Powłoki PVD – z czym to się je?

Powłoki PVD – z czym to się je?

maj 4, 2017

Obróbka skrawaniem czy inne prace związane z obróbką surowców wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Niestety szybkie ich ścieranie a co za tym idzie niszczenie przyczynia się do konieczności częstszej ich wymiany. To z konsekwencji prowadzi do podwyższenia kosztów i zmniejszenia się wskaźników opłacalności dla całego przedsięwzięcia. Na szczęście technologia zaczęła sobie dobrze radzić i z tym problemem.

Powłoki PVD a właściwości narzędzi

Odpowiedzią w tym przypadku są coraz bardzie popularne powłoki PVD. Są to wyjątkowo wytrzymałe na ścieranie i działanie innych niekorzystnych warunków (zarówno fizycznych jak i chemicznych) powłoki, które osadzają się z fazy gazowej na dany materiał. Physical Vapour Deposition bo takie jest rozwinięcie tego skrótu przekłada się na lepsze parametry narzędzi, ich zwiększoną żywotność a co za tym idzie lepsze wykorzystanie zasobów danego zakładu produkcyjnego. Powstała warstwa jest wyjątkowo cienka (zwykle 3-5 μm) co nie zaburza właściwości mechanicznych narzędzi w żaden sposób. Reasumując stosując powłoki PVD jesteśmy w stanie ulepszyć narzędzie nie zmieniając jego przeznaczenia.

Technik nakładania takich powłok mamy kilka. Warto wyróżnić tutaj na przykład technologię Eifeler, która zakłada wykonywanie takich powłok w specjalnych piecach próżniowych przy temperaturze nierzadko do 1000 stopni Celsjusza. Taka technologia pozwala na uzyskanie powłok o dużej przyczepności. Kolejną wartą wzmianki technologią nanoszenia powłok jest metoda łukowo-plazmowa, której wynikiem jest otrzymanie dobrych pod względem struktury powierzchni. Dobór technologii może różnić się od firmy do której zgłosimy swoje zapotrzebowanie.

Kto zajmuje się nanoszeniem powłok PVD?

W Polsce istnieje wiele specjalistycznych firm zajmujących się tego typu usługami. Najczęściej nie jest to ich jedynie zadanie i łączą one inne usługi zapewniają większą ich kompleksowość. Powłoki PVD wykonywane są zawsze na indywidualne zamówienie a technologia ich nanoszenia może różnić się na przykład od rodzaju zastosowanego materiału. Najczęściej są to jednak różnego typu węgliki, które użyte są do produktów takich jak części maszyn do obróbki innych materiałów czy wiertła.

Wybierając firmę, której zlecimy nanoszenie powłok PVD powinniśmy sprawdzić jej kompetencje  w tym zakresie oraz technologie jakich używa. Przykładowo w przypadku stali będziemy musieli zastosować obróbkę cieplną polegającą na hartowaniu stali, tak aby podłoże na które nakładać będziemy powłoki było bardziej wytrzymałe. O tym jednak powinni zdecydować specjaliści zajmujący się tego typu usługami.