Kiedy należy wykonać badanie USG?

Kiedy należy wykonać badanie USG?

mar 27, 2023

USG, zwane inaczej ultrasonografem, jest jednym z najczęściej stosowanych bezbolesnych badań nieinwazyjnych, które cieszy się dużą popularnością i powodzeniem wśród lekarzy i pacjentów. Przeprowadzenie tego badania nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, dlatego może być wielokrotnie powtarzane. Przyjrzyjmy się bliżej tej popularnej metodzie. Po przeczytaniu niniejszego artykułu dowiesz się, co można wykryć dzięki USG oraz kiedy należy je wykonać.

Na czym polega badanie USG?

Badanie USG (ultrasonograficzne) może być wykonywanie nawet u niemowląt. Jest całkowicie bezbolesne i pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych. Jego działanie opiera się na ultradźwiękach, które przenikają przez ludzkie ciało i wracają odbite, a następnie przekształcone przez aparat USG w postaci obrazu na monitorze urządzenia. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne. Pacjent kładzie się w odpowiednim do tego miejscu, odsłania badaną część ciała, na którą lekarz nanosi specjalny żel ułatwiający przewodnictwo ultradźwięków. Następnie przykłada głowicę aparatu i przesuwa ją po żądanym fragmencie ciała, odczytując obraz USG na ekranie. Obecna aparatura jest na tyle nowoczesna, że pozwala na powiększanie obrazu, dokonywanie pomiarów narządów oraz ocenę stanu ich zdrowia z dużą dokładnością 

Co można wykryć dzięki USG?

Badanie USG wykorzystywane jest w szeroko pojętej diagnostyce, ponieważ pozwala wykryć wiele zmian w obrębie tkanek i narządów wewnętrznych. Do najczęściej spotykanych należą wszelkiego rodzaju zmiany obejmujące włókniaki, guzy, torbiele, cysty. Badanie umożliwia także diagnostykę różnych schorzeń, zmian nowotworowych oraz początkowych stadiów różnych chorób, których wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Bardzo często USG traktowane jest również jako jeden z rodzajów badania profilaktycznego, które powinno być wykonywane w określonych odstępach czasu, co pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. W gabinetach lekarskich istnieje do dyspozycji wiele rodzajów urządzeń USG wyposażonych w głowice o różnym kształcie, dzięki czemu mamy możliwość wykonywania badań wielu fragmentów ciała. Z tego też względu wyróżniamy najczęściej występujące rodzaje badań USG:

 • USG dla kobiet w ciąży, które pozwala na ocenę stopnia rozwoju płodu i ocenę jego stanu zdrowia,
 • USG serca (echo serca),
 • USG tarczycy,
 • USG jamy brzusznej,
 • USG przezciemiączkowe (u niemowląt),
 • USG piersi,
 • USG ginekologiczne,
 • USG stawów,
 • USG  węzłów chłonnych,
 • USG ślinianek,
 • USG naczyniowe metodą Dopplera.

Kiedy należy wykonać USG?

USG pozwala na wykrycie różnych, patologicznych zmian, również na początkowym etapie ich rozwoju. Należy pamiętać, iż wtedy istnieje największa szansa na ich pełne wyleczenie. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym wymaga ono również wdrożenia bardziej zaawansowanego i dłuższego leczenia. Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, zwłaszcza dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej, powinniśmy niezwłocznie poddać się temu badaniu. Naszą czujność powinny wzbudzić także nieswoiste objawy, które nie dadzą się przypisać konkretnej jednostce chorobowej, takie jak:  nagła utrata wagi, mdłości, osłabienie, nietypowe stolce, problemy z wypróżnianiem, wzdęcia, problemy wątrobowe, biegunki, zaparcia oraz złe samopoczucie. Mogą one być bowiem początkiem różnych groźnych chorób. 

usg

Badanie USG powinno być w niektórych przypadkach wykonywane także profilaktycznie, np. USG piersi u kobiet po 30 roku życia-raz w roku, natomiast USG płodu-co najmniej 3 razy (raz w każdym trymestrze ciąży). Jeżeli pacjent cierpi na schorzenia obejmujące stawy, tkanki lub narządy, które podlegają badaniu USG, powinien wykonywać je z częstotliwością zaleconą przez lekarza prowadzącego. Dzięki temu możliwe jest dokonanie oceny stopnia postępów w leczeniu oraz ewentualną jego modyfikację. 

USG w Wałbrzychu- gdzie można je wykonać?

Pacjentów, którzy chcieliby wykonać badanie USG w Wałbrzychu, zapraszamy do Centrum Medycznego Doktor. W ramach naszych usług medycznych oferujemy Państwu możliwość kompleksowego leczenia oraz wykonania badań pod opieką doświadczonych lekarzy specjalistów. Mając na uwadze komfort naszych pacjentów, przykładamy dużą wagę do tego, aby wizyty odbywały się w przyjemnej i miłej atmosferze. Niezmiernie zależy nam na tym, aby nasi pacjenci byli w pełni profesjonalnie obsłużeni, zarówno na etapie rejestracji wizyty, jak i na etapie leczenia. Między innymi w tym celu udostępniamy Państwu możliwość skorzystania z wygodnej i szybkiej opcji rejestracji wizyty online lub poprzez kontakt telefoniczny.