z różnymi wariantami woreczków sensorycznych. A jest ich naprawdę wiele, gdyż tak naprawdę woreczek można wykonać nawet własnoręcznie.

Ciekawym dodatkiem do woreczków, które znajdziemy w sklepach z zabawkami edukacyjnymi jest siateczkowa wstawka po jednej stronie woreczka, dzięki której dziecko może zajrzeć do środka i jeszcze uważniej przyjrzeć się temu, co oddziałuje na jego zmysł słuchu czy dotyku.

Kiedy warto korzystać z woreczków sensorycznych?

Zastosowanie woreczków sensorycznych jest bardzo szerokie. Woreczki mogą przydać się międz innymi podczas ćwiczeń prawidłowej postawy  (poprzez noszenie woreczka na głowie), ćwiczeń z koordynacji i sprawności ruchowej (podnoszenie woreczków w biegu, podnoszenie woreczków stopą), czy do ćwiczenia równowagi (poprzez stawanie na nich). Woreczki to również oczywiście doskonały sposób na zabawę – rzucanie do celu, gra w klasy, podawanie woreczka z ręki do ręki pomiędzy dziećmi, slalomy, zgadywanki, poszukiwania skarbów ukrytych wewnątrz woreczka – możliwości są tu naprawdę nieskończone. Niemniej pamiętać warto, by w każde zadanie, nawet pozornie skupione wyłącznie na rozrywce wpleść element rozwoju. W końcu to w tym aspekcie woreczki sensoryczne sprawdzają się najlepiej. Woreczki powinny być dziś podstawowym wyposażeniem zarówno przedszkoli, jak i domowych kuferków z zabawkami. Często to właśnie najprostsze zabawki sprawiają dzieciom największą przyjemność, a skoro jednocześnie mogą czegoś uczyć, dlaczego z nich nie skorzystać?