Jak przygotować mieszkanie na przybycie kota?

Jak przygotować mieszkanie na przybycie kota?

lip 31, 2021

Koty to ulubione zwierzęta domowe większości ludzi. Traktowane dobrze potrafią stać się wspaniałymi towarzyszami życia. Wiele osób traktuje je nawet tak jakby były pełnoprawnymi członkami rodziny.

Nic dziwnego, że koty zdobyły uznanie człowieka. Są czyste, inteligentne, skore do zabaw oraz lubią się łasić i przytulać. Zwierzęta te są jednak jednocześnie prawdziwymi, nieco kapryśnymi indywidualistami. Zanim więc zdecydujemy się na zamieszkanie z kotem, to powinniśmy odpowiednio przygotować się na jego przybycie poprzez zakup kilku niezbędnych gadżetów. Dzięki nim zwierzak poczuje się bezpiecznie i będzie czuł, że ma swoje własne miejsce.

Mieszkanie z kotem

Jeśli zamieszka z nami kot, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie zostawiać na podłodze, stole, szafce, regale, a nawet na parapecie małych przedmiotów, ponieważ mogą zostać one połknięte i konieczna będzie wizyta u weterynarza. Warto również zamontować moskitiery w oknach. Kociaki z natury są bardzo ciekawskie, a taka wyprawa na parapet może się dla nich skończyć bardzo tragicznie.

kot w domu -  jego wygoda i zdrowie z witaminami dla kota

Powinniśmy także pamiętać o wyznaczeniu specjalnego miejsca na kocią jadalnię oraz toaletę. Powinny one zostać ulokowane tak, by nasz pupil miał do nich nieograniczony i swobodny dostęp. Kuwetę dobrze jest jednak ustawić w spokojnym miejscu i zadbać o to, by nie sąsiadowała ona z miseczką na jedzenie.

Mieszkający z nami kot musi także mieć własne legowisko, w którym będzie odpoczywał. Może mieć ono formę budy, kosza lub hamaka i najlepiej by znajdowały się w ciepłych, dobrze nasłonecznionych miejscach.

Kot i zabawki

Koty to zwierzęta, które uwielbiają spędzać czas na zabawach – same lub z właścicielem. Obecny rynek zabawek oferuje nam wiele propozycji. Ich wybór zależy wyłącznie od naszych, a raczej naszego pupila, preferencji. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czym nasz mruczek bawiłby się najchętniej to postawmy na zabawkę, która rozwinie w nim zmysł drapieżnika. Małe, ruchliwe myszki, piłeczki, piszczałki, wibrujące zabaweczki pachnące kocimiętką – to właśnie są rzeczy, które z pewnością zachwycą naszego kota.

Cennym zakupem będzie także drapak – zwłaszcza jeśli nasz ulubieniec będzie spędzał większą część dnia w domu i istnieje ryzyko, że ostrymi pazurami uszkodzi lub zniszczy meble. Idealnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku wysoki drapak dla kota. Zwierzak nie tylko będzie mógł ostrzyć na nim pazury, ale również wspinać się na niego. Taki gadżet to pewna gwarancja rozrywki i możemy być pewni, że zostanie odpowiednio wykorzystany przez naszego kociaka.

wysoki drapak dla kota

Suplemeny dla kota oprócz karmy?

Prawidłowa dieta kota opiera się nie tylko na karmie. Warto zadbać, by nasz faworyt dostarczał swojemu organizmowi odpowiednie witaminy i minerały, które pomogą mu w prawidłowym rozwoju oraz ochronią przed różnymi chorobami. Przede wszystkim warto podawać mu suplementy dla kotów bogate w witaminy z grupy B, C, kwas foliowy i biotynę. Odpowiadają one za prawidłowy wzrost zdrową skórę i sierść, a ponadto chronią przed chorobami układu nerwowego. Równie istotne będą produkty zawierające witaminy A, D, E i K, które odpowiadają za stan kości, uzębienia, odporność i zdrowe stawy.

Podanie suplementu pupilowi będzie szczególnie ważne, w momencie gdy będzie on w fazie rekonwalescencji po zabiegu. Należy jednak wybór suplementów dla kotów skonsultować z zaufanym weterynarzem.