Parawany medyczne – niezbędne, dodatkowe wyposażenie gabinetu

Parawany medyczne – niezbędne, dodatkowe wyposażenie gabinetu

gru 6, 2019

Parawany medyczne to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu lekarskiego. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie pacjentowi komfortu w przygotowaniu się do badania lekarskiego.

Chronią jego intymność, ale też pomagają przełamać skrępowanie i stres. Najczęściej wybierane są dwa rodzaje parawanów: jedno- i dwuskrzydłowe. Jaka jest między nimi różnica? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego parawanu?

Funkcjonalność parawanów medycznych

Parawan lekarski pełni w gabinecie bardzo ważną funkcję – zapewnia pacjentowi poczucie prywatności i daje mu pełną swobodę w przygotowaniu się do badania. Komfort psychiczny osoby badanej ma ogromne znaczenie szczególnie w przebiegu badań, sferę intymną pacjenta. Możliwość ukrycia się za parawanem i przygotowania pozytywnie wpływa na spokój, pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Ponadto parawan powinien być wykorzystywany podczas badania pacjenta, na wypadek obecności w gabinecie osób trzecich. Osłona jest więc niezbędna w gabinetach ginekologicznych, salach zabiegowych, czy sali porodowej.

Parawany służą również jako skuteczna osłona lekarza przed rozprzestrzenianiem się bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Znalazły zastosowanie zarówno w szpitalach, placówkach medycznych, ale też w szkolnych gabinetach lekarskich i pielęgniarskich.

Rodzaje parawanów medycznych

Oferta parawanów medycznych jest szeroka. Producenci oferują: parawany skrzydłowe, parawany podwieszane, stacjonarne i osłony medyczne np. w formie żaluzji. Największą popularnością wśród placówek medycznych cieszą się parawany skrzydłowe. Ich największą zaletą jest możliwość złożenia i przeniesienia. Sprzęt nawet po rozłożeniu zajmuje niewiele miejsca, a możliwość zamówienia jedynie pojedynczego skrzydła sprawia, że z powodzeniem może być stosowany nawet w niewielkich gabinetach. Parawany skrzydłowe wykonane są z drewnianej lub aluminiowej ramy, z wypełnieniem. Część zasłaniająca może być wykonana z materiału lub specjalnej kryjącej folii z wybranym nadrukiem.

parawan do gabinetuNiektóre modele oferują wypełnienia całkowite aluminiowe. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj mocowana parawanu. Część z nich posiada wykończenie stacjonarne, natomiast większą popularnością cieszą się parawany z układem jezdnym – z kółkami. To dodatkowy atut, dzięki któremu przemieszczanie parawanu jest sprawne i łatwe. Prosta w obsłudze blokada kół uniemożliwia mimowolne przemieszczanie się osłony, zapewniając pacjentowi maksymalny komfort.

Dobry parawan medyczny

Dobrej jakości parawan medyczny łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i wysokiej klasy wykonanie. Użyte do jego produkcji materiały powinny wyróżniać się najwyższą jakością i długą żywotnością. Stalowa konstrukcja musi być zabezpieczona przed korozją, a farba, którą jest pokryta, powinna być odporna na odpryskiwanie. Materiał wypełniający parawan, nie może być prześwitujący. Gramatura tkaniny powinna być na tyle gęsta, by włókna nie blakły i przez długi czas wyglądały estetycznie.

Parawan jest osłoną, która na całej powierzchni zatrzymuje drobnoustroje i bakterie, dlatego wymagane jest jego regularne czyszczenie i dezynfekcja. Materiał, z którego  wykonano wypełnienie powinien być odporny na działanie silnych środków odkażających.

Oferta parawanów lekarskich

W ofercie dobrego producenta, takiego jak U.B.M. KOTASIŃSKA można znaleźć parawany jedno- i dwuskrzydłowe z materiałowym wypełnieniem. Stelaż został wykonany z metalowych rurek zapewniających stabilność i długą wytrzymałość konstrukcji. Dodatkowo zamontowane kółka umożliwiają sprawne przemieszczanie parawanu. Wychodząc naprzeciw różnym stylom gabinetów, istnieje możliwość uszycia ekranu parawanu, w wybranym przez Państwa kolorze.

Użyty materiał może być dezynfekowany i czyszczony, co zapewni jego sterylną higienę i długą żywotność. Konstrukcja oferowanych parawanów jest prosta w demontażu, co sprzyja ich przemieszczaniu pomiędzy placówkami.