Nowe vs używane: opłacalność inwestycji w maszyny

Nowe vs używane: opłacalność inwestycji w maszyny

wrz 22, 2019

Kiedy stajemy przed decyzją dotyczącą wyposażenia naszego warsztatu – niezależnie, czy mowa o w pełni profesjonalnym, czy też bardziej amatorskim miejscu – bardzo często rodzi się w naszych głowach dylemat: czy zdecydować się na maszynę nową, na gwarancji, czy też pokusić się o sprzęt używany? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat i rozwiać wasze wątpliwości.

Nówka sztuka – maszyny wprost ze sklepu

Nie komplikując na tyle, na ile się da, przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym maszyn prosto z fabryki, dokonując podziału na ich wady, jak i zalety:

najnowsze technologie; rynek frezarek nie zmienił się wprawdzie diametralnie na przestrzeni ostatnich kilku lat, ale prawdą jest, że producenci z roku na rok udoskonalają swoje wyroby stosując coraz to nowsze udogodnienia i materiały. Oznacza to po prostu, że technologicznie produkt sprzed 10 lat będzie obiektywnie patrząc gorszy od tego, co dostępne jest dzisiaj.

+ gwarancja; nie zamierzamy się podejmować w tym miejscu rozdrabniania na czynniki pierwsze powszechnej opinii o większej wytrzymałości produktów starej daty. Napiszemy z polityczną poprawnością, że każdy sprzęt może ulec awarii. Różnica w przypadku nowych maszyn jest taka, że będąc na gwarancji podlegają całkowitej naprawie bez żadnych kosztów po stronie użytkownika. Jest to niewątpliwie jeden z głównych czynników, dla których warto zdecydować się właśnie na maszynę prosto ze sklepu.

– podstawową wadą nowej maszyny jest jej cena; produkt, który opuścił magazyn traci automatycznie nawet do 30% swojej pierwotnej wartości. Oznacza to, że możemy natrafić na maszynę bez mała nieużywaną i nabyć ją po istotnie niższej cenie niż w nawet najtańszym sklepie.

maszyny nowe, a używane

Maszyny używane, czyli dlaczego warto i nie warto

Spróbujemy teraz przeanalizować wady i zalety maszyn używanych, odwracając tym razem kolejność zestawienia:

– podstawową wadą maszyn używanych jest to, że tak naprawdę ciężko jest czasem ocenić ich stan. Nasza upatrzona prasa CNC może zdawać się być w doskonałej kondycji, ale pierwsze mankamenty mogą zostać dostrzeżone już po zakupie…

gwarancja; … i wtedy dopiero możemy mieć kłopot. Bo na taką maszynę albo nie mamy gwarancji, albo mamy ją na bardzo krótki czas. Nawet jeżeli sprzedawca zobligował się do awaryjnego serwisu naszego nabytku do roku po zakupie, może nam być ciężko wyegzekwować naszą umowę. Kupując maszynę używaną trzeba się liczyć z potencjalnymi kosztami naprawy.

+ cena; fundamentalnym argumentem stojącym za zakupem maszyny używanej jest cena, która w odniesieniu do nowego produktu pozwala zaoszczędzić znaczącą część funduszu. X zapewnia, że maszyny używane nie oznaczają automatycznie produktu gorszego, a niejednokrotnie udaje się je kupić kilka razy taniej niż ich nowe odpowiedniki.

Odpowiedzi na pytanie postawione na początku artykułu się nie podejmiemy z prostej przyczyny: nie ma dobrej odpowiedzi. Jeżeli dysponujemy sporym zapasem funduszy i stać nas na nowe produkty, wybór wydaje się prosty. Jeżeli jednak dysponujemy odpowiednią wiedzą i odpowiednim zapasem czasu, warto jest się pokusić o poszukanie używanego odpowiednika interesującej nas maszyny budowlane. Nawet w przypadku, gdy trzeba będzie doinwestować parę złotych, w ogólnym rozliczeniu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.