Monitor dla grafika – sprawdź co musisz wiedzieć o jego wyborze!

Monitor dla grafika – sprawdź co musisz wiedzieć o jego wyborze!

lis 30, 2022

Dobry monitor dla grafika powinien odznaczać się odpowiednimi parametrami. Na pewno zwykły monitor, którego używamy w biurze lub w domu, nie będzie spełniał wymagań, jakie powinien mieć idealny sprzęt dla osób zajmujących się grafiką.  Przekonajmy się, czym powinien kierować się grafik przy jego wyborze oraz poznajmy 3 polecane modele monitorów.

Jakie wymagania i parametry powinien mieć monitor dla grafika?

Podstawowym zadaniem monitora dla grafika powinno być odwzorowanie kolorów w taki sposób, w jaki pokrywają się one z rzeczywistością. Z tego też względu urządzenia te powinny posiadać następujące cechy i parametry odróżniające je od zwykłych monitorów, których używa się na co dzień:

  • rodzaj matrycy- w pracy grafika polecana jest matryca typu IPS lub LED VA, które bardzo dobrze odwzorowują kolory i czerń oferując jednocześnie duże kąty widzenia i doskonały kontrast. Dzięki temu praca w mocno nasłonecznionym pokoju nie będzie stanowiła żadnego problemu. 
  • pokrycie przestrzeni barwnych- parametr wyrażony w procentach, jest jednym z tych, który odpowiada za odwzorowanie kolorów. Najbardziej polecaną przestrzenią barwną jest AdobeRGB, która wiernie oddaje kolory osiągane po wydruku (CMYK),
  • kalibracja monitora- drugi z parametrów odpowiadający za odwzorowanie kolorów. Polega ona na skonfigurowaniu monitora w taki sposób, aby wyświetlał on kolory jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Osoby początkujące mogą jej dokonywać ręcznie za pomoc ustawień monitora,
  • przekątna ekranu- rozmiar ekranu monitora powinniśmy dostosować do ilości miejsca, jaką dysponujemy. Powszechnie przyjmuje się, że ekran nie powinien być mniejszy niż 22 cale, a najlepiej gdyby jego wielkość wynosiła co najmniej 24 cale. Jest to rozmiar, który powinien zagwarantować dobry komfort pracy.
  • rozdzielczość monitora- powinna wynosić minimum 1920×1024 ppi (FUll HD).
  • funkcja PIVOT- umożliwia ona zmianę pozycji ekranu z poziomej na pionową i na odwrót,
  • proporcja obrazu- gwarantuje wygodę i komfort pracy. Wybór monitora o odpowiedniej proporcji powinien być uzależniony od programów, na których będziemy pracować oraz od miejsca na biurku, jakim dysponujemy. Najpopularniejsze monitory posiadają proporcję 16:9 i 16:10. Spotyka się również monitory o proporcji 3:2, które są bardziej zbliżone do kwadratu oraz monitory bardzo szerokie o proporcjach 21:9 i 32:9. Dają one możliwość sposobu pracy adekwatną do tego, jakbyśmy posiadali na biurku co najmniej 2 monitory.   

Jakie są najlepsze monitory dla grafika?

Bazując na tym, jakie parametry powinien mieć monitor dla grafika, przyjrzyjmy się poniżej najciekawszym ich modelom.

Monitor Samsung 34″ C34J791 Curved

Ten zaawansowany technologicznie model monitora wyróżnia się wysoką rozdzielczością wynoszącą 3440×1440 pikseli oraz zakrzywioną krawędzią ekranu minimalizującą odblaski na ekranie i niezaburzającą widoczności kolorów w jego rogach. Przekątna ekranu wynosi aż 34 cale w proporcji 21:9. Urządzenie wyposażone jest w matrycę LED VA gwarantującą doskonały kontrast i bardzo dobre odwzorowanie barw.

monitor

Monitor iiyama ProLite XUB2792UHSU-B1 27″ IPS LED, 4K

Matryca tego monitora o przekątnej 27 cali została wykonana w technologii IPS gwarantującej doskonałe odwzorowanie barw i wysoki kontrast. Urządzenie odznacza się bardzo dużą rozdzielczością (UHD (3840×2160), zwaną również 4K. W odróżnieniu od rozdzielczości FULL HD technologia 4K zapewnia czterokrotnie wyższą liczbę pikseli oraz doskonalszy i ostrzejszy obraz. Monitor posiada funkcję redukcji niebieskiego światła negatywnie oddziałującego na zdrowie człowieka.

Monitor EIZO FlexScan EV2460-BK

To ciekawa propozycja dla początkujących i zaawansowanych grafików. Monitor charakteryzuje się rozdzielczością FULL HD 1920 x 1080 pikseli. Matryca została wykonana w technologii IPS. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję ograniczenia emisji niebieskiego światła oraz redukcję migotania. Ekran o przekątnej 24 cali powinien gwarantować odpowiednie zadowolenie i komfort pracy. Szeroki kąt widzenia wynoszący 178 stopni ułatwia pracę, a matowa powłoka pozwala na pracę nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. 

Awaria monitora- co należy zrobić?

Awaria monitora wiąże się najczęściej z uniemożliwieniem wykonywania pracy. Chociaż to komputer jest podstawowym sprzętem pozwalającym na pracę w różnych programach, to bez sprawnie funkcjonującego monitora, nie będziemy mogli obserwować jej efektów. Niestety sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że po pewnym czasie może się zwyczajnie zepsuć. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie oddanie urządzenia do profesjonalnego serwisu, aby naprawą mogli zająć się specjaliści z wiedzą i doświadczeniem. Naprawa monitorów jest jednym z zakresów działalności, którym zajmuje się Europejskie Centrum Serwisowe we Wrocławiu. Bazując na wielu latach doświadczeń i wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-pomiarowego, zapraszamy do skorzystania z wysokiej jakości usług obejmujących naprawę monitorów oraz innego sprzętu elektronicznego.