wrz 4, 2018
Wymowa i wszystkie związane z nią wady oraz nieprawidłowości to problemy, z którymi warto sobie poradzić jak najszybciej, aby mówić swobodnie i odzwyczaić się od niewłaściwych nawyków. Wady wymowy to problem dotyczący zarówno dzieci, jak i dorosłych, pojawiający się z wielu różnych przyczyn. Jakie są to przyczyny? Jakie metody pomagają w zwalczeniu nieprawidłowości wymowy? Jak rozpoznać, że dana osoba potrzebuje konsultacji z logopedą? W tym artykule znajdują się odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Skąd biorą się wady wymowy?
Przyczyn wad wymowy jest bardzo wiele, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Są one powodowane różnorakimi przyzwyczajeniami, które były kontynuowane od początku życia dziecka, bądź nieprawidłową budową poszczególnych elementów aparatu mowy. Jeśli dziecko używało smoczka zbyt długo, skutkiem może być wada zgryzu, która z kolei wpływa na prawidłowe wymawianie słów. Podobnie sprawa wygląda wówczas, kiedy dziecko zbyt długo je wyłącznie kaszki i rozdrabniane jedzenie, które nie wymaga gryzienia i jednocześnie używania wszystkich części szczęki. Każdy rosnący maluch musi ćwiczyć swoje mięśnie, które będą mu potrzebne do gryzienia coraz twardszego jedzenia i do prawidłowego układania się podczas rozmowy.
Do przyczyn wad wymowy u dzieci można zaliczyć także różnego rodzaju powikłania podczas porodu, wrodzone wady okolic jamy ustnej czy też nieprawidłową wymowę ludzi otaczających malucha. Dziecko uczy się mówić od osób, które go wychowują i przebywają z nim. Naśladuje to, co usłyszy, nie będąc świadomym czy jest to poprawne, czy nie. Warto wiedzieć, że wada wymowy może być związana również z nieprawidłowościami aparatu słuchu bądź zębów – wszystkie te części są ze sobą powiązane. Dobrze jest pamiętać, że jakiekolwiek zauważone nieprawidłowości mowy u dziecka należy od razu skonsultować z lekarzem, który zasugeruje odpowiedni sposób leczenia, którym mogą być, na przykład ćwiczenia mowy bądź używanie specjalnych aparatów.
Leczenie wad wymowy u dzieci
Wady wymowy to zaburzenia, które można wyleczyć, a kluczową sprawą jest tutaj czas. Im wcześniej w okresie dzieciństwa maluch zaczyna wykonywać odpowiednie ćwiczenia, tym lepiej. Rosnące dziecko wykształca u siebie nawyki i sposoby używania poszczególnych części ciała, w tym jamy ustnej, dlatego właśnie w tym czasie najłatwiej jest nauczyć dziecko czegoś, co pomoże mu w prawidłowym rozwoju aparatu mowy. Niezależnie od tego, czy problemem jest nieprawidłowe ułożenie języka, problem z zębami czy też inna wada mowy, lekarz może szybko wdrożyć odpowiedni program leczenia.
Standardowy przebieg takiego leczenia polega na sprawdzeniu budowy narządu mowy u dziecka oraz na zapoznaniu się ze specyfiką jego wady. Kiedy zostaje ustalony program leczenia, dziecko rozpoczyna ćwiczenia, podczas których będzie praktykowało prawidłową mowę, poruszanie językiem i szczęką oraz wiele innych. Pamiętajmy, że każdy przypadek wady jest inny, dlatego nie warto porównywać nieprawidłowości jednego dziecka z problemami innego. Wpływ najbliższego środowiska i uwarunkowania zdrowotne są sprawą bardzo indywidualną, dlatego każdemu dziecku zostaną przydzielone ćwiczenia, które będą ściśle dotyczyły jego wady.
Kiedy warto zabrać dziecko do logopedy?
Objawów wady wymowy jest dużo i niektóre mogą dotyczyć również narządu słuchu bądź zgryzu, dlatego czasami trudno jest jednoznacznie rozpoznać potencjalną nieprawidłowość. Właśnie dlatego warto przyjść z dzieckiem do logopedy wtedy, kiedy wydaje nam się, że coś jest nie tak, niezależnie od tego, czy potrafimy dokładnie sprecyzować dane objawy. Do lekarza logopedy można przyjść nawet z najmniejszymi dziećmi, bo już wtedy specjalista będzie w stanie zbadać czy procesy związane z rozwojem narządu mowy przebiegają pomyślnie.
Jednymi z najbardziej widocznych objawów są seplenienie dziecka, które mówi już dość płynnie, niewyraźna mowa, którą trudno zrozumieć czy też niepoprawne układanie języka w jamie ustnej. Oznaką nieprawidłowości są również problemy z żuciem pokarmu, kompletny brak mowy u dziecka, które powinno już mówić, zastępowanie głoski ‘r’ inną bądź pomijanie jej czy też jąkanie się. Pamiętajmy, że są to tylko przykładowe zaburzenia, które naświetlają bardziej złożony problem, jakim jest wada wymowy. Jeśli w tym artykule pojawiły się informacje, które odzwierciedlają nieprawidłowości występujące u Waszego dziecka, lub jeśli niedawno zauważyliście inne niepokojące zachowania u Waszego malucha, jak najszybciej zgłoście się z dzieckiem do logopedy, który zdiagnozuje dany problem i pomoże znaleźć jego rozwiązanie.