Najpopularniejsze i najważniejsze produkty bez glutenu

Najpopularniejsze i najważniejsze produkty bez glutenu

maj 20, 2021

Dietę bezglutenową muszą stosować osoby chore na celiakię lub te, których organizm nie toleruje glutenu. Czym tak właściwie jest gluten? – otóż, jest to białko zawarte w zbożach. Owies, pszenica, żyto oraz jęczmień, to zboża, które zawierają duże ilości glutenu. Warto dodać, że wszystkie produkty niezawierające glutenu są specjalnie oznaczone. Na każdym opakowaniu takiego produktu widnieje przekreślony znaczek kłosa pszenicy. 

Kiedy gluten szkodzi?

Przestrzeganie diety bezglutenowej jest niezwykle istotne w przypadku osób chorych na celiakię i nietolerujących glutenu. Spożycie produktu zawierającego gluten przez osobę chorą, powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych. Kosmki odpowiedzialne są za wchłanianie wszystkich składników odżywczych z żywności. Osoby nietolerujące glutenu, muszą również uważać na produkty garmażeryjne i wysoko przetworzone.

Jak odżywiać się, gdy prawie każdy rodzaj żywności zawiera śladowe ilości glutenu? Odpowiedź jest bardzo prosta, tak samo jak sposób na ułożenie diety bezglutenowej. Istnieje wbrew pozorom wiele produktów, z których można przygotować posiłki bez zawartości glutenu. Wybór jest dość bogaty, a od blisko dziesięciu lat także w Polsce spotkać można specjalne przepisy dotyczące produktów bezglutenowych.  Jest to bardzo istotne dla wszystkich osób, które nie tolerują glutenu.

Jakie produkty bezglutenowe są bezpieczne na diecie?

Jest wiele grup produktów spożywczych, do których zaliczają się produkty niezawierające glutenu. Osoby uczulone lub cierpiące na celiakię, muszą zwracać uwagę na każdą z grup. Pierwszą z nich jest nabiał – dozwolone są wszelkie kefiry, maślanki, jogurty naturalne oraz sery – białe i żółte. Jogurty oczywiście nie powinny zawierać popularnego musli. Jednak warto także upewnić się, że nie ma się nietolerancji na laktozę. Mówi się, że ok 1/ Z grupy tłuszczy, bezglutenowcy mogą spożywać masła oraz margaryny. Do żywności bezglutenowej zaliczają się również mięsa – najbardziej zalecana z wędlin jest polędwica sopocka, kiełbasa żywiecka oraz szynka wędzona. Pozostałe mięso oraz ryby można spożywać bez obaw. Oczywiście, warzywa i owoce również mogą być spożywane przez bezglutenowców. Bardzo popularny w diecie tego typu jest ryż (biały i brązowy), produkty z mąki kukurydzianej oraz czekolada czy kakao.

sklep z żywnością bezglutenową

W niektórych sklepach można kupić zdrową żywność bez glutenu

Osoby uczulone na gluten, spożywają mnóstwo potraw, które w swoim składzie mają mąkę kukurydzianą. Jest ona wolna od szkodliwego glutenu. Można dzięki temu upiec chleb, ciasto, ciastka i inne produkty. Często używa się także produkty jaglane, gryczane czy owies bezglutenowy. Dziś, można z łatwością uzyskać zarówno pojedyncze produkty spożywcze, jak i gotowe wyroby nie zawierające glutenu. Z diety bezglutenowej ‘wypadają’ wszelkie wysokoprzetworzone produkty czy znane nam wszystkim gotowce ze sklepowych zamrażarek.

Jak w takim razie przestrzegać diety bezglutenowej?

Spis produktów, które nie zawierają nawet śladowych ilości glutenu, jest istotny dla każdego, kto musi przestrzegać diety bezglutenowej. Obecnie, bardzo popularne stało się odżywianie bez dodatku glutenu, więc dość łatwo jest zdobyć różne przepisy, choćby na ciasto, słodycze czy chleb. Przygotowywanie posiłków z produktów bezglutenowych jest więc coraz łatwiejsze, dzięki zwiększonej świadomości na temat samego glutenu. Warto wiedzieć, że nawet znikoma ilość glutenu może być szkodliwa dla osób nietolerujących tego rodzaju białka. Koniecznie trzeba więc przestrzegać diety i w taki sposób dobierać produkty, by nie narażać się na ból i różne reakcje organizmu na gluten. Osoby mające dietę bezglutenową, same dużo gotują, pieką itp. Możliwe jest przygotowanie keczupu bez zawartości glutenu, różnego rodzaju słodkości czy zdrowszych wypieki, takich jak chleb. Łączenie wszystkich zdrowych składników jest dobrym i jedynym rozwiązaniem dla osób, nazywanych dziś „bezglutenowcami”.

Jeśli ktoś nie ma czasu na szukanie produktów bezglutenowych oraz czasu na przygotowywanie posiłków, warto rozważyć catering pudełkowy, który oferuje dietę bezglutenową we Wrocławiu. Takie rozwiązanie na pewno zapewni oszczędność czasu związanego z gotowaniem i szukaniem produktów oznaczonych zielonym kłoskiem.