Kontrola dostępu – gdzie warto ją zastosować?

Kontrola dostępu – gdzie warto ją zastosować?

sie 9, 2022

Automatyka hotelowa wyznaczyła nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa oraz efektywnego zarządzania obiektem. Proste w obsłudze systemy informują personel o aktualnych potrzebach gości, pomagają dbać o ich prywatność oraz zwiększają wydajność pracowników. Na czym polega kontrola dostępu? Gdzie warto ją zastosować?

Czym jest kontrola dostępu i jak działa?

Mechanizmy weryfikacji uprawnień zostały zaprojektowane, aby uniemożliwić wejście do poszczególnych stref lub systemów bez uprzedniej autoryzacji, a jednocześnie zapewnić dostęp osobom, które są do tego upoważnione – gościom lub pracownikom. Na tej właśnie zasadzie opiera się kontrola dostępu, która zapewnia bezpieczeństwo budynkom, sieciom komputerowym lub informacjom.

Nowoczesne systemy pozwalają na zdalne monitorowanie aktywności w czasie rzeczywistym z dowolnego punktu na świecie. Umożliwiają też sprawowanie nadzoru nad tym, kto oraz w jakim czasie może mieć dostęp do wybranych pomieszczeń. Kompletna analiza ruchu na terenie obiektu dostępna jest w specjalnie wygenerowanych raportach.

Wejście do pokoju hotelowego lub skorzystanie z windy nie będzie więc możliwe bez uwierzytelnienia użytkowników. Najczęściej odbywa się to przy użyciu zaprogramowanych kart magnetycznych, które wchodzą w kontakt z czytnikiem kart zbliżeniowych lub czytnikiem kart magnetycznych. Funkcję tę mogą też pełnić między innymi: 

  • zainstalowana w smartfonie aplikacja,
  • opaski lub breloki RFID, 
  • kod PIN,
  • odcisk palca. 

Ważnym elementem jest nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie pracą wszystkich urządzeń.

kontrola dostępu

Gdzie warto zastosować kontrolę dostępu?

Systemy kontroli dostępu zastosowanie znajdują w budynkach biurowych, galeriach handlowych, miejscach użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych, na dworcach lub lotniskach oraz wszędzie tam, gdzie liczą się:

  • bezpieczeństwo, 
  • łatwe monitorowanie aktywności przez całą dobę, 
  • optymalne zarządzanie infrastrukturą.

Wprowadzają je właściciele mniejszych pensjonatów lub hosteli, w przypadku których podstawowym celem będzie zwiększenie ochrony przy jednoczesnej redukcji kosztów. Równie dobrze sprawdzą się również w hotelach biznesowych, kiedy najważniejsze okazuje się szybkie, bezproblemowe wymeldowanie, ochrona mienia oraz poczucie prywatności, a także automatyczne ograniczanie dostępu osobom postronnym.

Gdzie jeszcze się je wykorzystuje? 

Kontrola dostępu to rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o:

  • placówkach medycznych, laboratoriach i obiektach oświatowych,
  • apartamentach na wynajem, kurortach, hotelach butikowych, inteligentnych domach,
  •  halach widowiskowo-sportowych i stadionach,
  • siedzibach urzędów, bankach,
  • magazynach, sklepach.

Czy kontrola dostępu w hotelach jest konieczna? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa coraz częściej uważane są za obowiązkowy element wyposażenia budynków, które znajdują się na etapie projektowania. Dlaczego tak się dzieje?

Rola elektronicznych systemów kontroli dostępu w hotelach nie ogranicza się tylko do ochrony mienia, analizy ruchu w konkretnym obszarze lub prowadzenia ewidencji czasu pracy. Najważniejsze, że bez problemu mogą się one integrować z ergonomicznymi rozwiązaniami automatyki hotelowej, takimi jak funkcja sterowania ogrzewaniem lub oświetleniem w pokoju. W praktyce mają więc niemal nieograniczony potencjał w zapewnieniu gościom znaczenie bardziej przyjemnych, spersonalizowanych doświadczeń. Na co możemy się zdecydować?

Rodzaje kontroli dostępu

Wprowadzenie na rynek trzech podstawowych rodzajów kontroli dostępu umożliwiło precyzyjne określenie sposobu, w jaki możemy przyznawać uprawnienia gościom i pracownikom. Kluczowe znaczenie podczas wyboru najlepszego rozwiązania będą mieć przede wszystkim indywidualne potrzeby właścicieli obiektu.

Uznaniowa kontrola dostępu

Najmniej rygorystyczną formą jest DAC, czyli uznaniowa kontrola dostępu. Administratorzy systemu mogą swobodnie przekazywać i odbierać uprawnienia innym podmiotom. Podstawową wadą takiego rozwiązania są jednak niższe standardy bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że wszystkie osoby, które mają dostęp do systemu, mogą otrzymać od innych użytkowników uprawnienia do poszczególnych działań bez uprzedniego potwierdzenia właściciela obiektu.

Obowiązkowa kontrola dostępu

MAC, czyli obowiązkowa kontrola dostępu, umożliwia zarządzanie systemem wyłącznie administratorowi. Mechanizmy działania są w tym przypadku zaprogramowane na stałe, a użytkownicy nie mogą modyfikować swoich uprawnień. Ograniczone możliwości będzie miał nawet właściciel, który nie może w pełni kontrolować zasobów ani pominąć podstawowych reguł zezwalania lub odmawiania dostępu.

Kontrola dostępu oparta na rolach

Zdecydowanie najbardziej popularna jest kontrola dostępu oparta na rolach, czyli RBAC, w przypadku której uprawnienia nie są związane z tożsamością użytkownika, a z funkcją, jaką pełni. Każdej grupie przysługują konkretne prawa dostępu – wprowadzanie nowych pracowników do systemu lub zmiana ich działu są znacznie bardziej intuicyjne. Administrator może używać wbudowanych lub niestandardowych ról oraz swobodnie ustawiać wszystkie reguły i ograniczenia.

Wdrażanie kontroli dostępu i jego wyzwania 

Aby właściciele budynków, goście i pracownicy mogli w pełni korzystać z osiągnięć automatyki hotelowej oraz kontroli dostępu, potrzebna jest dobrze przemyślana koncepcja zarządzania. System powinien pasować do charakteru obiektu oraz potrzeb użytkowników. Szczególnie jeśli chcemy zintegrować go z pozostałymi elementami, które już wcześniej zostały zainstalowane w budynku. Jak to się odbywa?

Pierwszym krokiem będzie dokonanie audytu, uzgodnienie podstawowych założeń oraz określenie wymagań wobec urządzeń lub oprogramowania. Jeśli nie spełni ich żadne z opcji dostępnych na rynku, konieczne może się też okazać stworzenie specjalnych, dedykowanych systemów pod specyfikę danego przedsiębiorstwa. Podstawową zaletą takiej decyzji jest między innymi możliwość wprowadzania modyfikacji oraz ulepszeń w miarę rozwoju firmy. IPH świadczy usługi profesjonalnego wsparcia na każdym etapie wdrożenia. Dostarcza dedykowane oprogramowanie BMS do wszystkich typów budynków oraz najwyższej jakości elektronikę na zamówienie.