kw. 10, 2020
W branży muzycznej producenci muszą wychodzić naprzeciw użytkownikom oraz stosować najnowsze technologie w produkcji dźwięków oraz muzyki. Wielu przedsiębiorców działających w tejże branży decyduje się na wykorzystywane elektronicznych instrumentów – do jednego z nich należą klawiatury sterujące.
Klawiatura sterująca – jak działa?
Elektroniczna klawiatura sterująca pełni rolę swego rodzaju przetwornika, który tylko i wyłącznie steruje kolejnymi instrumentami elektronicznymi połączonymi poprzez odpowiednie sterowniki takie jak np. MIDI. Dzięki klawiaturze sterującej użytkownik ma możliwość sterowania poszczególnymi instrumentami elektronicznymi połączonymi ze sobą oraz z klawiaturą odpowiednimi rodzajami kabli, które przenoszą dźwięk cyfrowy. W dzisiejszych czasach odnosząc się do klawiatur sterujących pojawia się wiele ich odmian – począwszy od profesjonalnych, które wykorzystywane są w studiach muzycznych a kończąc na mobilnych, które posiadają łączność bluetooth.
W jakich przypadkach stosuje się klawiaturę sterującą?
Bezpośrednią branżą z jaką związane są elektroniczne klawiatury sterujące jest branża muzyczna. Do osób i miejsc, w których takie klawiatury znajdują zastosowanie zalicza się: studia muzyczne, producentów muzycznych, DJ’ów, mobilne zespoły muzyczne. Oczywiście w zależności od potrzeb należy wybrać odpowiednią klawiaturę sterującą w taki sposób aby spełniała oczekiwania przyszłego użytkownika.
Rodzaje klawiatur sterujących – czym się różnią?
Klawiatury sterujące różnią się między sobą głównie ze względu na rodzaj zastosowania, funkcje oraz cenę. Jak wiadomo każda klawiatura pracuje z określonym oprogramowaniem komputerowym – w przypadku droższych modeli istnieje prawdopodobieństwo, że będzie działać niemalże z każdym systemem. Patrząc na funkcję jakie ma pełnić elektroniczna klawiatura sterująca warto zauważyć, że może ona posiadać pełnowymiarową klawiaturę składającą się z 88 klawiszy. Tańsze modele mogą dla np. studentów mogą zawierać 49 lub 61 klawiszy. Jeśli użytkownik nie będzie grać więcej niż 2-3 oktawy warto wybrać najtańszą klawiaturę posiadającą od 25 do 37 klawiszy sterujących.
Ze względu na mobilność klawiatur sterujących są one stacjonarne bądź przenośne. W przypadku przenośnych często stosuje się połączenie bluetooth pomiędzy sterownikiem a pozostałymi instrumentami oraz komputerem sterującym oprogramowaniem. Droższe modele posiadają także pokrętła służące do modulowania dźwięku. Z pewnością znajduje to zastosowanie w przypadku imprez, na których muzyką zajmuje się profesjonalny DJ. Daje to możliwość miksowania dźwięków jeszcze z poziomu klawiatury bez potrzeby wykorzystywania np. oprogramowania komputerowego z dodatkowym sprzętem.
Elektroniczne sterowniki muzyczne – czy to przyszłość?
Zdecydowanie warto nadmienić, że elektroniczne instrumenty to nie tylko zabawki, ale urządzenia pozwalające przyśpieszyć i ułatwić pracę osobom zajmującym się rozrywką oraz muzyką. Istnieje jednak małe prawdopodobieństwo, że elektroniczne instrumenty wyprą tradycyjne, ponieważ wiele osób ceni sobie dźwięk prawdziwego, fizycznego instrumentu. Jednak ze względu na kwestie związane z kosztami zakupu oraz serwisowania górę biorą instrumenty i sterowniki elektroniczne.
Warto pamiętać, że takie urządzenia nie potrzebują strojenia co jakiś czas ani serwisu, ponieważ wszystko opiera się na układach elektronicznych, które funkcjonują bez potrzeby ingerencji w ich działanie co jakiś czas. Jest to podstawowa różnica, która przemawia na korzyść elektronicznych instrumentów. Odnosząc się również do ich wagi warto nadmienić, że różnice mogą sięgać prawie kilkuset kilogramów. Ciężko sobie wyobrazić DJ’a, który wchodząc na salę weselną ciągnie za sobą fortepian ważący kilkaset kilogramów i próbuje podłączyć do niego swoją konsolę sterującą. Zdecydowanie elektroniczne instrumenty to przyszłość w branży muzycznej – jednak tradycyjne instrumenty z pewnością nie odejdą całkowicie w zapomnienie.