Obsługa szamba

Obsługa szamba

wrz 19, 2018

To, że postawienie domu nie jest wcale prostą sprawą wie chyba każdy. Wybudowanie budynku to nie tylko wykopanie szamba i postawienie płotu. Po pierwsze wiąże się to z ogromną ilością pozwoleń, zbierania dokumentów na to i tamto. Do tego dochodzi szukanie odpowiednich fachowców, którzy do budowy podejdą rzeczowo i solidnie. A później szukanie materiałów, stawianie ogrodzenia, szykowanie ogrodu. Pracy jest naprawdę sporo. Nie można zapomnieć również o podłączeniu do instalacji gazowej, do prądy, wody i kanalizacji (jeśli takowa istnieje, jeśli nie to pozostaje tradycyjne szambo). Oczywiste jest, że samodzielnie nie ma co się brać za tego typu sprawę, a to dlatego, że specjaliści będą wiedzieć co należy robić po kolei a z czym można chwilę zaczekać.

Szambo do zadań specjalnych

Nawet w wyborze odpowiedniego materiału doradzą, a w zasadzie najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby budowlańcy sami zakupili to, czego trzeba. Oni bowiem najlepiej znają się na rzeczy. Jak dom zostanie postawiony (w stanie surowym), to zaczyna się przyjemniejszy etap: wykańczania i urządzania. Chyba panie najlepiej w tym się sprawdzają i z tego co można zaobserwować sprawia im wiele radości, gdy mogą aranżować własne mieszkanie. Szczególnie, że idąc na zakupy mają w czym przebierać. A dodatkowo jest tyle czasopism, w których znajduje się wiele rad i podpowiedzi, jak optymalnie wykorzystać każdą przestrzeń, że zadanie to staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Mężczyźni w tym czasie oczywiście mogą być pomocni i dobrze, gdy małżonkowie razem podejmują decyzję co zakupić i w którym miejscu to postawić. Bądź co bądź to ma być ich wspólne gniazdo, a nie dom jednego czy drugiego. Zdarza się jednak tak, że panowie zupełnie nie czują się na siłach, ani na tyle kompetentni w tej dziedzinie, że pozostawiają kobietom całkowitą swobodę i prawo do decydowania.

węglobud

Oni natomiast zajmują się pozostałymi pracami wokół domu. Najczęściej chodzi o zagospodarowanie ogrodu i postawienie płotu. Można rzecz jasna i to zlecić specjalistom, ale chyba dobrze, jeśli będzie się miało jakiś własny wkład w to dzieło. Aranżując ogród trzeba pomyśleć o okolicy wokoło szamba (jeśli była konieczność jego wykopania). Dlaczego jest to istotne? Ponieważ właściciele mieszkań, które nie zostały podłączone (z różnych względów) do kanalizacji, muszą pamiętać o systematycznym wywozie zawartości kloaki. Z tego względu średnio raz na miesiąc przyjeżdżać będzie specjalny wóz do wybrania szamba, czyli teren musi być w taki sposób zagospodarowany, by mogło ono zostać swobodnie wydobyte. W przeciwnym razie szambo za każdym razem będzie niszczyć jakieś elementy czy to trawnika, czy krzewów. Dlatego naprawdę warto o tym pomyśleć zawczasu. Gdy i te prace zostaną już zakończone, nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się końcowym efektem. A gdy mieszkańcy zadomowią się już na dobre, można zwołać przyjaciół i znajomych, by wspólnie cieszyć się nowo wybudowanym domem. Tylko raz jeszcze wypada wspomnieć, by pamiętać o wywozie zawartości kloaki, by imprezy rodzinne nie zostały popsute nieprzyjemną wonią wydobywającą się z szamba.