Paintball – razem, ale przeciw sobie

Paintball – razem, ale przeciw sobie

mar 10, 2017

Drużyny walczące przeciwko sobie. Ustalanie planu działania ze wspólnikami z grupy, podstępne skradanie się do wroga, lub wręcz przeciwnie – prawdziwa jatka i strzelanie na oślep. Wspomnienia z wojny? Nowa gra komputerowa? Nie, paintball!

Paintball to gra zespołowa, która potrafi zaspokoić potrzebę strzelania do innych ludzi w bezpieczny i legalny sposób. Podczas rozgrywki można wcielić się w skrytego zabójcę, gotowego wymierzyć sprawiedliwość wrogom za pomocą kolorowych kulek farby wystrzeliwanych z tak zwanych markerów, czyli bezpiecznych atrap broni pneumatycznej. Drużyny, dwie, albo więcej, biorące udział w rozgrywce mają za zadanie wyeliminować przeciwników z grup przeciwnych, strzelając do nich i znacząc ich ubrania, maski, tudzież broń kolorowymi pociskami. Dostałeś kulką? Odpadasz z gry!

Czy to jest bezpieczne?

paintballJak najbardziej! Wkraczając na pole bitwy, którym może być wyznaczony fragment lasu, nieużytki, byłe fabryki (tzw. woodball) albo specjalnie zaprojektowanie hale i pomieszczenia (speedball), trzeba mieć na sobie maskę, chroniącą twarz, oczy oraz uszy przed zranieniem. Mimo, że pociski w kolorach tęczy nie wydają się groźne, należy pamiętać, że taki nabój jest wystrzeliwany z prędkością ponad 90 m/s! Niektórzy skarżą się na siniaki, spowodowane uderzeniem kulek w ciało, wystarczy jednak ubrać specjalny kombinezon, który amortyzuje strzały i chroni ubrania przed zniszczeniem.

Organizatorzy meczy paintballowych przywiązują olbrzymią uwagę do zasad bezpieczeństwa i przed każdą grą instruują jej uczestników o zasadach obchodzenia się z bronią, dzięki czemu paintball jest – wbrew pozorom – jednym z najbezpieczniejszych sportów.

Paintball – tylko dla dorosłych?

Wielką krzywdą byłoby pozbawienie dzieciaków możliwości tak świetnej zabawy, jaką jest paintball. Coraz więcej firm, zajmujących się organizowaniem rozgrywek paintballa posiada w swej ofercie mecze przeznaczone dla dzieci, w trakcie których pod czujnym okiem opiekunów, ciągle kontrolującym sytuację w grze, mogą się wyszaleć i wybiegać.

Jak, gdzie, i za ile można sobie postrzelać?

Paintball jest sportem zyskującym na popularności. Zasługą tego jest z pewnością niepodważalna rola integrująca uczestników rozgrywki, stąd też duża popularność paintballa podczas wieczorów kawalerskich, wyjazdów integracyjnych z pracy etc. Praktycznie w każdym większym mieście działa kilka firm organizujących tego typu eventy. Ceny za jedną osobę zaczynają się zazwyczaj w okolicach 50-60 złotych, przy tzw. pakiecie podstawowym zawierającym najmniejszą liczbę naboi (i najkrótszą, około godzinną grę), a kończą mniej więcej na kwocie 150-170 złotych, gdzie w tej kwocie mamy do dyspozycji więcej pocisków (i dłuższą walkę) albo dodatki, na przykład świece dymne uatrakcyjniające grę.

Sporo firm za dodatkową opłatą po skończonej rozgrywce organizuje posiłek, na przykład w postaci grilla, podczas którego można zregenerować siły i podzielić się ze znajomymi niezapomnianymi wrażeniami.