Jak rozwijać umiejętności manualne – praca ze sklejką

Jak rozwijać umiejętności manualne – praca ze sklejką

kw. 23, 2020

Rozwijanie umiejętności manualnych jest istotne w przypadku interakcji z dzieckiem oraz rozwijaniem własnych umiejętności organizacyjnych oraz fizycznych. Jednym ze sposobów zwiększania swoich umiejętności, które wiążą się z czynnościami manualnymi są prace ze sklejką drewnianą.

Sklejka drewniana – co, jak i dlaczego?

Jest to materiał, który skleja się z cienkich warstw drewna o różnych gatunkach np. brzozy, buku, ale też nierzadko z drzew egzotycznych. Sklejka drewniana pozwala na łatwe modelowanie oraz sklejanie przez co nadaje się do produkcji mebli domowych, ogrodowych oraz gadżetów to wykańczania wnętrz. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje sklejki drewnianej: suchotrwałą oraz wodoodporną. Różnice wynikają z wykorzystanego kleju do produkcji, a nie rodzaju drewna. W jednej sklejce zazwyczaj występuje kilka rodzajów drewna. Cechuje się głównie wysoką odpornością oraz podatnością na obróbkę. Dzięki niskiej cenie zakupu oraz niewielkiej wadze można ją wykorzystywać też podczas wspólnych prac manualnych z dzieckiem.

Co można zbudować ze sklejki wspólnie z dzieckiem?

Jednym z najpopularniejszych elementów jakie można zbudować z dzieckiem ze sklejki w ramach rozwijania wspólnych zdolności manualnych są płyty interaktywne, na których młody majsterkowicz ma możliwość umieszczania danych elementów według własnego pomysłu oraz zmieniania ich miejsca w zależności od potrzeb. Dodatkowo ze sklejki można zrobić też różnego rodzaju półki ścienne oraz meble do pokoju dziecięcego.

W ramach wspólnej „zabawy” technicznej ze sklejką z dzieckiem można również stworzyć karmnik dla ptaków. Pozwoli to rozwinąć zarówno myśl techniczną dziecka, ale też uratować kilka stworzeń – ptaków. Udoskonalając wspólnie z dzieckiem umiejętności manualne można wykonać też ozdobne ramki na zdjęcia i obrazy wykonane ze sklejki drewnianej oraz wszelkiego rodzaju pojemniki do przechowywania takie jak np. skrzynki na zabawki, stojaki na ołówki.

Dodatkowo można zachęcić dziecko do włączenie logicznego myślenia poprzez wycięcie gotowych elementów ze sklejki, które wymagają samodzielnego poskładania. Takimi gadżetami może być prosty model huśtawki, domek dla lalek oraz model samolotu, który będzie wymagać od małego majsterkowicza rozwinięcia swoich umiejętności analitycznych oraz manualnych poprzez łączenie odpowiednich elementów układanki ze sobą. W przypadku młodszych dzieci można do wspólnej zabawy zaprojektować puzzle wykonane z drewnianej sklejki, które będzie można układać w ogrodzie bądź przywieszać je na ścianach.

majsterkowanie z dzieckiem

Jakie zalety niesie ze sobą wspólne rozwijanie umiejętności manualnych z wykorzystaniem sklejki?

Do głównych zalet jakie niesie ze sobą wspólne rozwijanie zdolności manualnych z dzieckiem przy pomocy sklejki suchotrwałej zalicza się: rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia dziecka, zwiększenie zdolności manualnych, rozbudzenie w dziecku pasji do majsterkowania oraz budowania. Dodatkowo pozytywnym skutkiem tego typu zabaw jest szybszy rozwój dziecka poprzez angażowanie go w prace fizyczne.

Praca w ten sposób wspólnie z dzieckiem rozwija się również umiejętności pracy w grupie. Warto też pamiętać, że dzięki wspólnym zabawą rozwijającym umiejętności manualne dziecka wytwarza się dodatkową więź pomiędzy rodzicem, a dzieckiem. Wzbudza się w ten sposób pewnego rodzaju autorytet, który jeśli będzie podtrzymywany zaowocuje odpowiednią reakcją dziecka na bodźce, które są wywoływane przez wspólne budowanie np. gadżetów ze sklejki drewnianej. Wspólnemu rozwijaniu zdolności manualnych sprzyja też wspólne wykonywanie mebli do pokoju dziecka, ponieważ ma ono możliwość zdecydowania samodzielnie jak powinien wyglądać wystrój wnętrz, w którym mieszka i wyrazić siebie.