lis 2, 2015
Spedycja a obniżenie kosztów
Firmy spedycyjne, czyli takie, które swoim klientom oferują systematyczny oraz stały przewóz towarów – najczęściej zagranicę, muszą nieustannie śledzić najnowsze trendy dotyczące transportu, technologii wykorzystywanych w transporcie a także newsy związane z obsługą takich firm na polu technologicznych – mowa tutaj przede wszystkim o obniżeniu kosztów. Biorąc pod uwagę wielkość floty, łatwo jest wyciągnąć wniosek związany z kosztami. Im więcej TiRów znajduje się we flocie przedsiębiorstwa spedycyjnego, tym większe koszty należy ponieść by je obsłużyć. Głównym kosztem takiej firmy – poza naturalnie kupieniem ciężarówek oraz opłatami związanymi z zatrudnieniem kierowców, jest naturalnie paliwo. Ciężarówki napędzane są dieslem. Im cięższe są – tym więcej palą – to kolejny oczywisty i logiczny fakt. Im trudniejsza jest droga – to jest bardziej kręta, stroma czy wymagająca wielokrotnego zwalniania bądź wręcz zatrzymania się – tym łączne spalanie paliwa będzie zwiększone. Warto zwrócić uwagę na monitoring zużycia paliwa.
Ile spala ciężarówka?
Przeciętna ciężarówka jest w stanie zabrać na pakę około 16 palet, co daje nam około 25 ton, które jakby nie patrzeć – ciężarówka musi uciągnąć, a warto przecież zwrócić uwagę na to, że i sama kabina TiRa waży kilka ton. Przeciętnie masa dobrze obłożonego towarem pojazdu w firmie spedycyjnej wynosi mniej więcej 38-39 ton, a to daje nam aż 39 000 kilogramów. Do pociągnięcia takiej masy potrzeba dużej mocy, ale nie o tym mowa w naszej publikacji. Skupmy się na paliwie. Jak wynika z testów ciężarówka o masie bliskiej 40 ton na odcinku 100 kilometrów spala średnio 35-36 litrów. Teraz policzmy koszt. Średnia cena diesla na stacji to obecnie około 4,30. Weźmy natomiast na to sporą poprawkę, gdyż ceny paliwa w Polsce bardzo dynamicznie się zmieniają, co oznacza, że za kilka tygodni paliwa może kosztować tylko 4 złote, ale może także osiągnąć 5 złotych. By łatwiej było liczyć przyjmijmy cenę 4,50 zł za 1 litr paliwa ON. 4,5 x 35 litrów (dystans 100 kilometrów) daje nam niecałe 160 złotych. Właśnie tyle musi zapłacić kierowca ciężarówki za tak krótki dystans jakim jest 100 kilometrów. Jeśli w ciągu dnia kierowca przejedzie 600-700 kilometrów, zapłaci dziennie ponad 1000 złotych.
Jak obniżyć koszty dla floty?
Załóżmy, że w firmie znajduje się 50 ciężarówek i wszystkie z nich rzeczywiście są w trasie. Oznacza to, że dziennie kierowcy ciężarówek wydadzą aż 50 tys. złotych na paliwo, a miesięcznie będzie to ponad milion złotych. To bardzo duża wartość, nawet dla dużych przedsiębiorstw. Transport towarów w spedycji musi zatem być opłacalny, bo jak widzimy – sam koszt paliwa jest naprawdę spory. Zużycie paliwa można obniżyć wykorzystując wspomniany na początku monitoring pojazdów a w szczególności monitoring zużycia paliwa. Specjalistyczne urządzenia są w stanie wykazać średnie oraz chwilowe spalanie, dzięki czemu kierowca dowie się jak jeździć ekonomicznej, jakich tras lepiej unikać, a także dowie się czy średnie spalanie nie różni się zbyt mocno od tego, które notowane jest przeciętnie. Już 1 litr na dystansie 100 kilometrów to dla jednej ciężarówki blisko 30 złotych oszczędności dziennie, co w przeliczeniu na 50 samochodów daje całe 1500. Pamiętajcie zatem, by zamówić usługę monitorowania zużycia paliwa.