Poradnia psychologiczna a zdrowie psychiczne

Poradnia psychologiczna a zdrowie psychiczne

wrz 4, 2018

Współczesny kult pięknego ciała zachęcił miliony osób na całym świecie do treningów, diety, ogólnego dbania o siebie. Jednak mówiąc o zdrowiu, nie można skupiać się wyłącznie na ciele. Ważna jest również psychika. Na szczęście troska o nią wygląda bardzo podobnie, jak dbanie o ciało. A zatem racjonalne żywienie, oparte o zróżnicowaną i pełnowartościową dietę, jak również sport. Jednak psychika wymaga również odpoczynku i systematycznego odreagowywania stresu.

Kłopoty ze zdrowiem a wizyta u psychologa

Nie można o tym zapominać, ponieważ długotrwały stres i nierozwiązane problemy mogą doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Tak psychicznym, jak również psychicznym. Czasami warto odwiedzić specjalistę zawczasu. Wbrew pozorom poradnia psychologiczna nie jest miejscem wyłącznie dla osób chorych, ale także tych, którzy chcą poważniejszym problemom zdrowotnym zapobiec. To właśnie odwlekanie sięgnięcia po pomoc może przyczynić się do nasilenia problemu. W takim miejscu można często dostać bardzo zróżnicowaną pomoc. Ot chociażby kilka rad na temat podniesienia jakości życia. W poradni można na przykład skorzystać także z psychoterapii. Składa się ono z różnych sfer, zawodowej i prywatnej, rodzicielskiej i partnerskiej, towarzyskiej oraz formalnej. Każda z nich może zajmować trochę lub więcej miejsca w życiu. A z pewnością każda generuje przynajmniej raz jakiś czas mniejszy lub większy stres. W takim miejscu jak właśnie poradnia psychologiczna można spotkać się z odmiennymi formami pomocy – opowiada psycholog z Oleśnicy Honorata Kubiak.

Poradnia psychologiczna

Każda z nich ma na celu określenie problemu i podjęcie działań w celu jego rozwiązania. Psychologowie pracują zatem z zabieganymi, wiecznie zestresowanymi biznesmenami czy dyrektorami, ale także z nieco osamotnionymi w swych codziennych obowiązkach gospodyniami domowymi. Pomagają parom, zmagającym się z kryzysami i rodzicom, którzy nie potrafią porozumieć się ze swoimi dziećmi. Nie każdy z nas jest duszą towarzystwa. Wręcz przeciwnie, wielu ma problemy z odnalezieniem się w różnych sytuacjach kontaktów międzyludzkich. Te z pozoru codzienne i dla wielu zupełnie normalne wyzwania mogą stanowić źródło napięcia, stresu, a nawet chorób psychosomatycznych. Dlatego warto na bieżąco zapewniać sobie odpoczynek i relaks. Nawet jeżeli aktualnie nie przeżywa się żadnego większego problemu czy nie zmaga z trudnościami.

Jak korzystać z pomocy psychologa?

Nauka metod relaksowania i odreagowywania stresu to inwestycja na całe życie. A miejscem do ich poznania oraz zaadaptowania może być właśnie poradnia psychologiczna. I dla wielu właśnie ona staje się ważnym punktem. Miejscem, w którym próbują zmieniać swoje życie. Zbyt długo bowiem zdrowie fizyczne było traktowane jako nadrzędny cel, natomiast psychikę traktowano po macoszemu. Nie uznawano jej wpływu, a tymczasem jest on ogromny. Psychika konkretnego człowieka wpływa bowiem na życie jego, ale również na kształtowanie grup społecznych, do których należy. O zdrowie trzeba zatem dbać na różnych frontach. Już widać, że dbający o psychikę wiodą życie spokojniejsze, ale również znacznie bardziej szczęśliwe. Miejscem wspierającym taki proces może być miedzy innymi najbliższa poradnia psychologiczna.