Porównanie kawy ziarnistej, mielonej i rozpuszczalnej

Porównanie kawy ziarnistej, mielonej i rozpuszczalnej

sty 24, 2019

Kawa jest jednym z najchętniej spożywanych napojów. Występuje w wielu różnych odmianach. Można ją robić na kilka sposobów, a każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Jakie są to cechy? Co warto wiedzieć o kawie? W tym artykule postanowiliśmy porównać kawę ziarnistą z mieloną i rozpuszczalną i sprawdzić, jakie ciekawostki się za nimi kryją. Zapraszamy zatem do lektury wszystkich kawoszy i nie tylko.

Kawa ziarnista

Kawa ziarnista, czyli mająca naturalną formę ziaren, przed zmieleniem jest niesamowicie aromatyczna i przede wszystkim nieprzetworzona. Kupując taką kawę, otrzymujemy bardzo wiele możliwości jej zaparzenia, a przede wszystkim dostajemy kawę, która zaparzona będzie całkowicie świeża. Wszystkie jej właściwości są w dalszym ciągu zawarte w ziarnach, dlatego smak, jaki otrzymujemy, jest pełny i bogaty.
Jeśli chodzi o przygotowanie tej kawy, potrzebny jest do niej specjalny młynek do kawy, w którym możesz zmielić ją do takiego stopnia, jakiego potrzebujesz. Następnie potrzebne jest urządzenie do parzenia kawy i tutaj wybór jest duży. Wszystko zależy od tego, jak grubo zmielona jest kawa i jaką kawę lubisz pić – tradycyjną, espresso czy może latte? Aby kawa była maksymalnie świeża, warto ją mielić i parzyć wtedy, kiedy mamy zamiar ją pić – wtedy jest najbardziej aromatyczna.

Kawa mielona

Zmielona już kawa sprzedawana w paczkach to produkt wysokiej jakości, bo pochodzi z prawdziwych ziaren i nie jest przetworzony. Dzięki temu posiada mocny aromat i wysoką zawartość kofeiny. Dlatego pomimo tego, że kawa została zmielona już jakiś czas temu, jest w dalszym ciągu pyszna i działa pobudzająco, zgodnie z oczekiwaniami kawoszy. Jednocześnie jest bardzo łatwa w przygotowaniu, ponieważ nie trzeba jej już mielić. Wystarczy zaparzyć ją w ulubiony sposób i jest gotowa do spożycia. W zależności jednak od stopnia zmielenia danej kawy przydadzą się różnego rodzaju urządzenia, dlatego warto na to zwrócić uwagę. Kawa mielona jest formą kompromisu dla tych, którzy chcą się cieszyć prawdziwą, nieprzetworzoną kawą i jednocześnie nie musieć jej mielić z powodu braku czasu w ciągu tygodnia.

kawa

Kawa rozpuszczalna

W przeciwieństwie do kawy ziarnistej i mielonej, kawa rozpuszczalna jest poddawana obróbce i ekstrakcji, dlatego aromat jest tutaj w znacznie słabszej jakości. Każdy smakosz kawy szybko wyczuje, że jest to kawa rozpuszczalna, a również jej właściwości są nieco słabsze z tego prostego powodu, że są rozpuszczone. Jeśli chodzi o ilość kofeiny, w kawie rozpuszczalnej jest jej mniej. Ta forma kawy, podobnie jak kawa mielona, jest bardzo wygodna do przygotowania, bo wystarczy zalać ją wrzątkiem, a więc nie trzeba jej mielić. Jest to zatem dobra alternatywa dla osób, które mają jedynie chwilę na szybką kawę i przekąskę.

Nie ma wątpliwości, że najbardziej aromatyczna, dobra i mocna kawa to kawa ziarnista, którą mieli się tuż przed podaniem. Jest to naturalny produkt, posiadający wszystkie charakterystyczne dla niego właściwości. Z kolei kawa mielona to ledwie słabsza jej forma, ponieważ po zmieleniu jest przechowywana w opakowaniach. Kawa rozpuszczalna natomiast to łatwa do przygotowania odmiana prawdziwej kawy, która zostaje poddana ekstrakcji, dlatego jest słabsza zarówno pod względem smakowym, jak i aromatycznym. Jest dobrą alternatywą dla osób, które chcą poczuć jedynie delikatny, kawowy smak. Natomiast ci, którzy potrzebują chwili z prawdziwą kawą, z pewnością powinni sięgnąć po kawę ziarnistą.


Wszystkie rodzaje kawy znajdziesz w sklepie internetowym KawyHerbaty.pl, który oferuje wysokogatunkowe kawy i herbaty świata w ciekawych odsłonach.