Jakie spodnie trekkingowe sprawdzą się zimą, a jakie latem?

Jakie spodnie trekkingowe sprawdzą się zimą, a jakie latem?

maj 17, 2021

Każda forma turystyki, a szczególnie w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych wymaga odpowiedniej odzieży, która gwarantuje nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo na trasie. Dobrze dopasowana zapewnia komfort i ochronę przed  każdymi warunkami atmosferycznymi. 

Jak ubrać się do trekkingu?

Nowoczesna odzież do trekkingu składa się z wyspecjalizowanych warstw, pozwalających na swobodę ruchów przy jednoczesnym komforcie termicznym. Elementy każdej warstwy są dostosowane do konkretnej pory roku i rodzaju aktywności. Każda warstwa pełni określone funkcje, ma nie tylko ogrzewać, ale również odprowadzać wilgoć i chronić przed warunkami atmosferycznymi. Wyróżniamy trzy warstwy ubioru do trekkingu:

  • Pierwsza, przy skórze to termoaktywna bielizna, które zadaniem jest odprowadzanie wilgoci i ochrona ciała przed utratą ciepła. Są to koszulki najlepiej z przedłużonym tyłem dla ochrony nerek. Oprócz kalesonów lub legginsów znajdują się tu również termoaktywne majtki, chroniące przed utratą ciepła. Skarpetki dobiera się zgodnie z porą roku. Bielizna do trekkingu najczęściej wykonana jest z włókien sztucznych lub wełny, bądź z mieszanki tych obu włókien. Standardem jest stosowanie w niej płaskich szwów. 
  • Druga warstwa ma za zadanie ogrzewać ciało i odprowadzać parę wodną. Są to głównie polary, bluzy, swetry. 
  • Trzecia warstwa składa się z kurtek i spodni, których zadaniem jest ochroną przed warunkami atmosferycznymi takimi jak: deszcz, śnieg, wiatr z jednoczesnym odprowadzeniem nagromadzonej pary wodnej. Tu doskonale sprawdza się odzież wykonana z tkaniny membranowej.

Trekking po terenie bardziej płaskim będzie wymagał innej odzieży niż wspinaczka górska. W ubraniach trekkingowych podstawową zasadą jest nie używanie bawełny, ponieważ bardzo powoli schnie i nie odprowadza należycie wilgoci, przez co organizm może szybko tracić ciepło, a skóra ulegać obtarciom. Muszą to być produkty o wysokim poziomie wytrzymałości, dlatego najczęściej stosuje się tutaj tkaninę G – 1000, która zapewnia komfort nawet w najtrudniejszych warunkach i jest niezwykle wytrzymała. Poza tym materiał ten można impregnować za pomocą specjalnego wosku G – 1000 Wax. Jego zastosowanie zdecydowanie wydłuża użytkowanie ubioru i jego żywotność. 

zimowe spodnie trekkingowe

Spodnie trekkingowe na każdą porę roku

Organizując wyprawę trzeba wziąć pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne, ale również możliwość różnych urazów. Odpowiednie spodnie zminimalizują ryzyko zranień, a przy tym ochronią organizm przed wychłodzeniem. Wybierając odpowiednie na wyprawę spodnie, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj materiału, krój oraz detale zapewniające komfort użytkowania. 

Sklepy z odzieżą do trekkingu oferują produkty na każdą porę roku. Szorty, doskonale sprawdzające się na ciepłe dni oraz modele z długimi nogawkami, które w każdej chwili można odpiąć. Tkaniny o właściwościach wiatroodpornych i wodoodpornych doskonale chronią nogi w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, które mogą przydarzyć się zarówno latem, jak i zimą. Niezwykle wygodne są liczne kieszenie, w których można pomieścić różnego rodzaju akcesoria potrzebne w trakcie wędrówki, czy wspinaczki. 

Spodnie trekkingowe na zimę

Spodnie trekkingowe na zimę powinny być przede wszystkim ocieplane i posiadać membranę, gdyż ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wychłodzeniem w niskich temperaturach, dlatego są wykonane z tkaniny wiatro – i wodoodpornej ze wstawkami wzmacniającymi na kolanach, z tyłu i przy szwach, co zapewnia komfort użytkowania w trudnych warunkach. Luźny krój spodni na zimę umożliwia założenie warstwy docieplającej.

Spodnie trekkingowe na lato

Spodnie trekkingowe przeznaczone na ciepłe dni są wykonane z materiałów oddychających i szybkoschnących. Wyposażone zostały w dodatkowe otwory po bokach na zamek. Na lato przewidziano szorty lub krótkie spodnie. Na cieplejsze dni doskonale sprawdzą się spodnie softshellowe, zapewniające skórze oddychanie i odprowadzanie wilgoci przy jednoczesnej ochronie termicznej.