Jak przebiega badanie EKG?

Jak przebiega badanie EKG?

sie 31, 2021

Elektrokardiografia (w skrócie EKG) to bezbolesny i nieinwazyjny zabieg diagnostyczny nastawiony na wykrycie zaburzeń pracy serca.

Wykonuje się ją, gdy pacjent zgłasza ból w klatce w piersiowej, zawroty głowy oraz omdlenia lub zmaga się ze stwierdzoną już arytmią i kołataniem serca. Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiega badanie EKG i jak się do niego przygotować.

Jak działa elektrokardiograf?

Urządzeniem umożliwiającym przeprowadzenia badania EKG jest elektrokardiograf. Gromadzi on informacje o elektrycznej czynności mięśnia sercowego dzięki umieszczeniu na ciele pacjenta elektrod o różnym napięciu. Wynik badania nazywany elektrokardiogramem jest zapisywany w formie krzywych na taśmie papieru.

Krzywa EKG obrazuje rytm trzech powtarzających się zdarzeń, które składają się na pełen cykl pracy serca. Zaobserwujemy więc na niej napłynięcie krwi do przedsionków serca, skurcz przedsionków i komór oraz moment wypompowania krwi z mięśnia sercowego.

Kto może poddać się badaniu EKG?

Dzięki temu, że elektrokardiografia to niezwykle bezpieczny zabieg, nie istnieją żadne przeciwskazania dla jej zlecenia. Badanie EKG może zostać przeprowadzone nawet u dziecka i niemowlęcia oraz u osoby z rozrusznikiem serca. Nie warto z niego rezygnować, ponieważ stanowi ważne narzędzie diagnostyczne w przypadkach utraty przytomności, duszności i bóli w klatce piersiowej.

Pacjenci po 45 roku życia powinni rutynowo poddawać się profilaktycznym badaniom elektrokardiografem. Również dla osób cierpiących na nadciśnienie lub wracających do formy po przebytym zawale serca EKG jest przydatnym środkiem monitorowania swojego zdrowia.

Badanie EKG – przebieg

Elektrokardiografia może zostać zlecona i przeprowadzona przez lekarza lub przez pielęgniarza, który odbył specjalistyczny kurs EKG. Samo badanie trwa tylko od pięciu do dziesięciu minut. Pacjent zdejmuje górną część ubrania, odsłania również kostki i kładzie się na leżance.

Osoba przeprowadzająca badanie odtłuszcza następnie skórę pacjenta przy pomocy alkoholu lub benzyny medycznej, po czym za pomocą przyssawek przykleja sześć elektrod do klatki piersiowej. Na nadgarstkach i kostkach pacjenta także umieszcza się po jednej przypominającej spinacz elektrodzie.

W następnych minutach elektrokardiograf odbiera sygnały z ciała pacjenta, który powinien leżeć spokojnie i w miarę możliwości bez ruchu. Lekarz może poprosić go o chwilowe wstrzymanie oddechu. Dzięki interpretacji wyników EKG doświadczony kardiolog może w porę stwierdzić i zareagować na nieprawidłowości pracy, wady wrodzone serca oraz symptomy przebytego w przeszłości lub istniejącego aktualnie zawału serca.

Jak przygotować się do badania elektrokardiografem?

Na badanie EKG nie musisz przychodzić na czczo jak na badanie krwi, ale postaraj się nie wypijać kawy i zimnych napojów, które mogą wpłynąć na jego wyniki. Nie jedz też zbyt obfitego posiłku, gdyż przepełniony żołądek może zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej. Gęste włosy na klatce piersiowej będą utrudniać pracę elektrod, dlatego jeśli takie posiadasz, warto zgolić je przed udaniem się na elektrokardiografię.

Na dzień przed badaniem unikaj alkoholu i intensywnych ćwiczeń fizycznych, na godzinę przed powstrzymaj się od palenia papierosów a na kwadrans przed uspokój oddech i nie podejmuj się żadnego wysiłku, np. wchodzenia po schodach. Powinieneś też poinformować lekarza przeprowadzającego EKG o przyjmowanych lekach, które mogą zaburzać rytm pracy serca. Nie zapomnij wyjąć z kieszeni spodni telefonu komórkowego. 

Co to jest badanie EKG wysiłkowe?

EKG wysiłkowe służy zbadaniu, czy serce pacjenta prawidłowo pracuje podczas wysiłku fizycznego. Polega na tym, że pacjent z przyklejonymi elektrodami najpierw spaceruje po bieżni, potem zwiększa tempo swojego chodu, by na koniec przez chwilę znajdować się w biegu. Celem takiego badania jest wykrycie choroby wieńcowej, z winy której wysiłek zaburza rytm pracy serca. Próbę wysiłkową należy bezwzględnie przerwać, kiedy pacjent zaczyna odczuwać duszności, ból w klatce piersiowej lub słabość.

Zabieg diagnostyczny w postaci EKG uratował życie i zdrowie wielu osób, dlatego to bardzo ważne, by lekarze potrafili prawidłowo interpretować jego wyniki i stale dokształcali się w tym zakresie. Dobrym pomysłem może okazać się zainwestowanie w kurs EKG i zwiększenie jakości usług oferowanych swoim pacjentom.