Na co zwracać uwagę przy wyborze szkółki truskawek? Informacje proste od producenta

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkółki truskawek? Informacje proste od producenta

kw. 19, 2017

Gdy już podejmiemy decyzję o chęci zakupu sadzonek ze szkółki, dobre byłoby, gdybyśmy dowiedzieli się, jak one są produkowane. Powinno nas to interesować szczególnie w przypadku gdy planujemy intensywnie uprawiać truskawki pod osłonami, ponieważ w tym wypadku to własnie wybrany rodzaj truskawki oraz jakość sadzonki są najbadziej odpowiedzialne za plon, który uda nam się uzyskać oraz za to, w jakim czasie po jej posadzeniu to nastąpi.

                Najbardziej popularne szkółki są prawdziwymi specjalistami w produkcji najwyższej jakości sadzonek truskawek, na które zamówienia składają plantatorzy z całej Europy, zarówno ci pochodzący z ciepłego południa naszego kontynentu jak i ci z chłodnej północy. W tego typu szkółkach zdecydowana większośc sadzonek produkowana jest pod plantatorów, którzy złożyli wcześniej konkretne zamówienie. Przy niektórych rodzajach sadzonek, takie zamówienia muszą być przez plantatorów składane nawet półtora roku wcześniej! Jest to ważne, ponieważ w przypadku niektórych rodzajów truskawek istotny jest nie tylko sam rodzaj, ale także konkretny typ sadzonek, który dodatkowo musi współgrać z terminem i sposobem uprawy wybranym przez plantatora.

                Sadzonki truskawek w szkółkach mogą być produkowane na przykład w specjalnych pojemnikach. Wtedy mamy do czynienia z sadzonkami typu tray plants, które są przeznaczone głównie do hodowania owoców pod osłonami. Zaletą takiej hodowli jest szybkie owocowanie truskawek, co pozwala na wcześniejsze zebranie plonów niż w przypadku truskawek hodowanych w tradycyjny sposób.

                Innym, także popularnym typem sadzonek produkowanych w szkółkach są tak zwane sadzonki waiting bad. W celu otrzymania tego typu sadzonek, wysadza się pojedyncze rośliny, co w rezultacie daje mniej więcej piętnaście sadzonek z metru kwadratowego gleby. Sadzonki otrzymane za pomocą tej techniki charakteryzują się bardzo rozbudowanymi koronami, silnymi korzeniami. Po rozpoczęciu hodowania tych sadzonek można uzyskać do dziewięciu kwiatostanów z tylko jednej rośliny.

Zdrowa truskawka

                W profesjonalnych szkółkach sadzonek truskawek większość odmian dostępnych tam roślin jest testowana jeszcze na miejscu, zanim trafią do sprzedaży.

Jak informuje na swojej stronie polski producent Top Plant: „Bada się wtedy wzrost truskawek, sprawdza, czy przebiega on prawidłowo, w odpowiednim tempie, sprawdza się również intensywność owocowania jak i jakość owoców – czy są smaczne i czy ładnie wyglądają. Przeprowadzane są również eksperymenty mające na celu ustalenie, jaka gęstość zasadzania najlepiej się sprawdza w przypadku danej odmiany truskawki – okazuje się, że niektóre preferują rzadsze sadzenie, niż pozostałe i dopiero gdy nie mają zbyt wielu sąsiadów dookoła dają ładne, zdrowe plony„.

                Należy pamiętać o tym, że wybór typu sadzonki powinien być dyktowany tym, jaki system upraw będziemy realizować. Sadzonki truskawek o najlepszej jakości najbardziej opłaca się zasadzać wczesną wiosną, kiedy rośliny mogą liczyć na dużą ilość światła. Gwarantuje to bogate owocowanie roślin w lecie.

                Dobrą szkółkę sadzonek można rozpoznać też po tym, że pracownicy takowej dużo uwagi poświęcają na profilaktykę związaną z ochroną sadzonek – nie pozwalają na pojawienie się żadnych szkodników w szkółce. W takich szkółkach powszechne jest wykonywanie chociażby zabiegów fungicydowych. Doświadczeni znawcy roślin doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym może grozić zainfekowanie chociażby kilku sadzonek. Może pojawić się trudna do powstrzymania epidemia, która zniszczy sadzonki i tym samym wszystkie potencjalne plantacje, które mogłyby z tych sadzonek powstać.


Źródła dla głodnych wiedzy: http://sadzonki-truskawek.eu