Ocieplenie budynku styropianem

Ocieplenie budynku styropianem

sie 21, 2020

Ocieplenia budynków to jeden z ostatnich elementów jaki wykonuje się podczas prac na budowie. Na tym etapie warto wybrać odpowiedni materiał, który będzie pełnił rolę warstwy termoizolacyjnej domu jednorodzinnego bądź obiektu usługowego. Istotne jest jednak, aby materiał dobrany był odpowiednio do wymagań termoizolacyjnych oraz projektu budowlanego. Wybór rodzaju ocieplenia wiąże się także ze zmieniającym się budżetem.

Wykorzystanie styropianu do termoizolacji – wady i zalety

Jedną z najpopularniejszych metod ocieplania ścian zewnętrznych budynków jest zastosowanie płyt styropianowych, które pozwalają zwiększyć termoizolację cieplną oraz ograniczają utraty ciepła. Płyty styropianowe przyklejane są do ścian, a następnie zbrojone warstwą kleju i siatki tak, aby utrzymały się na powierzchni przez długi czas. Największą zaletą wykorzystania styropianu jest jego cena, która jest znacznie niższa w stosunku do wełny mineralnej.

Styropian jest także produktem powszechnie dostępnym co oznacza, że można go kupić niemalże w każdym sklepie budowlanym. Dodatkowo cechuje się łatwością obróbki, dzięki czemu docinanie poszczególnych elementów nie sprawia problemu. Do zalet zaliczy się więc duże możliwości personalizacji i łatwość obróbki. Przenosi się to także na niższe koszty oraz krótszy czas pracy na wykonanie wszelkich czynności związanych z termoizolacją budynku. Wadą zastosowania styropianu jest niski poziom paroprzepuszczalności oraz łatwopalność produktu. Oznacza to, że często może dojść do sytuacji, w której ściany nie będą „oddychać” lub w przypadku pożaru styropian pogorszy sytuację. Należy więc brać pod uwagę ryzyko wystąpienia pożaru, ponieważ do jednych z największych wad styropianu należy zaliczyć łatwopalność.

styropian jako ocieplenie domu

Ocieplenia styropianem – o czym należy pamiętać?

Warto także pamiętać o zastosowaniu dobrej wentylacji budynku przy podjęciu decyzji o ociepleniu ścian styropianem. Jest to ważne, ponieważ ten materiał cechuje się niższą paroprzepuszczalnością co wiąże się z wystąpieniem zjawiska „termosu”. Jeśli chodzi o trwałość materiału to jego zastosowanie pozwoli na długie i wieloletnie utrzymanie budynku bez potrzeby naprawy czy wymiany poszczególnych segmentów ocieplenia.

Styropian jako produkt sztuczny i nieulegający degradacji idealnie nadaje się do ocieplania budynków, które mogą być narażone na działanie różnych, trudnych warunków atmosferycznych. Łatwość montażu i obróbki płyt styropianowych pozwoli znacznie skrócić czas poświęcony na pracę przy termoizolacji ścian oraz całego budynku. Dla osób, dla których liczy się czas rozwiązanie oparte na ociepleniu styropianem będzie idealnie głównie ze względu na szybkość montażu oraz duże możliwości łatwej obróbki. Płyty styropianowe mogą być docinane i dopasowywane dowolnie bez obawy o ich zniszczenie. Do docinania można wykorzystywać zwykłe noże tapicerskie, ponieważ jest to materiał lekki i nie stawiający oporu.

Styropian a pożar – czy aby na pewno?

Powszechnie przyjęło się, że styropian jako materiał łatwopalny może doprowadzić do szybszego rozprzestrzeniania się ognia w przypadku wystąpienia pożaru. Jest to możliwe jednak w przypadku obecnie wykorzystywanych technologii w nowym budownictwie stosuje się nowoczesne formy wentylacji budynku, dzięki którym można uniknąć dojścia płomieni do warstwy ocieplenia. Istnieje pewne ryzyko z tym związane jednak jest ono tak mało prawdopodobne, że nie należy brać go szczególnie pod uwagę. Aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń warto także wybierać produkty tylko renomowanych marek oraz stosować się do wszelkich zaleceń związanych z montażem płyt styropianowych na ścianach budynku podczas wykonywania prac termoizolacyjnych.

styropian na ocieplenie domu

Czy warto wybrać styropian jako materiał do ocieplenia ścian?

Styropian jest dobrym wyborem szczególnie dla osób, które mają ograniczony budżet oraz chcą przyśpieszyć prace związane z wykończeniem termoizolacji budynku. Niska cena płyt styropianowych pozwala na szybkie podjęcie decyzji oraz rozpoczęcie prac. Ogólna dostępność w marketach budowlanych również przeważa na korzyść wybrania tego materiału. Zdecydowanie warto zainwestować ocieplenie budynku styropianem, choćby ze względu na skrócenie czasu potrzebnego na montaż oraz łatwą możliwość późniejszej obróbki. Styropian cechujący się dużą wytrzymałością będzie także wyborem, który pozwoli przez wiele kolejnych lat użytkować budynek bez obawy o przymus wykonywania napraw poszczególnych segmentów ocieplenia.