Jak wygląda lutowanie stali nierdzewnej

Jak wygląda lutowanie stali nierdzewnej

sty 20, 2022

Lutowanie stali nierdzewnej jest delikatnym procesem i wiąże się z pewną praktyką. Stal możemy zlutować samemu, lecz będzie to zależeć w pewnym stopniu od różnych technik, które zamierzasz przeprowadzić w zależności od sytuacji. Ale jak to zrobić i jakie kroki należy podjąć? Nie martw się, w tym poście rozwiążemy kilka wątpliwości na temat tego, jak lutować stal nierdzewną.

Zanim zaczniesz sam proces lutowania, musisz wiedzieć, że przed rozpoczęciem każdej pracy związanej z lutowaniem, pierwszą rzeczą do zrobienia powinno być sprawdzenie sprzętu lutowniczego. Oprócz lutownicy zaleca się używanie sprzętu ochronny. Aby uniknąć wypadków, warto zawsze mieć w zasięgu ręki rękawice i maskę ochronną. Zaleca się nie wystawiać skóry na działanie oparów, a także chronić oczy i uszy.

Od przygotowania powierzchni do lutowania

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek , jak w kilku krokach zlutować stal nierdzewną. Oto one:

1. Oczyścić element. Przed lutowaniem konieczne jest oczyszczenie obu części metalu, które chcemy zlutować. Nigdy nie zapominaj o tym kroku, ponieważ w ten sposób będziesz w stanie usunąć wszelkie ślady rdzy i brudu z elementu. Dobry lut uzyskuje się z czystego i wysokiej jakości metalu. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą pędzla, a po kilku dobrych pociągnięciach metal będzie po prostu idealny.

2. Lutowanie wstępne. Przed przystąpieniem do lutowania jakichkolwiek części należy je najpierw ze sobą skleić. Najlepsze, co możesz zrobić jest to, aby dobrze złączyć ze sobą oba elementy, dzięki czemu zyskamy pewność, że części nie będą się przesuwać.

lutowanie stali nierdzewnej

3. Podgrzać metal. Teraz nadszedł czas, aby podgrzać kawałek metalu. Lekki płomień powinien wystarczyć. Pamiętaj, że obszar do podgrzania to obszar naprzeciwko złącza, jeśli zrobisz to na odwrót, podgrzejesz topnik i lut. Gdy pęcherzyki zaczną pojawiać się z brązowszym odcieniem, to czas, by nałożyć cynę. Jak tylko cyna uzyska płynną formę, usuń źródło ciepła.

4. Usunąć pozostałości. Za pomocą szczotki drucianej oraz gorącej wody usuń nadmiar płynnej cyny. Staraj się go wyczyścić tak, jak umiesz najlepiej.

Po zakończeniu tych czynności przyjrzyj się dokładnie rezultatowi. Jeśli w spoinie pojawi się kilka małych kulek wody, znaczy to, iż metal nie jest dobrze połączony. Może to być spowodowane istnieniem rdzy, która nie została wcześniej oczyszczona lub po prostu nadmiarem ciepła.

Jakie są typy lutowania stali nierdzewnej?

Ucząc się, jak spawać stal nierdzewną, musisz wiedzieć, że istnieje wiele sposobów i metod, aby to zrobić, a te zależą od stanu metalu, elektrody ze stali nierdzewnej i metodologii, które są używane. Najczęściej stosowane techniki to:

– lutowanie SWAM

Znane również jako ręczne lutowanie łukowe metali; proces spawania łukiem elektrycznym pomiędzy elektrodą powlekaną a metalem. Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie elektrod powlekanych, radzimy postępować zgodnie ze standardową metodologią.

– lutowanie TIG

Drugą metodą, na którą warto zwrócić uwagę, jest lutowanie metodą TIG. Zaletami tego procesu jest brak brudu, ponieważ to bardzo czysta technika i oszczędza dużo czasu. W tym procesie pozycja spawania nie ma aż tak wielkiego znaczenia i nie będzie miała wpływu na efekt końcowy. I wreszcie, nie będzie także miała wpływu na właściwości metalu używanego właśnie przy spawaniu TIG.

– lutowanie MIG

Ta metoda lutowania jest najbardziej zalecana do lutowania stali nierdzewnej. Głównym powodem jest to, że lutowanie i łuk elektryczny wywierają działanie ochronne w postaci gazowej otoczki składającej się z pierwiastków takich jak argon lub hel. Metoda ta jest zdecydowanie najszybsza, ponieważ można lutować z większą prędkością w porównaniu do innych technik i jest to również metoda, która zwiększa przenoszenie osadu spoiny.

Materiały do lutowania

Wszystkie potrzebne akcesoria do lutowania, m.in. takie jak lutownica oraz cyna są łatwo dostępne i można zakupić w profesjonalnych sklepach internetowych oraz stacjonarnych.