Pomoce sensoryczne – jaki wpływ mają na dziecko?

Pomoce sensoryczne – jaki wpływ mają na dziecko?

lut 11, 2020

Rozwój sensoryczny dziecka to oczywiście nic innego, jak dbanie o prawidłowe funkcjonowanie podstawowych zmysłów, bez których nie byłoby ono w stanie poznawać otaczającego świata. Czasem jednak dochodzi do pewnych zaburzeń rozwoju sensorycznego, a wówczas należy włączyć do pomocy różnego rodzaju akcesoria. Czy rzeczywiście są użyteczne? Jaki mają wpływ na dziecko?

 

 

Pomocą sensoryczną może być niemal wszystko

Niekoniecznie musisz biec do sklepu po najnowsze pomoce sensoryczne. Wykorzystaj to, co akurat masz pod ręką. Pozwalaj, by przedmioty, które dajesz dziecku, były w różnym kształcie i różnej faktury. Zabawa nie musi kończyć się na specjalnej macie z odpowiednio dobranymi zabawkami. Włączaj swoją pociechę w domowe prace. Pozwalaj, by wymieszało sałatkę. Daj ściereczkę i pokaż, jak wycierać kurze. Odkurzajcie razem. Jedyne, o czym dobrze jest pamiętać, to wykonywanie tych czynności w formie zabawy, tak, aby dziecko poczuło się zachęcone.

Pomocą sensoryczną może być też podłoże, po którym porusza się Twoje dziecko. Niech biega latem bosą nogą po trawie, piasku czy błocie. Nic mu nie będzie, gdy się trochę ubrudzi czy nawet przewróci. Wręcz wskazane jest, by uczyło się równowagi, biegając po niewielkich kamykach i czuło pewne nierówności pod stopami.

Nieprawidłowy rozwój sensoryczny objawia się poprzez nadmierną ruchliwość lub przeciwnie, brak chęci do ruchu, problemy z koncentracją, zaburzenia równowagi lub szczególnie nasiloną niechęć do niektórych pokarmów, lub zapachów. Czasem konieczna jest konsultacja ze specjalistą, jednak dobrze jest najpierw wypróbować różnego rodzaju zabawy, które można przeprowadzać w domowym zaciszu.

 

Jakie skutki ma nieprawidłowy rozwój sensoryczny dziecka?

Skutków może być wiele. Dzieci mogą dzielić się na nadreaktywne i podreaktywne. Dzieci nadreaktywne będą reagowały na otaczające bodźce ze zbyt dużą intensywnością. Delikatny dotyk może być już zbyt bolesny, zapachy, których nikt inny prawie lub wcale nie odczuwa, będą zbyt intensywne i najczęściej nieprzyjemne. Dźwięki o normalnym natężeniu stają się zbyt głośne. Zbyt intensywne reakcje mogą w przyszłości zaburzyć komunikacje dziecka z innymi, powodować nadmierną agresję i zaburzać poczucie bezpieczeństwa.

Gdy mowa o dzieciach podreaktywnych, zachodzi całkowicie odwrotna sytuacja. Dziecko nie wie, że jest dotykane, nie potrafi określić, która część jego ciała jest aktualnie dotykana. Ma zaburzenia równowagi, potrafi potknąć się o własne nogi. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że upadło. Pojawiają się problemy z rozpoczęciem aktywności, a gdy już zacznie, może wykonywać ją w całkowitej utracie poczucia czasu – nie potrafi stwierdzić, kiedy należy przerwać określoną czynność. Dziecko zdaje się nie widzieć przedmiotów, nawet gdy idzie prosto na nie. Potrafi wpatrywać się w źródło światła bez poczucia rażenia. Są to tylko przykłady tego, jak nieprawidłowy rozwój sensoryczny wpływa na dziecko.

Dziecko rozwijające się prawidłowo jest ciekawe świata, chętnie sięga po przedmioty domowego użytku (praktyka pokazuje, że najczęściej po te, po które sięgać nie powinno), uwielbia być tulone i ściskane przez najbliższych, dzięki czemu buduje swój bezpieczny świat.

 

Przykładowe pomoce sensoryczne

Poszukujesz dodatkowych zabawek wspomagających rozwój malucha? Pomyśl o wszelkich układankach, klockach, planszach wymagających umieszczenia przedmiotu w określonym kształcie na właściwym miejscu lub wykonania  przeplatanki ze sznureczka – zobacz akcesoria logopedyczne. Dobra będzie każda zabawka, wymagająca wykonania pewnego zaangażowania od dziecka. Przykładowym miejscem, w którym znajdziesz bogaty wybór pomocy sensorycznych, jest sklep internetowy Liger.