
sty 14, 2022
Kanalizacja to jeden z najbardziej powszechnych systemów, który służy do odprowadzania brudnej wody i ścieków. Wszystkie miasta w Polsce, jak i coraz więcej mniejszych miejscowości oraz wsi podłączona jest do kanalizacji. System ten jest bowiem najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które niesie bardzo wiele zalet. Brak kanalizacji oznaczałby, że brudna wody i ścieki, które produkują gospodarstwa domowe i zakłady przemysłowe, trafiałyby bezpośrednio do rzek. Skutki tego byłyby katastrofalne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i samego człowieka. Można zatem śmiało powiedzieć, że system kanalizacyjny należy do jednych z najbardziej przełomowych osiągnieć ludzi i bez niego świat nie byłby taki sam.
Czyszczenie kanalizacji – dlaczego się je wykonuje?
Czyszczenie rur kanalizacyjnych jest skutecznym sposobem na to, aby system mógł działać sprawnie. Prace konserwatorskie są bowiem gwarancją na to, że brudna woda i ścieki odprowadzane są w sposób prawidłowy. Rury kanalizacyjne zapychają się między innymi przez błędne użytkowanie toalet. Wiele osób wyrzuca do nich odpady, które powinny zostać umieszczone w koszu – do takich możemy zaliczyć zużyte środki higieniczne: tampony, podpaski czy mokre chusteczki. Zdarzają się sytuacje, że w rurach kanalizacyjnych znajdują się odpady nawet wielkogabarytowe – opony, złom, gruz lub deski. Tego typu przedmioty nie rozpuszczają się w wodzie, czego skutkiem są niedrożne rury kanalizacyjne. Zatory mogą tworzyć się także przez osady – tłuszczowe, jak i kamienne. Z tego właśnie powodu regularne czyszczenie systemów kanalizacyjnych jest czynnością niezbędną. Nasuwa się pytanie – jakie są metody czyszczenia kanalizacji i które z nich są najskuteczniejsze.
Metody czyszczenia kanalizacji – jakie są najskuteczniejsze?
Do najbardziej powszechnych sposobów czyszczenia kanalizacji możemy zaliczyć: czyszczenie hydrodynamiczne i czyszczenie elektromechaniczne. Niekiedy zachodzi również potrzeba użycia innych metod, dzięki którym możliwe jest wyczyszczenie pionów lub kanałów zanieczyszczonych specyficznymi odpadami.
Czyszczenie hydrodynamiczne
Pierwszy sposób uważany jest za jeden z najlepszych, przez co jest bardzo często stosowany. Metoda hydrodynamiczna używana jest do czyszczenia kanalizacji zewnętrznych – np. sanitarnych, deszczowych, wpustów ulicznych i przykanalików, studni rewizyjnych i wiele innych. Ten sposób czyszczenia wykorzystuje samochody typu “WUKO” lub “KOMBI” i polega na wprowadzeniu do wnętrza czyszczonego obiektu węża zakończonego głowicą, za pomocą którego możliwe jest usunięcie wszelkich znajdujących się w kanałach zanieczyszczeń.

Czyszczenie elektromechaniczne
Czyszczenie metodą elektromechaniczną jest stosowane do wewnętrznych kanalizacji i także do instalacji odwadniających. Do tego sposobu niezbędne jest użycie spirali wyposażonej w głowicę, która wprawiana w ruch obrotowy skutecznie rozdrabnia powstałe zanieczyszczenia, zaczepia je i następnie wyciąga. Metoda ta należy do jednych z najskuteczniejszych, a dodatkową jej zaletą jest brak konieczności użycia chemicznych substancji czyszczących.
Zdarzają się czasem sytuacje, kiedy kanały są bardzo zanieczyszczone. Wówczas zachodzi potrzeba użycia robota frezującego. Urządzenie wyposażone jest w głowice frezujące, zaś zasilane jest wodą pod ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest usunięcie twardych zanieczyszczeń, które powstały przez lata eksploatacji kanalizacji.
Metoda przełazowa
Bardzo powszechnym sposobem na czyszczenie kanalizacji jest metoda przełazowa. Ten sposób wykorzystywany jest do kanałów o średnicach powyżej 1000 milimetrów, które zanieczyszczone są twardymi osadami oraz materiałami wielkogabarytowymi. Przy metodzie przełazowej niezbędne jest użycie sprzętu budowlanego, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie prac.
W przypadku budynków wielopiętrowych najczęściej zachodzi konieczność czyszczenia pionów, które wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. W przypadku tego sposobu oczyszczania bardzo istotna jest również odpowiednio doświadczona ekipa, która zrealizuje to zlecenie w prawidłowy sposób.
Czyszczenie kanalizacji – gdzie szukać pomocy?
“OpolKan Service” funkcjonuje na rynku usług wodno-kanalizacyjnych już niespełna 12 lat. Firma stale się rozwija i inwestuje w najnowsze technologie, wdrażając tylko najlepsze i najbardziej nowoczesne rozwiązania. “OpolKan Service” oferuje szeroki zakres usług, specjalizując się przede wszystkim w czyszczeniu i renowacji kanalizacji oraz inspekcji TVC. Naprawy wykonywane są metodą punktową i liniową, które używane są nawet do naprawy pionów deszczowych. Firma zajmuje się również transportem i utylizacją odpadów oraz montażem, serwisem i czyszczeniem separatorów, osadników i wielu innych. “OpolKan Servie” wykorzystuje sprzęt najwyższej klasy, dzięki któremu czyszczenie kanalizacji jest skutecznie i zarazem szybkie. Oferta firmy skierowana jest zarówno do gospodarstw domowych, przedsiębiorstw budowlanych, fabryk, zakładów przemysłowych, jak i lokali gastronomicznych, biurowców oraz galerii handlowych.