Jak powstaje kurza klatka piersiowa?

Jak powstaje kurza klatka piersiowa?

gru 7, 2021

Nieprawidłowy rozwój mostka nazywany kurzą klatką piersiową występuje najczęściej u chłopców wchodzących w okres dojrzewania.

Ta charakterystyczna deformacja bywa powodem poważnych kompleksów i problemów z akceptacją swojego ciała. Skąd się bierze i czy można ją wyleczyć?

Czym charakteryzuje się kurza klatka piersiowa?

Kurza klatka piersiowa (łac. pectus carinatum) to zniekształcenie mostka, które może przybrać dwie postacie:

  • Wypukłość rękojeści mostka z prawidłową lub lekko przesuniętą w tył pozycją jego trzonu;
  • Wysunięcie trzonu mostka, w ramach którego najbardziej widocznym elementem tej struktury staje się wyrostek mieczykowaty.

Opisywane zniekształcenie mostka zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi przypominającemu klatkę piersiową ptaka. Występuje przy nim spłaszczenie żeber po bokach i wklęsłość poniżej linii sutków. Kurza klatka piersiowa może być zarówno wrodzona, jak i nabyta.

Kurza klatka piersiowa – przyczyny zniekształcenia

Przyczyny powstawania kurzej klatki piersiowej są bardzo zróżnicowane. Nie ma również grupy wiekowej ani płci, która byłaby całkowicie odporna na tę deformację, choć faktem jest, że najczęściej obserwujemy ją u młodych chłopców. Do czynników ryzyka, które uprawdopodabniają wystąpienie kurzej klatki piersiowej zaliczamy:

  • Przebytą przez dziecko krzywicę niedoborową, czyli chorobę wywołującą zniekształcenia kostne poprzez patologiczne zmniejszenie mineralizacji szkieletu i niedobory witaminy D;
  • Nieprawidłowe rozmieszczenie przyczepów mięśniowych;
  • Zespoły wad genetycznych, a w tym:
    • Zespół Turnera, czyli syndrom dotykający dziewczynek, które urodziły się z tylko jednym chromosomem X w swoim genomie. Wystąpienie zespołu Turnera skutkuje niskim wzrostem i opóźnionym wiekiem kostnym, co przyczynia się do powstania kurzej klatki piersiowej;
    • Zespół Morfana, czyli skomplikowana choroba genetyczna tkanki łącznej, która prócz deformacji struktur kostnych generuje negatywny wpływ na narząd wzroku i układ krwionośny.

Skutki zdrowotne kurzej klatki piersiowej

Czy wystąpienie kurzej klatki piersiowej może wiązać się dla pacjenta z dolegliwościami zdrowotnymi? Lekarze potwierdzają, że przy tej stosunkowo niegroźnej deformacji może wystąpić nieprawidłowe napięcie mięśni tułowia i związane z nim bóle. Bardzo rzadko zniekształcony mostek i żebra wywierają nacisk na narządy wewnętrzne, wywołując trudności z oddychaniem i zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego.

Warto jednak zaznaczyć, że główne negatywne konsekwencje kurzej klatki piersiowej pojawiają się w sferze kompleksów i problemów z samoakceptacją. Młodzi ludzie są niezwykle wymagający i krytyczni wobec swojego wyglądu, co często jest wzmagane przez trend nieustannego porównywania się z rówieśnikami. Zniekształcenie mostka warto więc wyleczyć, by pomóc swojemu dziecku odzyskać pewność siebie i poczucie sprawczości.

kurza klatka piersiowa

Diagnostyka i leczenie kurzej klatki piersiowej

Kurza klatka piersiowa jest schorzeniem widocznym gołym okiem, ale pewną i wyczerpującą diagnozę może postawić dopiero lekarz ortopeda. Specjalista może się w tym celu posiłkować zdjęciem wykonanym w technologii RTG. Im szybciej kurza klatka piersiowa zostanie rozpoznana, tym większe szanse na pełne wyleczenie, ponieważ prędka reakcja przeszkodzi wadzie budowy mostka w dalszym pogłębianiu problemu.

Nastolatkowie chcący skorygować kurzą klatkę piersiową powinni wykonywać ćwiczenia korekcyjne wzmacniające mięśnie skośne brzucha i rozciągające mięśnie klatki piersiowej. Równie ważne jest wzmocnienie mięśni grzbietu i wykonywanie ćwiczeń oddechowych stymulujących prawidłowy rozwój mięśni międzyżebrowych. Dla polepszenia efektu warto uzupełniać swoją aktywność fizyczną o ćwiczenia ogólnorozwojowe, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie kraulem lub stylem motylkowym.

Przy profilaktyce kurzej klatki piersiowej nie należy zapominać o utrzymywaniu diety bogatej w witaminę D. Osoby zmagające się z kurzą klatką piersiową w wieku dorosłym, kiedy ćwiczenie korekcyjne zdają się nie wpływać na zredukowanie wady, mogą zdecydować się na zabieg operacyjny.

Najlepsze rezultaty przynosi wykonywanie ćwiczeń zaplanowanych i wytłumaczonych przez profesjonalnego rehabilitanta. Korekcję wad układu kostnego zawsze należy wykonywać pod obserwacją lekarza lub fizjoterapeuty, którzy będą w stanie obiektywnie ocenić efekty naszej pracy.

Zastanawiasz się, w jakiej placówce możesz liczyć na nowoczesne leczenie kurzej klatki piersiowej w Gdańsku? Być może zainteresuje Cię oferta Centrum Spine, które powstało, aby wspierać pacjentów zmagających się ze schorzeniami układu ruchu w każdym wieku. W Centrum Spine pracują wykwalifikowani lekarze i specjaliści fizjoterapii.