Niepokój, stres, duszności w pracy – jak sobie z tym radzić?

Niepokój, stres, duszności w pracy – jak sobie z tym radzić?

cze 29, 2022

Kto z nas nie cierpiał kiedyś z powodu niepokoju czy stresu z powodu pracy i w miejscu pracy? Każdy z nas doświadczył tego typu uczuć w jakimś momencie swojego życia. Jest to normalna reakcja, która przygotowuje nas do stawienia czoła presji, ale towarzyszą jej obawy i stres. Lęk w pracy może jednak przysporzyć nam wielu problemów, jeśli nie będziemy sobie z nim odpowiednio radzić.

Metody walki ze stresem i niepokojem w pracy

Jak poradzić sobie z napadem stresu i niepokoju w pracy? Sposobów jest naprawdę wiele, a oto niektóre z nich:

1. uśmiechaj się

Uśmiech podnosi nas na duchu, dodaje pewności siebie i pozwala z bardziej pozytywnym nastawieniem stawić czoła wszystkiemu, co nas spotyka. Nie pozwól, by cokolwiek sprawiło, że stracisz uśmiech! Cokolwiek przytrafiło Ci się w pracy, to nie jest koniec świata. Warto spróbować spojrzeć na sprawy z innej perspektywy a pozytywne nastawienie zawsze przyniesie wymierny efekt. 

2. ruszaj się

Ruch i aktywność fizyczna pomagają znacząco zredukować stres. Przejdź się na spacer, aby chwile się zrelaksować i oderwać od tego, co Cię niepokoi. Jeśli jest to możliwe, zrób przerwę w pracy i wybierz się na siłownię. Często, poświęcając chwilę na oddychanie, relaks, oczyszczenie umysłu mamy z tyłu głowy myśl, że nie robimy nic pożytecznego i tylko marnujemy czas. Jednak jest wręcz odwrotnie: każda chwila bez niepokoju i stresu oznacza więcej osobistego szczęścia, więcej stabilności i więcej sukcesów na polu zawodowym: wrócimy do pracy z czystszym umysłem i z większą siłą, by stawić czoło presji, której jesteśmy poddawani.

3. porozmawiaj z kimś

Nie wahaj się porozmawiać z kolegą/ koleżanka z biura lub zadzwoń do przyjaciela, któremu zawsze możesz się zwierzyć ze swoich problemów. Pomoże Ci to się odciążyć, a przede wszystkim uspokoić. Ponadto osoba, z którą rozmawiasz, może udzielić Ci dobrej rady i sprawić, że spojrzysz na sytuację w inny sposób.

Często postrzegamy problemy jako większe niż są w rzeczywistości, wyolbrzymiając je. Rozmowa z kimś może pomóc nam zobaczyć problem takim, jakim on rzeczywiście jest.

4. posłuchaj muzyki

Słuchanie muzyki ma samo w sobie działanie relaksujące. Jeśli możesz sobie na to pozwolić w pracy, załóż słuchawki. Odprężenie i relaks powstrzymują od myślenia o rzeczach, które wywołują niepokój. 

5. nie spiesz się

Nawet jeśli masz dużo rzeczy do zrobienia i to jest przyczyną Twojego niepokoju, zorganizuj się, ustal swoje priorytety i nie popadaj w obsesję robienia wszystkiego w rekordowo krótkim czasie. Często prosi się nas o zrobienie rzeczy, które są niemożliwe do wykonania. Stąd te nadgodziny… Bądźmy realistami. Zobaczmy, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności, a co możemy zostawić na później.

6. Poproś o pomoc

Jeśli naprawdę jest jakiś ważny projekt, z którym nie możesz poradzić sobie sam, poproś o pomoc. Z pewnością znajdą się koledzy, którzy zaoferują Ci pomoc, a także wiele innych osób, które już zakończyły swoje obowiązki lub są mniej przeciążone pracą.

7. nie blokuj się

Gdy nie potrafimy znaleźć rozwiązania problemu, łatwo utkniemy w martwym punkcie, nie mogąc wyjść z sytuacji. Jeśli nam się to przytrafi, nabierzmy dystansu. Wiele razy denerwujemy się, gdy nie znajdujemy rozwiązania, a to nam nie pomaga. Wiedzmy, jak nabrać dystansu, by później wrócić do problemu. Inspiracja na pewno przyjdzie szybko.

8. oddychaj

Podobnie jak w przypadku zdenerwowania, głębokie oddychanie w sytuacji, gdy pojawia się niepokój w pracy, jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na uspokojenie się. Kiedy pojawia się lęk, zaczynamy szybciej oddychać, co tylko zwiększa niepokój, dlatego musimy podjąć wysiłek i starać się kontrolować oddech. 

Szkolenia z oddechu

A może jesteś pracodawcą i chcesz jeszcze lepiej o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników i jednocześnie o ich sukcesy w rozwoju Twojego biznesu? Pomyśl o treningu oddechowym dla firm. Warsztaty dla firm opierające się ćwiczeniu oddechu przeponowego wykorzystują techniki relaksacyjne dla firm, dzięki którym Twoi pracownicy nauczą się jak lepiej wykorzystać swoje własne ciało w panowaniu nad stresem.