Kontrowersje wokół leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych – dlaczego wciąż się pojawiają?

Kontrowersje wokół leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych – dlaczego wciąż się pojawiają?

mar 18, 2023

Sprawa zaburzeń psychicznych i metod ich leczenia w dalszym ciągu budzi w naszym społeczeństwie wiele skrajnych emocji. Wszystko przez wzgląd na nieodpowiednie informowanie Polaków o tych sprawach i aspektach, jakie wiążą się z leczeniem. Jednym z nich jest np. kwestia leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych. Od lat jest to sprawa kontrowersyjna, ale nieraz bezpodstawnie. W poniższym wpisie zobaczymy, czego właściwie dotyczą te kontrowersje i czy mają one podstawy, by występować. 

Dlaczego pojawiają się kontrowersje w tym temacie?

Leczenie farmakologiczne od wielu lat dotyczyło tylko fizycznych zaburzeń organizmu. Gdy pojawiła się opcja neutralizacji zaburzeń psychicznych dzięki różnego rodzaju lekom, podchodzono do tego z dużym dystansem. Pierwsze testy takich leków i reakcje organizmu przynosiły pacjentom  więcej szkód niż korzyści. Z biegiem lat ryzyko jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych przy farmakologicznym leczeniu znacznie zmalało i wielu psychiatrów zaczęło proponować to rozwiązanie pacjentom, aczkolwiek niektórzy w dalszym ciągu uważają, że jest to metoda krzywdząca, właśnie przez wzgląd na jej dawne niekorzystne działanie. 

Jakie kontrowersje występują w kontekście leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych? 

Wszelkie dysonanse związane z tego rodzaju leczeniem wiążą się z zaobserwowaniem kilku skutków ubocznych wśród niektórych pacjentów stosujących leki na zaburzenia psychiczne. Należą do nich:

  • Łagodzenie objawów zaburzeń psychicznych, co obniża motywację do podejmowania psychoterapii – pacjent nie jest w stanie czynnie uczestniczyć w terapii. 
  • Bardzo szybka poprawa samopoczucia zmieniająca podejście pacjenta do swojego zdrowia tak, że lekceważy on swój problem – mniej świadoma kontrola objawów dająca ryzyko nawrotu choroby po odstawieniu leków.
  • Leki nie są w stanie poprawić zaburzeń psychospołecznych, interpersonalnych i bieżących problemów życiowych.
  • Zażywanie leków może uzależnić i powodować dodatkowe problemy psychiczne.
  • Marnowanie czasu podczas terapii na konsultację doboru leków.
  • W przypadku pomocy dwóch specjalistów (psychoterapeuty i farmakoterapeuty) wśród pacjentów rośnie większa sympatia do jednego i niechęć do drugiego, co jest naturalnym procesem, ale utrudniającym ogólny proces leczenia.
  • Pojawiają się  niezamierzone reakcje organizmu na silne leki obniżające fizyczne samopoczucie pacjenta.
  • Pacjent nie widząc od razu zalet terapii, naciska na lekarza, by ten wypisał leki – taka droga na skróty nie jest leczeniem, a jedynie krótkotrwałą niwelacją objawów.

Widać więc, że wszelkie kontrowersje łączenia tych dwóch metod wynikają z nieumiejętnego połączenia psychoterapii i działania leków. Jeśli jednak odpowiednio wykwalifikowani w tym temacie specjaliści stworzą plan terapii w oparciu o te dwie metody, to wyniki mogą być naprawdę zadowalające. 

Czy są podstawy do kontrowersji?

W niektórych wypadkach zdarza się, że obawy przed wprowadzeniem farmakoterapii są uzasadnione, ale dotyczy to wyjątkowych przypadków i silnych zaburzeń. Jeśli natomiast chodzi o osoby cierpiące na:

  • schizofrenię, 
  • depresję, 
  • zaburzenia lękowe,
  • afektywną chorobę dwubiegunową, 
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, 
  • dystymię,
  • bulimię,
  • uzależnienia od nikotyny, 
  • zaburzenia somatyzacyjne i osobowościowe (bordeline),

to w tych przypadkach farmakologia połączona z terapią poznawczo-behawioralną, psychodynamiczną, interpersonalną, czy wspierającą może nie tylko skutecznie uśpić objawy zaburzeń, ale w wielu wypadkach także całkowicie je zniwelować. 

psychiatra

W trudniejszych przypadkach mogą wystąpić problemy z łączeniem leków z terapią, jednak wszystko zależy od podejścia specjalistów i ciągłej obserwacji w razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. 

Czy warto leczyć farmakologicznie zaburzenia psychiczne?

Należy więc sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mimo ryzyka komplikacji psychiczno-fizycznych przy leczeniu farmakologicznym warto je podejmować. Otóż tak, psychiatra z Jeleniej Góry zaznacza, że łączenie farmakologii i psychoterapii jest w stanie:

  • poprawić koncentrację, pamięć i zdolność do nauki w procesie psychoterapii,
  • zredukować zniekształcone i nieracjonalne myślenie pacjentów wzmacniając efekty nauki zachowań,
  • zmniejszyć lęk, pobudzenie i cierpienie pojawiające się często poza sesjami z terapeutą,
  • usunąć nieprawidłowości somatyczne.

Można więc zauważyć, że leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią może znacznie usprawnić całe leczenie i znacznie szybciej przywrócić pacjentom zdrowie i dobre samopoczucie. 

Jak zmniejszyć występowanie kontrowersji wokół leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych?

Na sam koniec warto zastanowić się, co jako społeczeństwo moglibyśmy zrobić, żeby zmienić błędne myślenie o szkodach łączenia farmakoterapii z psychoterapią. Przede wszystkim konieczna jest rozmowa o tym, zdobywanie wiedzy w tym temacie i edukowanie siebie nawzajem. Każda osoba mająca problem psychiczny udając się do dobrego specjalisty, może zapytać się go o konkretne badania na temat zalet takiego leczenia i poprosić o skuteczne jego wprowadzenie, jeśli sama psychoterapia nie pomaga przez dłuższy czas. 

Najważniejsza jest samoświadomość i odpowiednie podejście do takich metod, a nie natychmiastowe skreślenie tak skutecznego i coraz bardziej wskazanego połączenia.