Pomoce edukacyjne do przedszkoli i szkół – propozycje, które warto wykorzystać

Pomoce edukacyjne do przedszkoli i szkół – propozycje, które warto wykorzystać

lis 21, 2018

W szkołach i przedszkolach powinno znajdować się takie wyposażenie, w którym istnieje miejsce nie tylko dla zwykłych zabawek, ale także dla specjalnych pomocy edukacyjnych, dzięki którym dzieci będą w stanie lepiej się uczyć i jednocześnie dobrze przy tym bawić. Oczywiście wyposażenie szkół powinno być inne, niż wyposażenie przedszkoli, ponieważ w szkołach uczą się już nieco starsze dzieci. Co zatem sprawdzi się idealnie w przedszkolu, a co będzie odpowiednie dla szkół? Jakie pomoce edukacyjne najlepiej wpływają na faktyczny rozwój dzieci – czy to intelektualny, czy też fizyczny?

Pomoce edukacyjne dla przedszkoli – przegląd

Przedszkole, idzie się do niego zaraz po żłobku (jeżeli oczywiście korzystało się ze żłobka) – jest więc to wczesny etap nie tylko samej edukacji, ale także życia społecznego. Jest to jedno z pierwszych miejsc, gdzie dziecko zostaje samo z innymi dziećmi i musi jakoś radzić sobie z innymi i z funkcjonowaniem z nimi. Oczywiście wszystko pilnowane jest przez panie przedszkolanki i one także odpowiedzialne są za przygotowywanie zabaw i planowanie czasu spędzonego w przedszkolu.

pomoce edukacyjne dla dzieci

Jakie pomoce edukacyjne mogą zatem świetnie pomóc w pracy pań przedszkolanek? Pierwszą, świetną pomocą edukacyjną, mogą okazać się układanki – na przykład takie, przedstawiające mapę Europy. Dzięki temu dziecko nie tylko poznaje nazwy państw, ale także ich rozmieszczenie względem siebie.

Istnieją także specjalne układanki z cyframi, które wyglądają jak ręce, oraz wiele, wiele innych. Inną, dobrą pomocą edukacyjną dla dzieci w przedszkolu, może okazać się mata terapeutyczna z klockami, po której dziecko może swobodnie się poruszać i przestawiać klocki po różnych kolorach pól, które znajdują się na macie. Doskonałe są także klocki sensoryczne wykonane z drewna, czy też sensoryczny panel, który może zostać powieszony na ścianie. Współczesny rynek oferuje zarówno przedszkolom, jak i szkołom wiele różnych pomocy edukacyjnych. Wystarczy wybrać takie z nich, które nie tylko będą dla dziecka pomocne, ale także i ciekawe.

Pomoce edukacyjne dla szkół – przegląd

Szkoła to już nieco wyższy etap edukacji, więc i pomoce edukacyjne są inne. Niemniej jednak w początkowych latach edukacji nadal trzeba dbać o to, by utrzymać uwagę dziecka i wzbudzić jego ciekawość. Na szczęście i na tym etapie rozwoju, rynek oferuje dzieciom naprawdę sporo możliwości. Dobrym przykładem niech będą specjalne kartoniki, na których napisane są zarówno litery, jak i cyfry. Dzięki temu, dzieci są w stanie poznać to, w jaki sposób pisze się alfabet, bez niepotrzebnego wkuwania go na pamięć. Innym, dobrym przykładem pomocy edukacyjnej w szkole, są klocki kreatywne różnego typu. Ułożone z nich układanki nie tylko daje sporo frajdy, ale także rozwija inteligencję.

Ogromną popularnością, zwłaszcza od niedawna, cieszą się także pomoce Montessori takie, jak drzewko smutku i radości, czy też różnego rodzaju przekładanki i składanki logiczne. Pomoce Montessori pomogą dziecku w rozwoju takich umiejętności, jak rozumienie siebie oraz otaczającego je świata. Także jego mowa i proces wypowiadania się zostanie udoskonalony i wykształci się w nim proces odpowiednich wartości. Nic więc dziwnego, że szkoły zaczynają coraz częściej inwestować właśnie w pomoce edukacyjne Montessori. I to nie tylko szkoły, rodzice sami starają się właśnie z tych pomocy korzystać na co dzień!

zabawki dla dzieci

Podsumowanie

Pomoce edukacyjne mają tylko jedno zadanie, aby w trakcie zabawy, pomóc dzieciom w nauce różnego rodzaju umiejętności i postaw. Najlepsze pomoce edukacyjne to takie, które są dostosowane do wieku dziecka i jego możliwości, dlatego z czegoś innego korzystają przedszkola, a z czegoś innego szkoły na wczesnym etapie edukacji.

Dzięki pomocom edukacyjnym, dziecko jest w stanie lepiej i szybciej się rozwijać. Poznawać różne rzeczy i uczyć się o nich. Dziecko, które się bawi, lepiej wykorzystuje swój wrodzony potencjał. Dlatego jak najbardziej warto pomóc w tej kwestii swojemu dziecku!


Wymienione propozycje pomocy edukacyjnych dla dzieci znajdziesz w sklepie Liger.