Nauka angielskiego za pomocą aplikacji

Nauka angielskiego za pomocą aplikacji

kw. 22, 2021

Rozwój aplikacji mobilnych daje wiele możliwości – codziennie pojawiają się nowe, które oferują użytkownikom różne funkcjonalności i pomagają w codziennym życiu. W ostatnim czasie popularne stały się aplikacje do nauki języków obcych. Przeglądając Internet możemy natrafić na programy do nauki poszczególnych języków, np. włoskiego, angielskiego czy szwedzkiego. Dostępne są również aplikacje skupiające się na wielu językach, jak na przykład Dualingo.

Wiele osób przed zainstalowaniem i skorzystaniem  z okresu próbnego zastanawia się, czy ten sposób nauki języka obcego jest efektywny.  Jakie są zatem zalety nauki za pomocą aplikacji?

Nauka języka od podstaw

Jak pokazują statystki, wiele osób za pomocą aplikacji decyduje się na naukę języka obcego od podstaw. Takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ często chcemy sprawdzić, czy taki typ nauki języka przypadnie nam do gustu. Nawet w przypadku aplikacji płatnych otrzymujemy możliwość przejścia kilku pierwszych lekcji za darmo, co dodatkowo zachęca użytkowników do zainstalowania programu na swoich smartfonach. Pierwsze lekcje to prawdziwe podstawy – nauka pierwszych słów oraz szyku zdania. Na tym etapie nauka nie jest skomplikowana i polega na układaniu zdań z rozsypanych słówek, łączenie nowych słów z obrazkami oraz tworzeniu zdań.  Po przejściu tego etapu przeważnie pojawia się komunikat o tym, że kolejne lekcje są płatne i właśnie wtedy wielu użytkowników rezygnuje z dalszej nauki. Czy słusznie?

Ucz się języka obcego i płać

Wykupienie miesięcznego dostępu do aplikacji do koszty wynoszące średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie jest to duża kwota. Czy w związku z tym nauka języka za pomocą aplikacji się opłaca? Zdania są podzielone. Krytycy tego typu rozwiązań mówią, że nauka przy użyciu programu na telefon pozwala wyłącznie na poznanie podstawowych zwrotów i słów, ale nie daje możliwości pogłębiania wiedzy.

Szkoła językowa - Blue Pencil Bemowo

Z drugiej strony stoi grupa użytkowników, którzy cenią sobie dostępność do kursu w dowolnym momencie.
„Kiedyś w drodze do pracy czytałem książki, a teraz uczę się włoskiego przy użyciu aplikacji. Lekcje są krótkie i pozwalają mi na utrwalenie słówek i gramatyki” – tak na temat używania aplikacji wypowiada się jeden z internautów.”

Aplikacja, jako wsparcie dla normalnej nauki języka obcego

Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs do szkoły językowej i korzystanie z aplikacji. Potwierdzają to lektorzy, który polecają swoim uczniom korzystanie z programów do nauki. W ten sposób można bardzo łatwo utrwalić słówka poznane na zajęciach. Połączenie standardowego kursu z nauką poprzez aplikację jest więc najlepszym rozwiązaniem.