Jak urządzić gabinet kosmetyczny?

Jak urządzić gabinet kosmetyczny?

maj 24, 2022

Pragniesz otworzyć salon kosmetyczny? To doskonale! Jednak zanim przyjmiesz pierwszych klientów, musisz dowiedzieć się, co zrobić, by odpowiednio urządzić gabinet. Tutaj liczy się stworzenie wnętrza, które będzie jednocześnie funkcjonalne, estetyczne, a także zgodne z wymogami sanepidu. W poniższym tekście podpowiemy Ci, jak to zrobić. 

Meble w salonie kosmetycznym – jak dokonać wyboru?

Jedną z podstaw jest oczywiście fotel kosmetyczny, na którym będziesz przeprowadzać zabiegi. Obecnie dostępne są fotele kosmetyczne z napędem hydraulicznym, a także elektrycznym. Oba rodzaje napędu mają swoje plusy, niemniej jednak bardziej nowoczesne wrażenie zrobi na klientkach napęd elektryczny. Inne ważne meble w salonie to m.in. taboret lekarski, który możesz wybrać w wersji z oparciem lub bez niego, stolik kosmetyczny i różnego rodzaju organizery, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci utrzymać porządek.

Oświetlenie salonu – na co się zdecydować?

Oświetlenie salonu kosmetycznego pełni dwojaką funkcję: pozwala na wykonywanie zabiegów w ergonomicznych warunkach, a także ma za zadanie wykreować odpowiednią atmosferę. W jaki sposób pogodzić te dwie kwestie?

Przede wszystkim nieco inne oświetlenie jest potrzebne w poczekalni, a inne w części zabiegowej. W poczekalni i na recepcji może być nieco bardziej rozproszone, przytłumione, tak aby stworzyć odpowiedni nastrój i pozwolić klientkom odprężyć się przed zabiegiem. Z kolei w pomieszczeniu zabiegowym przyda się oświetlenie chłodniejsze, bardziej naturalne, dzięki któremu łatwiej jest przeprowadzać zabiegi i nie poczuć się ospałą po kilku godzinach pracy.

Akcesoria i detale – jaką pełnią rolę w salonie?

Podobnie jak w przypadku oświetlenia, ich zadaniem jest wykreowanie odpowiedniego nastroju, zachęcenie do kolejnej wizyty i uzupełnianie wnętrza, by nie sprawiało wrażenia zbyt surowego. Kolejnym detalem, który ma znaczenie w salonie, jest zapach – chodzi o to, by od progu klienci czuli się przyjemnie odprężeni i zachęceni do wejścia. Poza tym dobór odpowiednio dopasowanych akcesoriów pozwoli na stworzenie bardziej spójnego designu całości wnętrza.

Spójny design – jak duże znaczenie ma on w salonie kosmetycznym?

To, jaki styl urządzenia gabinetu wybierzesz, nie ma większego znaczenia. Istnieje jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać zawsze. Wnętrza urządzone w kontrastowej czerni i bieli wyglądają niezwykle stylowo, lecz przebywanie w nich przez kilka lub kilkanaście godzin każdego dnia może męczyć wzrok. Postaw raczej na delikatniejsze kolory, a jeśli lubisz żywe, mocne barwy, postaw na nie raczej w formie akcentu, niż motywu dominującego. Bardzo dobrym pomysłem jest postawienie na wnętrze w delikatnych, stonowanych barwach i wyróżnienie jednego, lub dwóch akcentów w mocnym kolorze – to również przyciąga uwagę.

Jakie są wymogi sanepidu w zakresie urządzania salonu kosmetycznego?

Pełna lista wymogów, według których musisz zaplanować swój gabinet, jest bardzo długa, niemniej jednak poniżej postaramy się przybliżyć Ci kilka najistotniejszych punktów, o których musisz pamiętać, otwierając gabinet.

  • Wejście do gabinetu kosmetycznego musi być odrębną częścią budynku.
  • Konieczne jest wydzielenie pomieszczenia socjalnego, poczekalni oraz pomieszczenia przeznaczonego do wykonywania zabiegów, a także pomieszczenia na preparaty stosowane w trakcie zabiegów.
  • Zabrudzoną odzież i bieliznę kosmetyczną należy przechowywać w pojemnikach zamykanych, posiadających specjalne oznakowanie.
  • Pranie zabrudzonej podczas dnia pracy odzieży powinno odbywać się poza salonem kosmetycznym lub w specjalnie wydzielonym do tego miejscu.
  • W salonie musi być wydzielone miejsce do przechowywania pojemników na odpady.
  • W pomieszczeniu sanitarnym musi znajdować się umywalka z ciepłą i zimną wodą, muszla klozetowa, a także pojemnik z mydłem i środkiem dezynfekcyjnym.
  • W salonie musi być wydzielone miejsce do przechowywania środków czystości.

Jak ważne jest odpowiednie urządzenie salonu kosmetycznego?

Decydując się na otworzenie własnego gabinetu, musisz pamiętać, że jego odpowiednie wyposażenie i urządzenie ma znaczenie nie tylko ze względu funkcjonalnego i estetycznego. Liczą się również narzucone odgórnie wymogi sanepidu, a także ogólne wrażenie, jakie Twój salon zrobi na przyszłych klientkach. Od tego wrażenia zależy, czy Twoi odbiorcy staną się później Twoją żywą reklamą, polecając Cię innym.