Oświetlenie LED w miejscach użyteczności publicznej

Oświetlenie LED w miejscach użyteczności publicznej

paź 16, 2018

Pięknie oświetlone budynki i ulice miast to dziś standard, nad którym niedawno można było zachwycać się wyłącznie w światowych metropoliach. Wraz z postępem techniki i wprowadzeniem do powszechnego użytku oświetlenia LED, świat zewnętrzny zaczyna wyglądać dziś coraz atrakcyjniej, a budynki takie jak dworce, muzea czy domy kultury przyciągają wielbicieli architektury nie tylko w ciągu dnia, ale i wieczorem. Dobre oświetlenie miast to dziś też podstawa poczucia bezpieczeństwa, którego oczywiście nie należy zaniedbywać. Dlaczego to jednak oświetlenie LED pozwoliło rozwinąć się miastom w ten sposób i skąd pomysł na to, by świeciły dziś nie tylko latarnie, ale i elewacje budynków?

Oświetlenie miejsc publicznych

Estetyka miasta nawet po zmroku to dziś kwestia, na którą zwraca się coraz większą uwagę. Dobrze oświetlone budynki czy ulice dają nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też cieszą oko turystów i mieszkańców, poprawiając estetykę nawet najbardziej niepozornego miejsca. Świetlne iluminacje, tak często kojarzone z wielkimi światowymi metropoliami są dziś częstym widokiem także w mniejszych miastach, podkreślając niesamowity charakter każdego z nich. Z tego też powodu zarówno zarządcy miast, jak i projektanci budynków coraz częściej stawiają na uwzględnianie oszczędnego, ale i efektownego oświetlenia w swoich projektach.

Pozostając na moment przy kwestii bezpieczeństwa, warto zauważyć że dziś oświetla się nie tylko place, skwery i chodniki po których poruszają się piesi, ale też coraz częściej drogi znajdujące się poza centrami miast. Dobrze oświetlona droga to podstawa bezpieczeństwa, które nie musi oznaczać wyboru pomiędzy zdrowiem człowieka a aspektami finansowymi zarządcy drogi. Wystarczy przyjrzeć się współczesnym obwodnicom czy autostradom by zauważyć, że nawet tam pojawiają się dziś wysoko wydajne LED-y, które zapewniają odpowiednią widoczność drogi nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Światła LED – inwestycja w dobrze oświetlone miasto

Konieczność oświetlenia ulic, dróg, czy wreszcie obiektów użyteczności publicznej w mieście zwykle kojarzy się z drogą inwestycją i sporymi wydatkami na energię. Trudno jednak wyobrazić sobie miasto ciemne, zupełnie nieoświetlone, niebezpieczne w momencie zapadnięcia zmroku. Dzięki współczesnym, oszczędnym rozwiązaniom takim jak właśnie oświetlenie LED, wydatki związane z doświetlaniem miast wcale nie muszą być tak wysokie! Nowoczesne latarnie i osłony montowane w miejscach użyteczności publicznej z powodzeniem radzą sobie z doświetleniem ulic, budynków i dróg użytkowych, bez marnowania energii czy ciągłych usterek na linii.

oświetlenie uliczne led

Nowoczesne oświetlenie LED stanowi ogromną konkurencję dla bardziej tradycyjnych rozwiązań, oferując przede wszystkim tańsze i bardziej wytrzymałe źródła światła, które jakością przewyższają nawet najmocniejsze żarówki. LED-y nie wymagają częstych wymian, dlatego też dają efektywne oświetlenie przez znacznie dłuższy czas. Jednocześnie charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością przy zachowaniu odpowiedniej jasności, barwy światła, czy wreszcie różnorodności, której nie oferują tradycyjne rozwiązania.

Dlaczego technologia LED?

Oświetlenie miejsc użyteczności publicznej wymaga nie tylko odpowiedniej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne, ale i dużej wydajności, szybkiej reakcji czy wreszcie ekologicznego i ekonomicznego ujęcia tematu oświetlenia. Technologia LED pokrywa wszystkie te aspekty, dając dziś jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do tak rozległego zastosowania jakim jest właśnie oświetlanie miast.

Diody LED to obecnie najbardziej energooszczędne źródło światła, które gwarantuje sprawność na poziomie 90% – pobierana energia jest przeznaczana niemalże w całości na światło widzialne, a nie jak w przypadku żarówek tradycyjnych, na ciepło. Dla porównania, standardowe żarówki mogą pochwalić się efektywnością na poziomie 5-10%. Nowoczesne oprawy LED to przy tym ponadprzeciętny czas pracy, który w optymalnych warunkach może wynosić nawet 100 000 godzin, a więc około 6-7 lat nieprzerwanej pracy bez konieczności wymiany źródła światła. Biorąc pod uwagę, że są one też dość odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, cecha ta jest z pewnością warta uwagi.

Ważnym aspektem oświetlenia ulic i miejsc użyteczności publicznej jest dziś aspekt ekologiczny, przez który stopniowo wyklucza się dziś całkowicie tradycyjne żarówki. W przypadku LED-ów nie ma jednak mowy o szkodliwych dla środowiska substancjach – LED-y są bezpieczne dla ludzi i otoczenia, a ich wygląd gwarantuje doskonałą różnorodność oświetlenia w każdej właściwie temperaturze barw.