Klimatyzacja ogrzewająca powietrze — czy to ekonomiczny sposób na ogrzewanie zimą?

Klimatyzacja ogrzewająca powietrze — czy to ekonomiczny sposób na ogrzewanie zimą?

gru 6, 2018

Koszty tradycyjnego ogrzewania należą do jednych z największych wydatków w budżecie domowym, a jego cena z roku na rok dodatkowo wzrasta. Dobrym rozwiązaniem jest w takim wypadku klimatyzator, który nie tylko skutecznie schłodzi mieszkanie latem, ale też pozwala nam ogrzewać dom w chłodniejsze pory roku. Czy ogrzewanie mieszkania klimatyzacją jest skuteczną metodą na zapewnienie sobie ciepła nawet w trakcie mroźnej zimy?

Dlaczego warto korzystać z klimatyzacji ogrzewającej powietrze?

Klimat w Polsce wciąż się zmienia, przez co latem jesteśmy narażeni na bardzo wysokie temperatury, natomiast zimy potrafią być bardzo mroźne. Takie skrajne przeskoki temperatury bardzo źle wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze, chore na serce, wrażliwe na temperatury, a także dzieci. Klimatyzatory głównie sprawdzają się latem, dlatego, jeżeli zależy nam na używaniu klimatyzatora głównie do wspomagania ogrzewania domu w zimie, warto wybrać klimatyzator z inwerterem.

Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie dopasowuje moc sprężarki w zależności od zapotrzebowania na energię chłodniczą lub grzewczą. Takie zastosowanie zapewnia oszczędność energii i pieniędzy, ponieważ zużycie prądu jest o około 30 procent niższe niż podczas tradycyjnego ogrzewania. Idealną sytuacją byłoby, gdyby udało się jedno urządzenie wykorzystać przez cały rok. Dzięki temu moglibyśmy zapewnić sobie komfortową temperaturę niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Często możemy jednak napotkać opinie o tym, że ogrzewanie klimatyzacją nie sprawdza się podczas wyjątkowo niskich temperatur. Czy korzystanie z klimatyzacji ogrzewającej powietrze zimą jest więc wykonalne?

Czy klimatyzacja nadaje się do ogrzewania domu zimą?

Techniczne parametry urządzenia ograniczają nieco jego możliwości w zakresie grzania. Jednym z takich uwarunkowań jest bariera temperatury otoczenia. Dlatego często system klimatyzacji, który montujemy w domu, jako ogrzewanie dodatkowe, może być stosowany zamiennie z piecem. Jednak jeśli budujemy nowy dom od podstaw, warto zainwestować w bardziej rozbudowany system klimatyzacyjny.

klimatyzacja fujitsu

źródło: Klimasoft

Ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych i podczas niezbyt silnych mrozów jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym i funkcjonalnym, ponieważ klimatyzatory nie tylko pełnią funkcję chłodzenia i ogrzewania, ale również wytwarzają czyste i zdrowe powietrze, z racji tego wszystkie jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające kurz, pyłki i wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. Jest to o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie, doskonałe dla alergików i osób wrażliwych na zmiany powietrza. W przypadku silnych mrozów wystarczy zdecydować się na bardziej wydajny system klimatyzacyjny, przeznaczony głównie do ogrzewania powierzchni mieszkalnych.

Podsumowanie

Podsumowując, podczas poszukiwania instalacji sprawdzającej się w budynku, warto zainteresować się instalacją wentylacyjno-klimatyzacyjną wykorzystującą klimakonwektory. Taki układ wentylacyjno-grzewczy odpowiada na zapotrzebowanie budynków inteligentnych, a system wentylacyjny jest kubaturowo największą instalacją w budynkach apartamentowych, biurowych czy użyteczności publicznej.

Możemy też określić taki układ jako tani inwestycyjne z powodu niewielkiej liczby dodatkowych elementów regulacyjnych. Przede wszystkim warto nadmienić, że jest to nie tylko duża oszczędność, ale także zdrowy sposób ogrzewania, co szczególnie ważne, jeśli zależy nam na ekologii i dobrze nawilżonym powietrzu w domu. Ten system grzewczy jest nie tylko dużo tańszy w eksploatacji bardziej ekonomiczny, ale również pobiera mniej prądu i sprawia, że powietrze i ogólny klimat w naszym domu stają się lepsze, podobnie jak nasze samopoczucie.