Jak zorganizować chrzciny? Kompleksowy poradnik

Jak zorganizować chrzciny? Kompleksowy poradnik

lip 13, 2022

Organizacja chrztu małego dziecka dla rodziców zajętych opieką nad maluchem może być poważnym wyzwaniem.

Jest to niezwykle ważna uroczystość dla rodziny, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Kluczową sprawą jest planowanie. Idealnie dopracowane chrzciny pozwolą na w pełni duchowe przeżywanie wydarzenia przez wszystkich jego uczestników. Jest wiele spraw, o których należy pamiętać w trakcie organizacji tego rodzaju uroczystości, dlatego nieocenionych będzie kilka dobrych rad. 

W jakim wieku ochrzcić dziecko?

Rodzice najczęściej podejmują decyzję o organizacji chrzcin malucha, gdy ma on od dwóch do sześciu miesięcy. Nie obowiązuje tu żadna konkretna zasada mówiąca o tym, że dziecko w określonym wieku należy ochrzcić. Jedni są zwolennikami jak najszybszej uroczystości, inni z kolei preferują jej organizację, gdy dziecko jest nieco starsze. W

arto wziąć pod uwagę porę roku i zdolność malucha do znoszenia zamieszania wokół niego. Czasami lepiej z organizacją uroczystości poczekać kilka tygodni.  

Jakie formalności trzeba załatwić przed organizacją chrztu?

Pierwszym krokiem do organizacji chrzcin jest zgłoszenie w parafii daty uroczystości. Należy to uczynić na miesiąc lub dwa przed wybranym terminem. Najczęściej to rodzice proponują datę uroczystości, która odbywa się zwykle w sobotę lub niedzielę. W dużych parafiach terminy chrztów mogą być ustalone wcześniej na cały rok, dlatego rodzice będą musieli wybrać jeden z nich. 

Po wyborze dnia uroczystości należy także dopełnić innych formalności w postaci dostarczenia do parafii wymaganych dokumentów, do których należą dane dziecka, czyli skrócony odpis aktu urodzenia malucha z Urzędu Stanu Cywilnego, rodziców i wybranych rodziców chrzestnych, świadczących o tym, że mogą pełnić tę rolę, a także zaświadczenie o odbytej spowiedzi zarówno rodziców, jak i rodziców chrzestnych. 

Kto może być rodzicem chrzestnym?

Niezwykle istotną sprawą jest wybór rodziców chrzestnych. Decyzja nie jest łatwa, gdyż powinny to być osoby, na których wsparcie będzie mogło liczyć dziecko, szczególnie wtedy, gdy zabraknie rodziców. 

Według przepisów kościelnych muszą mieć ukończone 16 lat, posiadać bierzmowanie, praktykować wiarę katolicką i żyć zgodnie z nią. Kościół dopuszcza wybór osoby innego wyznania, ale tylko w sytuacji, gdy jest ochrzczona w swoim kościele. Wtedy staje się tak zwanym świadkiem chrztu. Natomiast drugi chrzestny musi być katolikiem. 

Jakich gości zaprosić na chrzciny?

Wybór gości na chrzciny jest sprawą indywidualną. Jedni rodzice zapraszają całą rodzinę, a inni tylko najbliższą, organizując kameralną uroczystość. W takiej sytuacji zaprasza się tylko najbliższych, czyli dziadków dziecka, rodzeństwo i rodziców chrzestnych. 

Trzeba pamiętać, że chrzciny są jeszcze jedną okazją do spotkania się rodziny, dlatego warto rozszerzyć liczbę gości o tę jej część, z którą utrzymujemy kontakty. Na pewno tego rodzaju uroczystość nie jest weselem i nie ma obowiązku zapraszania krewnych niewidzianych od wielu lat. 

Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie listy gości, których trzeba zawiadomić wcześniej po ustaleniu daty w kościele i rezerwacji lokalu, aby mogli się przygotować. 

Jak wybrać lokal na chrzciny?

Wybór odpowiedniego lokalu na chrzciny jest kluczową sprawą dla powodzenia uroczystości. Poza tym obiad poza domem sprawi, że rodzice nie będą zmęczeni przygotowaniem i obsługą gości. Ich uwaga skupi się na dziecku i rozmowie z najbliższymi. 

Wybierając lokal na chrzciny warto zdecydować na się na hotel, który zapewni także miejsce odpoczynku dla gości. Wszystko zależy, czy rodzice planują krótki uroczysty obiad, czy dłuższe przyjęcie. Istotną kwestią jest lokalizacja w pobliżu kościoła, aby jak najszybciej przemieścić się do docelowego miejsca. Jeśli w planie jest wynajęcie całej restauracji, warto upewnić się, czy hotel dysponuje pomieszczeniami na tego rodzaju uroczystość. 

Kolejną istotną sprawą jest wybór miejsca przyjaznego rodzinie z małym dzieckiem ze specjalnym miejscem do karmienia i przewijakiem dla malucha. Warto także sprawdzić, czy hotel dysponuje miejscem zabaw dla dzieci i osobą, która mogłaby się nimi w profesjonalny sposób zająć, organizując zajęcia lub zabawy. 

Zaletą nie do przecenienia jest obecność parkingu dla rodziny, przybywającej z daleka. Rodzice nie powinni zapomnieć również o zatrudnieniu fotografa, który upamiętni wyjątkowe chwile w życiu nowego członka rodziny. 

Hotel Jasek Premium Wrocław najlepszym miejsce na chrzciny nowo narodzonego dziecka

Dobrym miejscem na organizację chrzcin we Wrocławiu jest Hotel Jasek Premium z restauracją. Właściciele zadbają o to, by przy tradycyjnym polskim menu i w eleganckiej, rodzinnej atmosferze uczcić chrzciny nowego członka rodziny. 

Ten hotel we Wrocławiu zapewni najwyższą jakość obsługi i cudowną atmosferę podczas tych wyjątkowych wydarzeń. Kelnerzy i animatorzy zadbają o to, by przyjęcie odbyło się bez najmniejszych problemów, w atmosferze spokoju, radości i rodzinnego ciepła. Szef kuchni dostosuje je do oczekiwań i wymagań gości i zadba również o to, by na stole pojawiły się dania zaspokajające gusta smakowe dzieci.