Jakie mieszkanie kupić?

Jakie mieszkanie kupić?

lis 19, 2021

Nosimy się z zamiarem kupna mieszkania. Zaczynamy od przeglądania interesujących nas ofert, początkowo bez podziału na rynek wtórny i pierwotny. Szukamy odpowiedniego metrażu, dogodnej lokalizacji i oczywiści atrakcyjnej ceny. Gdy już mniej więcej wiemy, co nas interesuje przychodzi czas na kredyt mieszkaniowy i zakup.

Podejmując tak ważną decyzję warto jednak się zastanowić czy mieszkanie będzie nowe czy od drugiego czy kolejnego właściciela. Oba rozwiązania moją swoje wady i zalety, oba wiążą się ze sporymi kosztami.

Mieszkanie na rynku wtórnym

Mieszkania na sprzedaż od prywatnych właścicieli to tak zwany rynek wtórny. Lokale znajduję się w budynkach od dawna użytkowanych. Zaletą zakupu takiego mieszkania jest często dogodna lokalizacja. Może to być centrum miasta z dobrze ukształtowaną infrastrukturą. Wiemy też dokładnie, co kupujemy, możemy gruntownie obejrzeć wnętrza. Sprzedający może pozostawić część umeblowania lub za dodatkową opłatą, całe. Największą zaletą jest możliwość natychmiastowego wprowadzenia się, może to nastąpić z dnia na dzień.

nieruchomości lubinDo wad rynku wtórnego można zaliczyć kilka kwestii. Po pierwsze stan budynku, w którym znajduje się mieszkanie może pozostawiać wiele do życzenia. W samym lokalu też mogą wystąpić usterki, o których były właściciel nie wspomniał. Często też potrzebny jest remont zaraz po zakupie. Zastany wystrój nie odpowiada naszym wymaganiom lub wręcz kupiliśmy mieszkanie do remontu.

Lokale na rynku pierwotnym

Rynek pierwotny oferuje mieszkania kupowane od dewelopera, czyli inwestora, który finansuje budowę. Budynki są w trakcie powstawania a więc nie mamy możliwości wprowadzić się od razu. Niewątpliwą zaletą zakupu, jest fakt, że mieszkanie będzie nowe tak jak cały budynek. Nie ma zagrożenia nieprzewidzianymi usterkami. Nowe bloki mieszkalne czeto znajdują się na obrzeżach miast, może to być minusem, ale nie musi. W takim miejscu możemy liczyć na spokój, dojazdy do centrum miasta nie muszą też zabierać wcale mnóstwa czasu.

Mamy do wyboru mieszkania wykonane pod klucz lub do wykończenia. Do tych pierwszych konieczna jest dopłata, w przypadku tych drugich mamy możliwość wykończenia mieszkania według własnych potrzeb. Można powiedzieć, że jest to podobne do koniecznego remontu lokalu wtórnego. Lepiej jednak stwierdzić, że koszty są podobne z tym, że deweloper sprzedaje nowe, funkcjonalne mieszkania.

Przemyślany zakup mieszkania

Kupno mieszkania w Szczecinie lub dowolnym mieście w Polsce to inwestycja na przyszłość. Wymaga dopełnienia szeregu formalności związanych z kredytem i samym zakupem. Warto rozważyć wszystko dokładnie, optymalnie spożytkować pieniądze. Należy zastanowić się, na co postawić, używane mieszkanie w dogodnej lokalizacji czy nowe na spokojnych obrzeżach miasta? Atrakcyjna cena i konieczność remontu czy opłaty o podobnej wysokości i gwarancja niezawodności budynku? Sami musimy sobie odpowiedzieć, co nas bardziej zadowala.