Na co zwracać uwagę podczas wyboru maty do jogi?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru maty do jogi?

lip 17, 2019

Joga to rodzaj aktywności fizycznej oraz filozofii, która staje się coraz bardziej popularna. Jest to idealny sposób na odprężenie oraz rozluźnienie i jednoczesne rozciągnięcie wszystkich mięśni ciała. To doskonały sposób na aktywny wypoczynek po ciężkim dniu, który jest idealnym wyborem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna interesować się tą filozofią. Jeśli i ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z jogą, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać idealną matę i dlaczego tak ważne jest, aby mieć swoją własną i odpowiednio dopasowaną do swoich potrzeb.

Mata to podstawowe wyposażenie każdego jogina

Joga to tak naprawdę zajęcia dla każdego. Nie ma tutaj znaczenia płeć czy wzrost ani nawet waga. Ta filozofia pozwala rozciągnąć mięśnie i pobudzić je skutecznie do działania. Przyczynia się również do lepszego samopoczucia oraz przede wszystkim do przyjemnego uczucia spokoju i rozluźnienia. Oczywiście na takie efekty trzeba trochę poczekać, jednak jeśli się przyłożysz, to bardzo szybko zaczniesz odczuwać różnicę. Należy pamiętać, że joga to nie tylko ćwiczenia i kolejne pozycje, ale również cała filozofia życia oraz podejścia do codzienności. Dlatego, aby osiągnąć jak najlepsze efekty, warto zainteresować się tą tematyką głębiej. Poczytać książki o jodze i jej historii, zainteresować się promowanym przez joginów sposobem życia oraz wszelkimi innymi informacjami na ten temat.

Przed rozpoczęciem swoim pierwszych zajęć warto wyposażyć się w odpowiednie ubrania oraz sprzęt. Podczas jogi ciało przyjmuje rozmaite pozycje, dlatego najlepiej postawić na dopasowaną i przylegającą do ciała odzież, ale jednocześnie też nie pozwolić, aby zanadto uciskała ona mięśnie. Poza ubraniami niezbędnym sprzętem dla każdego nawet bardzo początkującego, jogina jest jego mata. Niektóre szkoły jogi udostępniają swoim uczniom maty, z których może skorzystać każdy w razie, gdy zdarzy się zapomnieć komuś swojej własnej z domu. Jednakże należy pamiętać, że mata powinna być dopasowana do ciała danej osoby zarówno pod względem grubości, jak i długości i szerokości. Własna mata to także rozwiązanie bardzo higieniczne, dlatego naprawdę warto zakupić ją jeszcze przed pierwszymi zajęciami.

Jak wybrać matę idealną?

Wybór maty do jogi wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Istnieje wiele rodzajów tego sprzętu sportowego, które znacząco się od siebie różnią. Są maty z tworzyw sztucznych oraz naturalnych, maty materiałowe o niewielkiej grubości oraz te znacznie grubsze, które zapewniają większą miękkość podczas wykonywanych pozycji. Ostateczny wybór idealnej maty zależy od wielu czynników, jednak na początku trudno zdecydować, czego tak naprawdę się od tego sprzętu oczekuje. Dlatego pierwsza mata powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika, mieć średnią grubość i cechować się doskonałą przyczepnością do podłoża i antypoślizgowością, aby zapewnić użytkownikowi doskonałą stabilność. Pierwsza mata nie powinna być również zbyt droga, ponieważ istnieje duże ryzyko, że po stosunkowo krótkim czasie będziesz chciał wymienić ją na nową.

Po oswojeniu się już jogą i trochę lepszym poznaniu swojego ciała oraz swoich potrzeb można przystąpić do wybrania maty właściwej, która będzie towarzyszyła Ci nieco dłużej niż pierwsze kilka miesięcy. W takiej sytuacji należy zdecydować przede wszystkim o tym, z jakiego materiału ma być wykonana mata. Dostępne są między innymi maty z PCV oraz z kauczuku. Ten drugi jest naturalny i biodegradowalny. Na rynku dostępne są także maty z materiałów, na przykład jutowe, które są idealne do jogi w wysokich temperaturach. Istotną kwestię odgrywa również grubość maty. Parametry w tym zakresie mają mniej więcej rozpiętość od 0,5 mm do aż 6 mm, więc na pewno uda Ci się znaleźć idealny wariant dla siebie. Ponadto warto wziąć pod uwagę wagę maty, a także jej cenę. W przypadku chęci dowiedzenia się więcej na temat danego modelu warto skontaktować się z obsługą profesjonalnego sklepu z akcesoriami do jogi.