Kask rowerowy – element obowiązkowy dla każdego kolarza

Kask rowerowy – element obowiązkowy dla każdego kolarza

mar 2, 2017

Rozpoczęcie swojej przygody z dłuższymi wyjazdami na rowerze wymaga pewnego przygotowania. Po pierwsze ważny jest dobry rower. Powinien być dopasowany do terenu, po, którym będziemy jeździć.
Kolejny krok to odpowiedni ubiór. Komplet stroju rowerowego składa się ze spodenek, koszulki, rękawiczek, butów i okularów. Do tego dochodzi jeszcze jeden, niezwykle ważny element. Jest nim kask rowerowy. Każdy, kto wybiera się na jakąkolwiek wycieczkę powinien posiadać kask. Bezpieczeństwo jest najważniejsze a ten element podczas wypadku może uratować życie. Warto, więc by był właściwie wybrany.

Odmiany kasków rowerowych

Kaski występują w kilku rodzajach. Są dopasowane do typów rowerów a więc i do terenu, po którym będziemy się poruszać.
Pierwszy rodzaj to bardzo popularny kask MTB. Przeznaczony jest do jazdy w trudnym, górzystym terenie. Posiada daszek chroniący przed deszczem i słońcem oraz otwory wentylacyjne.
Kolejny model jest dedykowany do poruszania się po szosach. W wyglądzie przypomina kask MTB jednakże nie posiada daszka. Dopasowany do szybkich rowerów kolarskich.
Kask miejski nie przypomina powyższych odmian. Ma mniej opływowy kształt. Wyposażony jest też w inne akcesoria. Bardzo często są to dodatkowe odblaski zwiększające widoczność na drodze.
Zbliżonym wyglądem do kasku miejskiego charakteryzuje się typ popularnie zwany orzeszkiem. Posiada solidną konstrukcję bez otworów wentylacyjnych. Dzięki temu lepiej chroni głowę. Stosuje się go podczas jazdy na rowerach BMX oraz freeride.
Ostatni rodzaj to kask full face. Przeznaczony na bardzo trudne trasy lub do downhillu. Cechuje go to, że pokrywa całą twarz, jest, więc podobny do kasku motocyklowego.

 

O tym warto pamiętać

 

Po dobraniu odpowiedniego rodzaju kasku warto skupić się na innych kwestiach. Jedną z nich jest sprawdzenie czy kask posiada stosowne atesty bezpieczeństwa. Kolejna sprawa to materiał, z jakiego jest wykonany. Powłoka zewnętrza powinna być wykonana z twardego tworzywa sztucznego. Istnieją też kaski z dodatkiem warstwy ceramicznej. Sprawdzają się w trudnym terenie.

Dziecko w kasku rowerowym

Środkowa część kasku powinna być wykonana z miękkiej pianki lub gąbki. Dzięki temu zapewni komfort i zmniejszy ryzyko powstawania otarć. Jeżeli kask posiada otwory wentylacyjne to nie powinno być ich zbyt dużo. W zupełności wystarczą cztery takie punkty. Kask powinien być dokładnie dopasowany do głowy. Ważny jest, więc jego rozmiar. Dostępne są modele z pokrętłem do jego regulacji.

Dobry kask – gdzie go kupić?

Kask na rower powinien być dobrze dopasowany do użytkownika. Przede wszystkim musi dobrze się sprawować w terenie, po jakim będziemy się poruszać. Rodzajów jest kilka, więc z łatwością można go dobrać. Ważna jest też budowa kasku. Zewnętrzna i wewnętrzna powłoka musi spełniać kryteria bezpieczeństwa i komfortu – zapraszamy do sklepu PM Bike, w którym możecie zakupić kaski wszystkich rodzajów – także dla dzieci. Teraz możesz wybierać spośród najlepszych marek!