Jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać? – na co zwrócić szczególną uwagę

Jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać? – na co zwrócić szczególną uwagę

maj 17, 2022

Łóżko rehabilitacyjne pełni szczególnie ważną rolę – jego zadaniem jest nie tylko zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa, lecz też ułatwianie prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych i ogólnej opieki nad osobą czasowo lub trwale pozbawioną sprawności. W poniższym tekście podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by dobrać jak najlepsze łóżko rehabilitacyjne.

Dobierz łóżko do wagi

Jest to jeden z najważniejszych czynników, od którego zależy, czy łóżko będzie dobrane w odpowiedni sposób. Standardowe wymiary łóżka wynoszą 90 x 200 cm i są w stanie wytrzymać obciążenie maksymalne do 135 kg.

Czasem zdarza się jednak, że konieczne jest skorzystanie ze specjalnego łóżka bariatrycznego, przeznaczonego dla osób zmagających się z otyłością. Łóżko takie ma zwiększoną szerokość nawet do 120 cm, a do tego jest w stanie wytrzymać udźwig sięgający nawet do 300 kg.

Zwróć uwagę na wzrost osoby chorej

Na ogół standardowe łóżka są dedykowane osobom o wzroście od ok. 140 do 190 cm. Istnieją oczywiście również modele pozwalające na przedłużenie leża nawet o 20 cm, co przydaje się w przypadku dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych o wzroście wyższym niż 190 cm.

Oprócz regulacji długości ważnym parametrem jest także regulacja wysokości łóżka. Przydaje się ona w przypadku niższych pacjentów, by nie mieli oni większych problemów przy wstawaniu z łóżka.

Regulacja łóżka rehabilitacyjnego – najważniejsze kwestie

Była już przed chwilą mowa o wyregulowaniu łóżka pod kątem wzrostu osoby rehabilitowanej, warto jednak pamiętać o tym, że w zakresie regulacji to nie wszystko.

Dobrej jakości łóżko rehabilitacyjne pozwala choremu także na przyjmowanie tzw. pozycji drenażowych – mowa o pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga. Są one stosowane w celu usprawnienia funkcji układu krążenia, a także przy udrażnianiu dróg oddechowych. Mają też kluczowe znaczenie w procesie rehabilitacji.

Możliwość regulacji łóżka rehabilitacyjnego ma znaczenie z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala uniknąć wystąpienia niebezpiecznych odleżyn, poprawia komfort chorej osoby, a także ułatwia opiekunom wykonywania różnych czynności przy chorej osobie, takich jak rehabilitacja, karmienie, czy też zabiegi z zakresu higieny osobistej.

Jaki materac wybrać do łóżka rehabilitacyjnego?

Materac dopasowany do łóżka rehabilitacyjnego przede wszystkim zapewnia podparcie dla wszystkich punktów na ciele, tak aby kręgosłup mógł przyjąć naturalną, wygodną dla siebie pozycję. Mówimy tutaj m.in. o materacach ortopedycznych, wykonanych z pianki lub z lateksu.

Ponadto, materac musi być łatwy w czyszczeniu i mieć dobrą wentylację. Długotrwałe leżenie sprzyja nagromadzeniu się wilgoci, będącej doskonałym środowiskiem do rozwoju groźnych bakterii, warto zatem pytać o materace z właściwościami antybakteryjnymi.

Łóżko rehabilitacyjne – mechaniczne czy elektryczne?

Niegdyś standardem były łóżka mechaniczne, do których regulacji trzeba było użyć siły własnej. Przekładało się to z czasem na mocne nadwyrężenie mięśni opiekunów osoby chorej. Utrudniało również samodzielne zmienianie pozycji osoby leżącej.

Na szczęście rozwiązaniem tego problemu okazały się łóżka elektryczne, sterowane pilotem. Dzięki temu rozwiązaniu jest możliwa zmiana ułożenia łóżka praktycznie bez użycia siły, a do tego zwiększa się samodzielność chorego, dzięki której może on samodzielnie decydować o ułożeniu leża, zgodnie z aktualną potrzebą.

Czy można uzyskać refundację na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Zakup łóżka rehabilitacyjnego stanowi niemały koszt, co dla wielu rodzin jest dużym problemem. Dodatkowo złą wiadomością jest to, że obecnie finansowanie zakupu łóżka na NFZ jest niemożliwe. Na szczęście jednak dostępne są dofinansowania z PFRON-u, dzięki czemu można uzyskać pokrycie kosztów nawet do 80%. Pozostałą część kosztów można pokryć albo z własnej kieszeni, lub z pomocą fundacji, czy też Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.