Najważniejsze elementy wyposażenia do sal przedszkolnych – sprawdź jaki sprzęt musi się tam znaleźć

Najważniejsze elementy wyposażenia do sal przedszkolnych – sprawdź jaki sprzęt musi się tam znaleźć

wrz 16, 2022

Dzieci uczęszczające do przedszkola, większość spędzanego w nim czasu, przebywają w salach przedszkolnych, które powinny być odpowiednio wyposażone, wedle jasno określonych standardów. Prawidłowo wyposażona sala stwarza dla dzieci wiele możliwości w zakresie rodzaju podejmowanych aktywności i zabaw oraz przyczynia się do jego rozwoju motoryczno-umysłowego. Jakie meble, sprzęt i akcesoria powinny znaleźć się w sali przedszkolnej, dowiesz się z poniższego artykułu.

Kąciki zainteresowań

Zgodnie z wytycznymi, zawartymi w treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przestrzeń w sali przedszkolnej powinna umożliwiać podejmowanie przez dzieci różnych form aktywności dostosowanych do ich upodobań i możliwości. W tym celu zaleca się tworzenie tzw. stałych i czasowych kącików zainteresowań. Do stałych kącików zalicza się: kącik czytelniczy, przyrodniczy, artystyczny i konstrukcyjny. Kąciki czasowe są natomiast związane z okresowymi świętami lub wydarzeniami. Ideą stworzenia takiej przestrzeni jest umożliwienie przedszkolakom spędzania czasu przeznaczonego na zabawę w formie aktywności zgodnych z zainteresowaniami dziecka i jego aktualnymi potrzebami. W sali nie może również zabraknąć strefy aktywności ruchowej, miejsca na spożywanie posiłków, a w przypadku młodszych dzieci-miejsca na drzemki.

Zabawki i akcesoria, umieszczone w kącikach zainteresowań, powinny odpowiadać rodzajowi tematycznemu tego kącika oraz być dostępne w zasięgu rąk i wzroku dzieci. Każda zabawka powinna być umieszczona w konkretnym kąciku tematycznym i mieć swoje miejsce. Dzięki temu dzieci uczą się porządku oraz sprzątania po zakończonej zabawie.

Zabawki i pomoce dydaktyczne

Nieodłącznym elementem wyposażenia każdej sali przedszkolnej są różnego rodzaju zabawki (pluszowe, lalki, klocki, zestawy do zabawy). Liczba zabawek powinna być dostosowana do liczby dzieci w grupie, aby każde z nich mogło wybrać odpowiednią zabawkę dla siebie. Ich główną rolą jest stymulowanie procesu poznawczego u dziecka, zachęcanie do podejmowania samodzielnych aktywności i rozwój kreatywności.

Podczas zakupu zabawek powinno położyć się szczególny nacisk na to, aby były one przeznaczone zarówno do samodzielnej zabawy, jak i skłaniały dziecko do podejmowania zabaw we współpracy z rówieśnikami (gry planszowe, puzzle, zestawy do zabawy w dom, zestawy do gier zespołowych). Tego rodzaju zabawki pomagają dziecku w rozwoju kompetencji społecznych i umiejętności funkcjonowania w grupie.

Przy wyposażaniu sal przedszkolnych nie sposób pominąć zakupu pomocy dydaktycznych, które odgrywają niepomiernie ważną rolę w rozwoju psychoruchowym dziecka. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór wszelkich pomocy dydaktycznych, których celem jest wykształcanie, rozwój i wzmacnianie poszczególnych obszarów w rozwoju dziecka (np. układanki manipulacyjne i zręcznościowe, drewniane klocki kreatywne, kreatywne zestawy gier dla dzieci, gry edukacyjne).  Warto zadbać o to, aby sala przedszkolna wyposażona była w zabawki i pomoce dydaktyczne dające możliwości rozwoju w wielu obszarach: społecznym, fizycznym, emocjonalnym i poznawczym.

Wyposażenie sali przedszkolnej

Niezbędne wyposażenie każdej sali przedszkolnej tworzą meble, dywan lub miękka wykładzina oraz pudełka i kosze do przechowywania zabawek. Do mebli, którymi powinna dysponować każda sala przedszkolna zalicza się:

  • stoliki i krzesła, które powinny być dostosowane do liczby i wzrostu dzieci, zapewniać im możliwość spożywania posiłków oraz wykonywania prac plastycznych,
  • leżaki-przeznaczone do odpoczynku i drzemek dla młodszych dzieci,
  • półki i regały służące przechowywaniu zabawek, pomocy dydaktycznych i innych akcesoriów.

Na podłodze powinien znajdować się dywan lub miękka wykładzina, które będą amortyzować skutki upadków oraz stwarzać dzieciom miękkie i przytulne miejsce do zabaw. Pamiętać również należy o zapewnieniu dostępu do łazienki, miejsca do spożywania posiłków oraz miejsca do pracy dla nauczycielek.

Gdzie można zakupić wyposażenie do sal przedszkolnych?

Największy wybór wyposażenia do sal przedszkolnych oferują sklepy internetowe specjalizujące się w tego rodzaju asortymencie. Najlepiej zdecydować się na sklep, w którego ofercie znajduje się towar będący gwarancją wysokiej jakości wykonania i bezpieczeństwa. Przy wyborze odpowiedniego sklepu warto kierować się nie tylko ilością oferowanego towaru, lecz również jakością obsługi klienta, przejrzystym regulaminem oraz ogólnymi warunkami sprzedaży. W sklepie Liger klienci mogą wybierać spośród bogatego asortymentu zawierającego produkty wchodzące w skład wyposażenia sal przedszkolnych (pomoce dydaktyczne, zabawki, specjalistyczne produkty dla nauczycieli, psychologów, terapeutów, rodziców).