cze 8, 2020
Mamy dostęp do wielu metod zabezpieczania i wyznaczania granic posesji. Ostatnio furorę robią panele ogrodzeniowe, a to dzięki swym zaletom, a mianowicie: prosty, a wręcz banalny montaż, niska cena, trwałość, skuteczność obronna. Przyczyną jest także rosnący dostęp do coraz większego wyboru spośród rodzajów paneli na rynku. Panele różnią się między sobą materiałem wykonania i wartością estetyczną.
Panelowe ogrodzenie posesji – czy się opłaca?
Niski koszt paneli ogrodzeniowych zachęca wielu potencjalnych klientów. Co stoi za tym systemem ogrodzenia oprócz ceny? Istotną cechą jest łatwy montaż, klient jest w stanie samodzielnie w parę dni złożyć panele. Oczywiście można pokusić się o firmę montującą, ale raczej z pomocy tej korzystają duże firmy z wielkim terenem do ogrodzenia niż prywatne posesje. Istnieją osoby przepadające za taką pracą, w szczególności, gdy reguły montażu są naprawdę proste. Następną zaletą jest niski koszt naprawy paneli, jeśli jakiś fragment ogrodzenia ulegnie zniszczeniu, to wystarczy wymienić ten pojedynczy element na nowy. Istotne jest też jak trudno przedostać się przez ogrodzenie panelowe, nie wyrządzając sobie krzywdy!
Ogrodzenia panelowe przez swoją prześwitującą konstrukcję mają jeden mankament, otóż nie sprzyjają prywatności, posesja jest dostępna dla wzroku innych, ale w niektórych miejscach zastosowania fakt ten może postrzegany być jako atut, a użytkownicy posesji prywatnych mogą poradzić sobie zasadzeniem różnych roślin, a w szczególności bluszczu.
Zastosowanie systemu panelowego jest szerokie. Ogrodzenie z paneli polecane jest zwłaszcza przy zabezpieczeniu:
- Fabryki;
- Magazynu;
- Szkoły;
- Obiektów sportowych;
- Obiektów użyteczności publicznej;
- Stadionu;
- Posesji prywatnych;
- Prywatnych firm.
Rodzaje i dwa sposoby montażu paneli
Na rynku panelowym jest wiele rodzajów ogrodzeń. Najczęściej spotykane są ocynkowane panele ogrodzeniowe ze stali nierdzewnej. Panele ze stali występują w formie prostej, jak i bardziej złożonej pod względem wzoru i estetyki. Są wyjątkowo trwałe, a to dzięki swej odporności na różne warunki pogodowe. Pokryta powłoka antykorozyjną stal jest bardzo wytrzymała. W zależności od producenta jest ocynkowana ogniowo bądź lakierowana proszkowo. Zazwyczaj stosuje się również ocynk wraz z powłoką poliestrową. Ogrodzenia metalowe mogą być też z aluminium. Ogrodzenia ze stali za to są nie tylko panelowe, ale i przęsłowe.
Głównym punktem montażu każdego z systemów panelowych jest przymocowanie słupków do podłoża. Zestaw do montowania zawiera tzw. Obejmy, które powinny łączyć panele ze słupkami. Wyróżnia się obejmy końcowe, przelotowe oraz narożne, nazwa opiera się na punkcie znajdowania się obejmy. Montaż zależeć będzie od usytuowania słupka skrajnego bądź pośredniego. W zestawie zwykle są też śrubki, nakrętki i podkładki. Do montażu użyć można specjalnych antykradzieżowych nakrętek samozrywalnych, uniemożliwiających demontaż ogrodzenia. Ilość obejm uzależniona jest od wysokości ogrodzenia. Wyróżniane są dwa sposoby montażu paneli:
- Przykręcenie – Polega na przykręceniu słupka do podłoża za pomocą kotew. Kotwy, do których przykręcone zostają słupki, to specjalne łączniki stopy słupka z podłożem. W tym wypadku bardzo ważne jest, aby pamiętać, że należy przez otwory bezpośrednie na stopie słupka, wywiercić dodatkowe otwory.
- Punktowe betonowanie – Montaż ten opiera się na wykonaniu dziur w podłożu, umieszczenia tam słupków, po czym zabetonowania tego. Głębokość wykopanych dziur zależy od wymiaru słupków. Na rynku dostępne są także ogrodzenia z podmurówką z segmentów prefabrykowanych. Wówczas montaż zaczyna się od instalacji podmurówki.
Istnieje możliwość wynajęcia wyspecjalizowanej ekipy montującej, choć jak widać, montaż ogrodzenia panelowego jest banalnie prosty.