Jak trwała jest izolacja natryskowa?

Jak trwała jest izolacja natryskowa?

wrz 16, 2019

Wybór odpowiedniej metody ocieplenia domu i dachu wcale nie jest taki prosty. Istotne jest jednak, aby pamiętać, że izolacja powinna wytrzymać upływ lat, a także świetnie spełniać swoją funkcję. Warto rozważyć ocieplenie domu pianką poliuretanową.

Izolacja natryskowa – co to jest?

Izolację natryskową najczęściej przeprowadza się z udziałem pianki poliuretanowej. Sama pianka jest połączeniem polikarbaminianu i wody. W procesie powstawania dochodzi do dekarboksylizacji tego połączenia, przez co pianki poliuretanowe dzielimy współcześnie na otwarto i zamknięto-komórkowe.

Izolacje natryskowe staja się coraz bardziej popularną metodą ocieplania dachów i domów. Dzięki szerokim właściwościom pianek poliuretanowych możliwe jest dokładne zabezpieczenie wnętrz przed zawilgoceniem i powstawaniem szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Izolacja natryskowa pozwala również na lepszy przepływ powietrza i zatrzymanie ciepła w domu na dłużej – zwłaszcza zimą.

Dlaczego warto wykorzystać izolację natryskową?

Izolację natryskową przeprowadza z użyciem piany poliuretanowej, która świetnie sprawdzi się do izolacji dachu czy całego domu, jak i również do ocieplenia poddasza – bez względu na to, czy będzie ono zamienione w powierzchnię użytkową. Ciepło, które ucieka ku górze, przy izolacji natryskowej nie ulatnia się z pomieszczenia. Dzieje się tak dlatego, że nowoczesne metody natrysku przy użyciu pianki poliuretanowej likwidują wszystkie motki ciepła, którymi może ono uciec. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu procent na rachunkach za ogrzewanie.

Czy izolacja natryskowa jest trwała?

izolacja natryskowa

Realizacja izolacji natryskowej w Głogowie przez firmę BRR.

Powszechnie uważa się, że izolacja natryskowa poprzez nałożenie pianki poliuretanowej jest jedna z najbardziej skutecznych i trwalszych metod izolacji poddasza czy izolacji dachu. Pianka zachowuje swoje właściwości niezmiennie przez wiele lat, przez co nie jest konieczne przeprowadzanie izolacji cyklicznie.

Przez to, że posiada lepszy parametr lambda, po stężeniu piana nie zbija się, nie zsuwa i nie kruszy. Nowoczesne technologie natryskowe pozwalają na wykonanie szczelnej, bez mostkowej izolacji dachu czy domu. W efekcie powstaje jednolita izolacja – w przeciwieństwie do innych metod ocieplania poddasza i dachu.

Warto także pamiętać, że pianka poliuretanowa, w zależności od tego, czy jest otwarto lub zamknięto-komórkowa ma inne właściwości. Może być zatem wodoszczelna lub przepuszczać wodę, jednocześnie szybko schnąć. Izolacja natryskowa jest zatem trwała, bez względu na to, czy ulegnie zawilgoceniu, czy nie. Jednocześnie nie stanowi ona miejsca rozwoju pleśni i grzybów.

Inne właściwości izolacji natryskowej

Przy izolacji natryskowej, nie trzeba się martwić o utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu w zimie. Pianka poliuretanowa, ze względu na swoje właściwości wodoszczelne, świetnie sprawdza się w lecie, regulując temperaturę w pomieszczeniu – zwłaszcza przy włączonej klimatyzacji. Dodatkowo warto pamiętać, że drewno, które zostało poddane natryskowi – nie butwieje pod warstwą piany. Przy ocieplaniu dachu czy poddasza izoluje się krowie z trzech stron, więc drewno ma stały dostęp do powietrza. Pianka przy okazji wzmacnia konstrukcję.

Czy warto zdecydować się na izolację natryskową?

Izolacja natryskowa świetnie sprawdzi się w ocieplaniu poddasza, a nawet całego domu. Trwałość pianki poliuretanowej sprawi, że będzie to jednorazowa, ale niezwykle skuteczna inwestycja. Współcześnie izolacja natryskowa uważana jest za dobrą metodą izolacji cieplnej, ponieważ nie przepuszcza zdecydowanie mniej powietrza niż inne formy ocieplania. Dodatkowo izolacja natryskowa pianką poliuretanową jest bezpieczna dla alergików i astmatyków, a także w stałej postaci nie przyczynia się do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia chorób.