maj 17, 2021
Każda forma turystyki, a szczególnie w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych wymaga odpowiedniej odzieży, która gwarantuje nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo na trasie. Dobrze dopasowana zapewnia komfort i ochronę przed każdymi warunkami atmosferycznymi.
Jak ubrać się do trekkingu?
Nowoczesna odzież do trekkingu składa się z wyspecjalizowanych warstw, pozwalających na swobodę ruchów przy jednoczesnym komforcie termicznym. Elementy każdej warstwy są dostosowane do konkretnej pory roku i rodzaju aktywności. Każda warstwa pełni określone funkcje, ma nie tylko ogrzewać, ale również odprowadzać wilgoć i chronić przed warunkami atmosferycznymi. Wyróżniamy trzy warstwy ubioru do trekkingu:
- Pierwsza, przy skórze to termoaktywna bielizna, które zadaniem jest odprowadzanie wilgoci i ochrona ciała przed utratą ciepła. Są to koszulki najlepiej z przedłużonym tyłem dla ochrony nerek. Oprócz kalesonów lub legginsów znajdują się tu również termoaktywne majtki, chroniące przed utratą ciepła. Skarpetki dobiera się zgodnie z porą roku. Bielizna do trekkingu najczęściej wykonana jest z włókien sztucznych lub wełny, bądź z mieszanki tych obu włókien. Standardem jest stosowanie w niej płaskich szwów.
- Druga warstwa ma za zadanie ogrzewać ciało i odprowadzać parę wodną. Są to głównie polary, bluzy, swetry.
- Trzecia warstwa składa się z kurtek i spodni, których zadaniem jest ochroną przed warunkami atmosferycznymi takimi jak: deszcz, śnieg, wiatr z jednoczesnym odprowadzeniem nagromadzonej pary wodnej. Tu doskonale sprawdza się odzież wykonana z tkaniny membranowej.
Trekking po terenie bardziej płaskim będzie wymagał innej odzieży niż wspinaczka górska. W ubraniach trekkingowych podstawową zasadą jest nie używanie bawełny, ponieważ bardzo powoli schnie i nie odprowadza należycie wilgoci, przez co organizm może szybko tracić ciepło, a skóra ulegać obtarciom. Muszą to być produkty o wysokim poziomie wytrzymałości, dlatego najczęściej stosuje się tutaj tkaninę G – 1000, która zapewnia komfort nawet w najtrudniejszych warunkach i jest niezwykle wytrzymała. Poza tym materiał ten można impregnować za pomocą specjalnego wosku G – 1000 Wax. Jego zastosowanie zdecydowanie wydłuża użytkowanie ubioru i jego żywotność.
Spodnie trekkingowe na każdą porę roku
Organizując wyprawę trzeba wziąć pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne, ale również możliwość różnych urazów. Odpowiednie spodnie zminimalizują ryzyko zranień, a przy tym ochronią organizm przed wychłodzeniem. Wybierając odpowiednie na wyprawę spodnie, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj materiału, krój oraz detale zapewniające komfort użytkowania.
Sklepy z odzieżą do trekkingu oferują produkty na każdą porę roku. Szorty, doskonale sprawdzające się na ciepłe dni oraz modele z długimi nogawkami, które w każdej chwili można odpiąć. Tkaniny o właściwościach wiatroodpornych i wodoodpornych doskonale chronią nogi w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, które mogą przydarzyć się zarówno latem, jak i zimą. Niezwykle wygodne są liczne kieszenie, w których można pomieścić różnego rodzaju akcesoria potrzebne w trakcie wędrówki, czy wspinaczki.
Spodnie trekkingowe na zimę
Spodnie trekkingowe na zimę powinny być przede wszystkim ocieplane i posiadać membranę, gdyż ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wychłodzeniem w niskich temperaturach, dlatego są wykonane z tkaniny wiatro – i wodoodpornej ze wstawkami wzmacniającymi na kolanach, z tyłu i przy szwach, co zapewnia komfort użytkowania w trudnych warunkach. Luźny krój spodni na zimę umożliwia założenie warstwy docieplającej.
Spodnie trekkingowe na lato
Spodnie trekkingowe przeznaczone na ciepłe dni są wykonane z materiałów oddychających i szybkoschnących. Wyposażone zostały w dodatkowe otwory po bokach na zamek. Na lato przewidziano szorty lub krótkie spodnie. Na cieplejsze dni doskonale sprawdzą się spodnie softshellowe, zapewniające skórze oddychanie i odprowadzanie wilgoci przy jednoczesnej ochronie termicznej.