Jakie badania laboratoryjne najlepiej wykonać, aby skontrolować swoje zdrowie?

Jakie badania laboratoryjne najlepiej wykonać, aby skontrolować swoje zdrowie?

lip 16, 2022

Badania profilaktyczne to jeden z najważniejszych sposobów na zachowanie długiego zdrowia, a jednocześnie jest to jeden z najczęściej zaniedbywanych obowiązków. Poniżej wykaz najistotniejszych badań laboratoryjnych wraz z krótkim wyjaśnieniem. Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?

Lista badań profilaktycznych

Morfologia

Jest to jedno z podstawowych badań, służących ogólnej ocenie stanu organizmu. Pozwala na ocenę ilości i wyglądu czerwonych krwinek, co dostarcza informacji m.in. o potencjalnej niedokrwistości lub stanach zapalnych. Sama morfologia może być określona jako wstępna przesłanka do zlecenia kolejnych badań diagnostycznych. Zaleca się, aby morfologię wykonywać co 2-3 lata.

Lipidogram

Lipidogram pozwala na ocenę poziomu cholesterolu HDL, LDL, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu całkowitego. Badanie ma na celu wykluczenie występowania chorób wieńcowych, a także ustalenie prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów w zależności od wagi, wieku, płci i stylu życia. Lipidogram ma szczególne znaczenie w przypadku osób z nadwagą, cukrzycą, a także tych borykających się ze schorzeniami nerek i serca. Szacuje się, że po ukończeniu 25 lat badanie powinno być wykonane raz na 3-5 lat.

Próby wątrobowe

Ich zadaniem jest określenie funkcjonowania wątroby na podstawie aktywności poszczególnych enzymów, a także potwierdzenie lub wykluczenie stanów zapalnych i chorobowych. Próby wątrobowe są szczególnie ważne w przypadku osób często sięgających po alkohol, a także tych przyjmujących stałe leki. W tym ostatnim przypadku lekarz musi być poinformowany o rodzaju przyjmowanych środków, by móc bardziej precyzyjnie zinterpretować wyniki.

Ogólne badanie moczu

Na podstawie badania moczu możliwe jest wykrycie chorób takich jak zapalenie pęcherza moczowego, czy też choroby nerek. W ramach badania lekarze oceniają odczyn pH, barwę, obecność białka, bakterii, krwi, lub fosforanów. W formie profilaktycznej badanie moczu zaleca się wykonywać co 2-3 lata, zaś w przypadku osób ze zdiagnozowanymi chorobami, badanie wykonywane jest corocznie lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Badania tarczycy

W ramach profilaktycznego kontrolowania stanu tarczycy niezbędne jest skontrolowanie poziomu TSH (hormon tyreotropowy), FT3 (trójodotyronina) i FT4 (tyroksyna). Są to bardzo ważne badania, szczególnie jeśli mowa o TSH, jako że pozwala na wykrycie nieprawidłowości, zanim jeszcze choroba zacznie dawać o sobie znać. Najczęściej badania te są stosowane w diagnostyce choroby Hashimoto, niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Badanie kreatyniny

Najczęściej badanie to jest zalecane osobom borykającym się z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek w celach diagnostycznych lub w celu monitorowania przebiegu zdiagnozowanej już wcześniej choroby. Badanie kreatyniny pomaga także w diagnozowaniu innych chorób, jakie mogą mieć wpływ na funkcjonowanie nerek, w tym cukrzycę.

Czy powyższe badania są refundowane przez NFZ?

Tak, z wyżej opisanych badań można skorzystać w ramach państwowej opieki medycznej, jednak same badania diagnostyczne to nie wszystko. Jeśli zajdą uzasadnione obawy co do możliwości wystąpienia choroby, wówczas konieczne są dalsze wizyty, z którymi nie można zwlekać. Kolejki na Narodowy Fundusz Zdrowia mogą sięgać nawet do kilku lat w niektórych przypadkach, dlatego też tak dużą popularnością zaczęły cieszyć się pakiety prywatnej opieki medycznej.

Jak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych?

Jednym z powodów jest współczesny tryb życia – długotrwałe siedzenie, często w nieodpowiedniej pozycji, śmieciowe jedzenie, używki i zanieczyszczone powietrze to jedynie przykłady czynników podnoszących ryzyko zapadnięcia na liczne choroby.

Ponadto złą wiadomością jest to, że wiele schorzeń nie daje żadnych objawów na wczesnym etapie rozwoju, dlatego też unikanie badań może narażać Cię na poważne leczenie w razie wykrycia schorzenia w bardziej zaawansowanym stadium. Szukając profesjonalnej opieki medycznej, wpisz w Google np. “Luxmed Jelenia Góra” i sprawdź, który z gotowych pakietów jest stworzony idealnie na miarę Twoich potrzeb.