cze 30, 2021
Pandemia zobligowała nas do pozostania w domach i życia głównie we własnych czterech ścianach.
Niektórzy twierdzą, że ten czas jest straconym i należy jak najszybciej wymazać go z przeszłości. Jednak ten okres również można wykorzystać w pożyteczny sposób, doszkalając się zdalnie. Na rynku jest wiele możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu. Tylko w jaki sposób?
Jak rozwijać swoje umiejętności podczas pandemii?
Istnieje kilka źródeł wiedzy, którym warto dać szansę, aby skutecznie się rozwinąć. Poniżej znajduje się kilka z nich:
Media społecznościowe – YouTube
Jeżeli podejdziemy do nich rozsądnie, to serwisy społecznościowe mogą być skarbnicą cennej wiedzy na wiele tematów, ponieważ już dawno przestały być tylko źródłem rozrywki. YouTube znany jest z publikacji wideo, dzięki czemu mamy dostęp nie tylko do obrazu, ale też dźwięku.
Z tego względu możemy obejrzeć, jak i co ktoś robi, a następnie odtworzyć podobną czynność samodzielnie. W ten sposób można nauczyć się czynności manualnych np. gotowania, szycia, czy nieskomplikowanych napraw.
Na YouTube znajdziemy także filmiki instruktażowe z bardziej specjalistycznej wiedzy, np. języków obcych, które w dzisiejszym świecie wciąż zyskują na popularności, a także kursy typowo podnoszące kwalifikacje w danym zawodzie.
Media społecznościowe – Facebook i Instagram
Podobnie jest z Facebookiem i Instagramem. Twórcy coraz chętniej wykorzystują te platformy, aby zaistnieć i przekazać swoje treści. Bardzo popularne na tych stronach jest organizacja transmisji na żywo, dzięki której możemy zgłębiać wiedzę na temat danego sektora wiedzy.
Jest to bardzo przydatne, ponieważ podczas takiego wydarzenia możemy zadać pytanie do danego wystąpienia i jeszcze lepiej wykorzystać dane szkolenie, aniżeli ma to miejsce w przypadku YouTube’a. Oprócz tego użytkownicy tych witryn publikują w formie postów wiele wskazówek oraz treści, które również mogą się przydać w trakcie podnoszenia swych kwalifikacji.
Jeżeli zamieścimy komentarz pod wpisem niedługo po publikacji danej aktywności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy odpowiedź zwrotną. Tego typu rozwiązanie świetnie się sprawdza w kursach branżowych.
Platformy do przeprowadzania spotkań online
Tego typu aplikacje istniały już wcześniej, lecz w trakcie pandemii stały się bardziej powszechne. Warto z nich korzystać, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie są to warsztaty, które wymagają od prowadzącego nadzoru bezpośredniego.
Opcja udostępniania ekranu wspomoże funkcję poznawczą, ponieważ, jeśli widzimy, co ktoś robi na komputerze, łatwiej nam to odwzorować. Najbardziej popularne platformy do pozyskiwania tego typu wiedzy to: Zoom, Microsoft Teams, Skype, Meet, WhatsApp czy Google Duo. Dzięki nim można rozmawiać, przeprowadzić prezentację, a także wytłumaczyć wiele niejasnych aspektów.
Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, to z powodzeniem można w ten sposób zastąpić tradycyjne szkolenie w wielu branżach. Jedną z nich jest medycyna, ponieważ kursy medyczne online dają możliwość zwiększenia swojej wiedzy bez starty czasu i pieniędzy na dojazdy i noclegi.
Strony e-learningowe
Takie witryny oferują mnogość szkoleń przez Internet w wielu branżach. Są one darmowe lub płatne, podzielone na bloki tematyczne oraz stopień zaangażowania. Niektóre jednostki dydaktyczne oferują certyfikat zaświadczający zdobyte umiejętności.
Jedną z takich organizacji jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, gdzie za darmo można podnieść swoje umiejętności, a po przebytym szkoleniu otrzymujemy certyfikat.
Książka
W dobie ogólnoświatowej cyfryzacji tradycyjne formy nauki stają się coraz mniej popularne, ponieważ są marginalizowane. Takie założenie jest błędne, ponieważ do takiej formy nauki jesteśmy przyzwyczajeni od dziecka i wcale nie oznacza, że jest ona gorsza. Dobrze wybrana książka z powodzeniem zastąpi obecność nauczyciela.
Koronawirus zmienił nasz postrzeganie świata oraz codzienne nawyki. Nie zmienił natomiast jednego: uczyć się i podnosić swoje kwalifikacje musimy nieustannie. W czasach, kiedy nie możemy uczestniczyć w kontaktowych szkoleniach uzupełniających warto wybrać te, które są dostępne w Internecie.
Na rynku jest dostępnych wiele tego typu narzędzi. Najlepsze to te, które gwarantują możliwość konsultacji z prowadzącym, czyli platformy do wideo rozmów, które oprócz funkcji udostępniania ekranu, umożliwiają dowolne zabranie głosu.