Jak oświetlić przejście podziemne?

Jak oświetlić przejście podziemne?

wrz 17, 2022

Przejścia dla pieszych to niezbędne elementy infrastruktury drogowej, które wyznaczają miejsca, w których pieszy może legalnie przejść przez jezdnię. Pozwala to znacząco zwiększyć bezpieczeństwo i jednocześnie usprawnić ruch drogowy.

Czasami jednak z różnych powodów przejścia nie da się wyznaczyć w danym miejscu, mimo że jest ono tam potrzebne. W taki przypadku często buduje się przejścia podziemne, które są dużo bezpieczniejsze od zwykłych przejść dla pieszych, jednak ich budowa jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna, przez co nie są obecnie tak popularne. Warto jednak pamiętać, że tego typu przejścia, przez to, że przebiegają pod ziemią, muszą być wyposażone w odpowiednie oświetlenie, które pozwoli pieszym na komfortowe korzystanie z tego typu infrastruktury i zapewni im również bezpieczeństwo. Oświetlenie w takim miejscu musi spełniać określone wymagania, aby było skuteczne. Warto więc wiedzieć, jakie oświetlenie wybrać w takiej sytuacji?

Do czego służą przejścia podziemne?

Podziemne przejście dla pieszych to budowla, która zapewnia możliwość bezkolizyjnego przejścia na drugą stronę danego szlaku komunikacyjnego pod ziemią, co sprawia, że pieszy jest w pełni bezpieczny, a ponadto nie wstrzymuje on ruchu swój obecnością na danym szlaku komunikacyjnym. Tego typu rozwiązania zaczęto coraz częściej stosować około lat 70 XX wieku, kiedy to starano się rozdzielić ruch pieszy od samochodowego, dbając przy tym o bezpieczeństwa. Stworzenie tego typu infrastruktury jest jednak dość skomplikowanie, czasochłonne i kosztowne, przez co przejścia podziemne buduje się obecnie zazwyczaj tylko w tych miejscach, gdzie jest to niezbędne. Tego typu przejścia realizuje się poprzez budowę tunelu pod szlakiem komunikacyjnym lub poprzez budowę mostu, pod którym będzie przebiegać przejście.

Gdzie najczęściej powstają przejścia podziemne?

Budowa przejścia podziemnego dla pieszych czy rowerzystów to bardzo skomplikowana, czasochłonna i kosztowna inwestycja. Jest to spowodowane tym, że tego typu budowla musi być bardzo wytrzymała i odporna na spory nacisk i wszelkiego rodzaju drgania generowane przez pojazdy, które przejeżdżają nad przejściem. Ponadto budowla ta musi być wodoszczelna i posiadać odpowiednie odwodnienie, a dodatkowo jej stworzenie wiąże się z koniecznością przebudowy wszelkich sieci biegnących wzdłuż drogi takich jak np. instalacja elektryczna, wodna, telekomunikacyjna, czy też kanalizacja. Z tego względu podziemne przejścia dla pieszych są obecnie budowane tylko w tych miejscach, gdzie jest to niezbędne, a standardowe przejście dla pieszych, czy też pewnego rodzaju kładka się nie sprawdzą.

W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo w przejściach podziemnych?

Podziemne przejścia dla pieszych to miejsca, które często charakteryzują się niskim natężeniem ruchu, a ponadto są dość mocno ukryte i oddalone od innych elementów infrastruktury pieszej czy drogowej. To sprawia, że często właśnie w takich miejscach dochodzi do różnego rodzaju kradzieży, pobić i innych tego typu niebezpiecznych sytuacji, ponieważ sprawcy wiedzą, że nikt ich w tym miejscu nie zobaczy, więc czują się bezkarnie. Aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w takich miejscach, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. W dobrze oświetlonych podziemnych przejściach dużo rzadziej dochodzi do różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji, co potwierdza to, że oświetlanie ma duży wpływ na bezpieczeństwo. Z tego względu warto zadbać o tę kwestię i wybrać oświetlenie, które sprawdzi się najlepiej w takich miejscach.

Dlaczego oprawy wandaloodporne to dobre rozwiązanie?

Chcąc oświetlić podziemne przejścia dla pieszych, trzeba wybrać oświetlenie, które zapewni wystarczająco dużo światła i jednocześnie będzie bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju próby jego zniszczenia. Z tego względu najlepszym wyborem będzie z pewnością zakup wandaloodpornych opraw, które stworzone zostały specjalnie z myślą o takich zastosowanych. Tego typu oświetlenie wandaloodporne wykonane jest z bardzo wytrzymałych i trwałych materiałów takich jak stal, czy w przypadku kloszy gruby poliwęglan. Ponadto ich konstrukcja sprawia, że można je zamontować w dowolnym miejscu, a ich demontaż jest możliwy jedynie przy pomocy odpowiednich narzędzi. Tego typu lampy są odporne na uderzenia i z pewnością przetrwają bardzo wiele, zapewniając jednocześnie wystarczającą ilość światła, aby oświetlić całe podziemne przejście i tym samym podnieść poziom bezpieczeństwa w tego typu miejscach.